درخواست کارگران ایران برای افزایش حداقل دستمزد در سال ۱۳۹۴

جمعه, ۲۱ام آذر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

kargar

نمایندگان کارگران از وزیر کار خواستند در تعیین دستمزد سال آینده کارگران، افزایشی متناسب با هزینه‌های جاری مدنظر قرار گیرد. با افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان، دبیر خانه کارگر ساوه می‌گوید کارگران از نان مناسب هم محروم شده‌اند.

کارگران ایرانی در نامه‌ای به وزیر کار با تاکید بر افت شدید قدرت خرید، ارزش یک میلیون تومان سال ۸۴ را با ۲۷۳ هزارتومان امروز برابر دانستند. آن‌ها از این که در مذاکرات مربوط به تعیین حداقل دستمزد سال آینده اصطلاحاتی مثل “درک شرایط” و “مصلحت” کاربرد زیادی یافته است انتقاد کرده‌اند.

فرامرز توفیقی رئیس کارگروه تخصصی مزد و بهره وری وزارت کار و مشاور ارشد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران در نامه‌ای به وزیر کار نوشته است که دولت روحانی در مهار تورم موفق عمل کرده، اما نتیجه این موفقیت در “سفره مردمان نجیب و کارگران صبور” آشکار نشده است.

وی در نامه‌اش خطاب به علی ربیعی وزیر کار تاکید کرده است که قدرت خرید خانواده‌های کارگری به‌شدت کاهش یافته و “رو به‌ صفر” نهاده است.

هر سال در آستانه بررسی بودجه سال بعد نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در شورایعالی کار برای تعیین حداقل دستمزد کارگران به مذاکره می‌نشینند. به گفته فرامرز توفیقی این مذاکرات در سال‌های گذشته مطلوب ارزیابی نشده و فاصله میان هزینه معیشت کارگران و دستمزد آن‌ها بیشتر شده است.

نمایندگان نهادهای کارگری کشور در آستانه تشکیل نشست‌های مربوط به تعیین حداقل دستمزد سال آینده کارگران با صراحت اعلام کرده‌اند که زیر بار بحث “شرایط ویژه” و “مصلحت اندیشی” نخواهند رفت.

تفاوت هزینه‌ها و درآمدهای کارگران

بر اساس آخرین گزارش ارائه شده از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی هزینه خانوارهای شهری به ۱/۸ تا ۲/۵ میلیون تومان در ماه رسیده، اما حداقل دستمزد کارگران در سال جاری ۶۰۹ هزارتومان تعیین شده بود. از مجموع حدود ۲۳ میلیون شاغل کشور، ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کارگر هستند و زیر پوشش قانون کار قرار دارند.

فرامرز توفیقی مشاور ارشد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران در نامه‌اش به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به وضع درآمد و هزینه‌های زندگی کارگران از او خواسته است توجه بیشتری به تعیین دستمزد کارگران برای سال آینده داشته باشد.

او با طرح مساله کاهش قدرت خرید کارگران، در این نامه آورده است: «تا زمانی که جامعه مصرف‌کننده قدرت خرید نداشته باشد و بودجه خانوار را بر روی حداقلی ببندد، ھیچگاه نمی‌توان به رونق صنایع و برون رفت آن‌ها از خواب و رخوت اندیشید.»

به گفته او ارقام مرکز آمار نشان می دھد هر هزار تومان سال ۸۴، هم اینک قدرتش به ۲۷۳ تومان رسیده که نشانگر کاھشی ۷۳ درصدی است.

“کارگران از نان هم محروم شدند”

همزمان با بحث افزایش دستمزد کارگران، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان، با استناد به مصوبه جدید دولت اعلام کرد که قیمت انواع نان ۳۰ درصد افزایش یافته است. در همین مورد دبیر خانه کارگر ساوه، گفت: «دولت کارگران را از نان ارزان هم محروم کرد.»

محسن لزومیان، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت که دولت به منظور “بهبود کیفیت نان، کاهش ضایعات و اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها”، قیمت آرد و نان را در سراسر کشور اصلاح کرده است.

به‌گفته نعمت الله ترکی معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری تهران، با اتحادیه‌های نانوایان درباره افزایش ۳۴ درصدی قیمت انواع نان توافق حاصل شده است.

بر اساس نرخ‌های جدید اعلام شده، قیمت هر نان سنگک ۸۰۰ تومان، بربری ۷۰۰ تومان، لواش ۲۲۵ تومان و تافتون ۴۲۵ تومان تعیین شده است. همچنین قیمت انواع نان فانتزی به طور متوسط ۳۰ درصد نسبت به قبل افزایش یافته است.

پیش از این، قیمت نان سنگک ۶۰۰ تومان، بربری ۵۰۰ تومان، لواش ۱۶۰ تومان و تافتون ۳۰۰ تومان بود.

وعده‌های تحقق نیافته برای کارگران

مهدی زمانی‌نوری، دبیر خانه کارگر ساوه به ایلنا گفت:«رئیس جمهور و وزیر کار باید به‌استناد ماده ۴۱ قانون کار به فکر افزایش دستمزد معقول و منطقی کارگران باشند.» زمانی‌نوری معتقد است که افزایش دستمزد باید متناسب با افزایش حدود ۶۰ درصدی قیمت نان و نرخ واقعی تورم باشد و به “سفره تهی کارگران کشور” کمک کند.

زمانی نوری با اشاره به دستمزد ناچیز کارگران و محرومیت آنان از حداقل امکانات زندگی، گفت: «تنها امید کارگران و بازنشستگان برای تأمین معیشت خود و خانواده‌هایشان تهیه نان ارزان قیمت بود که متأسفانه دولت با افزایش قیمت این کالا، آنان را در تهیه قوت غالب‌شان نیز با مشکل مواجه کرد.»

به گفته او با گذشت حدود یک سال و نیم از آغاز کار دولت یازدهم، هیچ یک از وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی حسن روحانی، رئیس جمهوری در جهت رفع مشکلات و دغدغه‌های کارگران تحقق نیافته است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.