تجمع بازنشستگان نساجی مازندران در اعتراض به طولانی شدن زمان وصول مطالبات معوقه‌شان

یکشنبه, ۲۳ام آذر, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

eteraz
«تجمع امروز کارگران بازنشسته نساجی مازندران در واکنش به طولانی شدن زمان وصول مطالبات معوقه‌شان از سوی بانک ملی صورت گرفته است./ بانک ملی به عنوان سهامدار اصلی نساجی مازندران می‌خواهد با خرید قطعه زمینی ۱۵ هکتاری به ارزش ۸۳ میلیارد تومان مطالبات کارگران را پرداخت کند.»

بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران بازنشسته کارخانه «نساجی مازندران»، صبح امروز (۲۳ آذر ماه) در اعتراض به طولانی شدن وضعیت پرداخت مطالباتشان با سفر به پایتخت در مقابل ساختمان مرکزی بانک ملی ایران واقع در در خیابان فردوسی تهران تجمع کردند.

به گزارش ايلنا، «محمد نوبخت» نماینده کارگران حاضر در تجمع امروز کارگران گفت: تجمع امروز کارگران بازنشسته نساجی مازندران در واکنش به طولانی شدن زمان وصول مطالبات معوقه‌شان از سوی بانک ملی صورت گرفته است. بانک ملی به عنوان سهامدار اصلی نساجی مازندران می‌خواهد با خرید قطعه زمینی ۱۵ هکتاری به ارزش ۸۳ میلیارد تومان مطالبات کارگران را پرداخت کند. با وجود آنکه همه مراحل ثبت این زمین به نام بانک ملی انجام شده است اما به دلایلی که ما بی‌اطلاعیم هنوز پولی به کارگران پرداخت نشده است.

او گفت: پیش از این زمین‌ها به دلیل بدهی در توقیف سازمان تامین اجتماعی بود که با پیگیری کارگران و همکاری وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی، چند وقت پیش این زمین‌ها آزاد شد و شرایط تسهیل فروش‌شان به بانک ملی فراهم آمد.

نوبخت همچنین در خصوص میزان مطالبه بانک ملی از کارخانه نساجی مازندران گفت: در حال حاضر بانک ملی به ازای طلب ۴۰ میلیاردی خود، خود را سهام دار کارخانه می داند و قصد دارد این زمینها را خریداری کند. همچنین این بانک مدعی است این رقم به ۱۷۶ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

نمابنده کارگران در ادامه با انتقاد از اینکه مسئولان بانک ملی نسبت به پی گیری مطالبات کارگران شاغل و بازنشسته نساجی مازندران بی‌تفاوت‌اند و هیچ اقدامی در جهت رفع مشکلات آنان انجام نمی‌‌شود، افزود: زمینهای فروخته شده به بانک ملی دارای موقیت بسیار خوب با کاربری تجاری در بهترین نقطه قائم شهر است که ارزش مالی این زمین‌ها در بازار فروش حدودا متری ۲ میلیون تومان است. اما کار‌شناسان بانک ملی ارزش این زمین‌ها را حدود یک میلیون تومان قیمت گذاری کرده‌اند. با وجود آنکه این زمین‌ها خریدار دیگری نداشت کارفرمای کارخانه و کارگران ناچار شدند با رقم کار‌شناسی بانک ملی موافقت کنند.

نوبخت اضافه کرد: هم اکنون مراحل واگذاری این ۱۵ هکتار زمین تجاری (بجای بدهی‌های گذشته کارخانه به بانک) به بانک ملی انجام شده است، اما مدیران ارشد بانک ملی در پرداخت پول شاغلین و بازنشستگان کوتاهی می‌کنند.

او در ادامه سخنان خود در مورد میزان مطالبات کارگران بازنشسته و شاغل کارخانه نساجی مازندران گفت: مجموع مطالبات کارگران شاغل و بازنشسته ۱۵ میلیارد تومان است که رقم ۱۱ میلیارد تومان آن بابت حق سنوات حدود ۵۵۰ کارگر بازنشسته در فاصله سال ۸۸ تا پایان سال ۹۲ انباشته شده و مابقی ۴ میلیارد تومان بابت مطالبات معوقه سالهای ۸۸ تا ۹۱، ۳۵۰ کارگر شاغل به وجود آمده است.

