حدود ۱۰ میلیون بی‌سواد در ایران زندگی می‌کنند

شنبه, ۲۲ام آذر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

bisavadi

به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش، بیش از ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در ایران بی‌سواد هستند. برای سواد آموزی این عده ۱۷۵۰ میلیارد تومان پول نیاز است که تا سال ۹۱ فقط ۵۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص یافته است.

طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، در ایران حدود ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بی‌سواد بالای شش سال، ۱۱ میلیون کم‌سواد و ۹ میلیون باسواد در حد راهنمایی در ایران وجود دارد. بیشترین بی‌سوادان ایران به جمعیت سنی بالای ۵۰ سال تعلق دارند.

بر اساس آمار ۳۸ درصد جمعیت بی‌سواد بالای ده سال و کمتر از ۵۰ سال، شش تا چهل و نه ساله هستند. همچنین سه میلیون و ۴۵۶ هزار بی‌سواد کشور بین ۳۰ تا ۴۹ سال سن دارند و ۱۲ درصد از افراد شش تا بیست و نه ساله سواد ندارند.

خواندن، نوشتن، حساب کردن و تلاوت قرآن چهار شاخصه داشتن سواد در ایران از سوی نهضت سوادآموزی تعریف شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی باقرزاده در نشست با روسای آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق استان بوشهر گفت: «نتایج سرشماری سال ۹۰ که از امروز تا سرشماری سال ۹۵ به آن استناد خواهد شد، نشان می دهد که ۵ درصد افرادی که شش تا ۱۹ سال دارند جزو بی‌سوادان شمرده شده‌اند. همچنین ۲ درصد از کودکان ۶ تا ۹ ساله که هنوز به مدرسه نرفته‌اند.»

به گفته او، اگر این درصدها به رقم حساب شود، مشخص می شود که ۱۷۲ هزار و ۸۰۰ نفر در کشور در گروه سنی شش تا ۱۹ سال قرار دارند؛ اما همچنان بی‌سواد مانده‌اند. در حالی که این رقم در گروه سنی شش تا ۹ سال نیز ۶۹ هزار و ۱۲۰ نفر است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و معاون وزیر آموزش و پرورش در مورد این رده سنی گفت: «اگر این جمعیت معلول یا تبعه بیگانه نباشند، متعلق به خانواده‌های آسیب دیده‌اند که پدر و مادرهایشان، راه ورود آنان به مدرسه را بسته‌اند.»

وی از اجرای طرح باسواد کردن جوانان و نوجوانان ۱۰ تا ۲۰ ساله خبر داد و گفت: «یکی از سیاست‌های بسیار مهم وزارت آموزش و پرورش این طرح است که خدمات نهضت سوادآموزی امسال به ۷۵ هزار نفر در قالب این طرح ارائه می‌شود.»

مشکلات پیش روی شناسایی بی سوادان

باقرزاده در خصوص مشکلات پیش روی شناسایی افراد بی‌سواد کشور افزود: «آمارهایی که موجود است فقط می گوید که به طور مثال در شهر تهران صد هزار نفر بی‌سواد زندگی می کنند که چون اسم و نشانی از آنان در دست نیست؛ پیدا کردنشان مثل یافتن سوزن در انبار کاه است. همچنین در ایران هیچکس نسبت به بی‌سوادی کودکان حساسیت ندارد.»

به گفته او تنگناهای مالی دولت دیگر مشکل بزرگ در این زمینه است و برای ریشه‌کن کردن بی‌سوادی در ایران، ۱۷۵۰ میلیارد تومان پول نیاز است که به خاطر اولویت نداشتن سوادآموزی در سال ۹۱ بودجه‌ای معادل ۵۰ میلیارد تومان منظور شده است.

وی مشکلات پیش روی سوادآموزی را عدم وجود اراده دسته جمعی، عدم تقاضای سوادآموزی از طرف مردم و عدم وجود اطلاعات ثبتی قابل اعتماد برای شناسایی افراد می‌داند.

به گفته رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، از روزی که فرمان سوادآموزی در کشور صادر شده تا امروز ۳۵ میلیون نفر به کلاس‌های نهضت سوادآموزی رفته اند. از این تعداد فقط دو میلیون نفر موفق به گرفتن مدرک معادل پنجم ابتدایی شده و بقیه در مراتب پایین‌تر متوقف شده‌اند.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.