به گفته این کارگر، تا این لحظه هربار که این کارگران برای وصول مطالبات خود اجتماع کرده‌اند از سوی مسئولان و کارفرما به آن‌ها وعده‌هایی داده شده است که تمامی این وعده‌ها در عمل برآورده نشده‌اند. امروز نیز تا این لحظه هیچکدام از مسئولان بانک ملی در جمع معترضین حاضر نشده‌اند.

«سید احمد حسینی» یکی دیگر از نمایندگان کارگران حاضر در تجمع امروز کارگران بازنشسته نساجی مازندران در ادامه سخنان همکارش افزود: ما کارگران نساجی مازندران سالهاست که پی گیر مشکلات صنفی خود از مسئولان استانی و کشوری هستیم اما انگار گرسنگی کارگرانی که ۳۰ سال به این کشور خدمت کرده‌اند برای مسئولان مهم نیست.

به گفته وی، کارگران با همکاری برخی مسئولان شهرستان زمینه تسهیل فروش این زمین‌ها را برای دریافت مطالباتشان به بانک ملی فراهم کردند اما بانک ملی به بهانه‌هایی نمی‌خواهد مطالبات کارگران را پرداخت کند.

او گفت: کارخانه نساجی مازندران زمین‌های با ارزش زیادی را در نقاط مختلف استان مازندران در تملک دارد که در سالهای گذشته بیشتر این زمین‌ها از سوی طالبکاران دولتی مصادره شده است.

به گفته وی، ارزش هر یک از زمین‌های تحت مالکیت نساجی مازندران از ۵ میلیارد تومان تا ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود که بخشی از آن‌ها بانک ملی، سازمان تامین اجتماعی و اداره دارایی بابت طلبشان از کارخانه توقیف کرده‌اند بخش قابل توجه‌ای از این زمین‌ها نیز از سوی شهرداری قائم شهر بابت ساخت پارک تصرف شده است.

همچنین «سید باقر قاسمی یکی دیگر از نمایندگان کارگری حاضر در تجمع امروز به ایلنا گفت: امروز ما برای چندمین بار از کار و زندگی خود در مازندران دست کشیده‌ایم و برای مطالبه خواسته‌هایمان به تهران پناه آورده‌ایم تا شاید به مشکلاتمان رسیدگی شود.

این کارگر با بیان اینکه کارگران نساجی مازندران حاضر در تهران خواهان پیگیری برای وصول مطالبات خود و همکارانشان هستند، افزود: تا این لحظه هربار که این کارگران برای وصول خواسته‌های خود اجتماع کرده‌اند از سوی مسئولان و کارفرما به آن‌ها وعده‌هایی داده شده است که تمامی آن‌ها در عمل برآورده نشده است.

این کارگر بازنشسته نساجی مازندران گفت: چند سال است که با تحمل همه سختی‌های کار در نساجی مازندران بازنشسته شده‌ایم. انتظار داشتیم بعد از یک عمر خدمت به این کشور بجای یک تشکر خشک خالی این اندازه اذیتمان نمی‌کردند.

او با بیان اینکه با تجمعاتی که انجام می‌دهیم همه از مشکلات واحد نساجی مازندران و تعویق مطالبات کارگرانش با اطلاع هستند افزود: با تجمع امروزمان در تهران همه رهگذران تا حدودی از مشکلاتمان با خبر بودند اما مسئول حراست بانک ملی بعد از این همه پی گیری از ما می‌پرسد جریان چیست برای چه اینجا آمده‌اید.

او گفت: ما به سنی رسیده‌ایم که دیگر پیر شده‌ایم. فرزندان دانشجو و یا سرباز داریم. در حال حاضر با اندک اندوخته‌ای که از راه کشاورزی و دست فروشی بدست می‌اوریم امرار معاش می‌کنیم. بیشتر وقت‌ها حتی پول نون هم نداریم.

قاسمی درباره شرایطی که شب گذشته به سختی عازم تهران شده بودند گفت: تعداد بازنشستگانی که قرار بود امروز در تهران حاضر باشند بیش از ۲۰۰ نفر بود اما به دلیل کمبود اتوبوس و اینکه توانایی هزینه خودروهای شخصی را نداشتند برگشتند.

او گفت: قرار است تعداد زیادی آنان در صورت تامین اتوبوس امشب به ما ملحق شوند.

او در خاتمه گفت: با توجه به سوابق گذشته وعده مسئولان، اگر این بار نیز مطالبات ما با بی‌توجه‌ای همراه شود، به تجمعات خود در تهران ادامه خواهیم داد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.