نقش مجلس در گرانی‌های اخیر: از سنگ صدا در آمد، از مجلس کاری برنیامد !

چهارشنبه, ۲۸ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

مرغ، دلار، سکه طلا، نان، لبنیات، مسکن و … همه و همه چيز، گرانتر و گرانتر شد، اما آنچه که مردم از نمایندگان خود ندیدند؛ اقدامی موثر برای کنترل این گرانی‌ها بود
آفتاب: نزدیک به یک ماه است قیمت مرغ نیز همچون قیمت لبنیات دستخوش افزایش لجام گسیخته شده و در مدت کمتر از سی روز نزدیک به صد درصد تورم را تجربه کرده است.

در حالی که طبق قانون اساسی نظارت بر حسن عملکرد قانون توسط دو قوه مجریه و قضاییه، بر عهده نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، متاسفانه آنچه مردم از نمایندگان خود شنیده‌اند مشتی حرف‌های روزمره و در پاره‌ای موارد همدردی‌های صمیمانه است.

هر چند شایعاتی مبنی بر استیضاح وزرای جهاد کشاورزی؛ صنعت، معدن و تجارت شنیده می‌شنود، اما متاسفانه اشکال از آن است که نمایندگان آنقدر حوزه نظارت خود را محدود کرده‌اند که تنها اقدام خود برای احقاق حقوق مردم را استیضاح یا تلاش برای عزل و نصب چند مدیر اجرایی می دانند.

ارتباط با فعالان بخش‌های تولید، واردات، صادرات، عرضه و توزیع و شنیدن راهکارهای آنها برای برون رفت از حل مشکلات اقتصادی از یک سو، و انجام مطالعات کارشناسی درباره مشکلات موجود و تشخیص راه‌حل‌های علمی و عملیاز سوی دیگر، از جمله راهکارهایی هستند که متاسفانه مجلس شورای اسلامی نتوانسته در طول ادوار گذشته از آن بهره مناسبی ببرد.

البته به این نکته باید اشاره کرد که برخی از کمیسیون‌های تخصصی از بعضی روسای اتحادیه‌ها و اصناف برای استماع نقطه نظرات آنها، جهت حضور در مشروح مذاکرات کمیسیون دعوت به عمل می‌آورند، اما تا کنون روند و فرایند این حضور مثمر ثمر نبوده و بنابر شنیده‌ها بیشتر به رفع مشکل یک گروه خاص یا چند نفر به خصوص منجر می‌شود.

به هر ترتیب مرغ، دلار، سکه طلا، نان، لبنیات، مسکن و … در بازه‌های زمانی مختلف گرانتر و گرانتر شد، اما آنچه که مردم از نمایندگان خود ندیدند؛ اقدامی موثر برای کنترل این گرانی‌ها بود و آنچه اهالی بهارستان بر ان اصرار داشتند انداختن توپ به زمین دولت، تحریم‌های خارجی و سودجویان داخلی بود.

بر عهده مجلس است که اگر مشکل از عملکرد مجریان است، که که کم و بیش نیز هست با شناسایی مقصر و علت موضوع، عوامل این مشکلات را توبیخ و برای برطرف نمودن علل نیز راهکار عملی ارائه دهند. هر چند استفاده از ابزار استیضاح و سوال به عنوان یکی از راهکارهایی که قانونگذار در اختیار نمایندگان قرار داده است، در پاره‌ای موارد تنها راه دفع مفسده است، اما سوال این است که آیا با تعویض وزیر یا معاونین وی قیمت مرغ پایین می‌آید؟ آیا با عزل وزیر قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان افزوده می‌شود؟

به گزارش تابناک، هر چند وزرایی که به نظر استیضاح آنها قطعی شده است، به دلیل نقص‌ها و ضعف‌های خود و مجموعه تحت مدیریت آنها باید خود مدتها پیش استعفا می‌دادند، اکنون لایق استیضاح و سختگیری نمایندگان مجلس هستند، اما اهالی بهارستان موظفند در کنار پیگیری استیضاح، سوال تذکر و انتقادات، به فکر ریشه یابی مسایل و پیدا کردن راهکارهایی برای حل مشکلات باشند؛ چرا که به علت ضعف عمیق مجلس در ابعاد نظارت و احقاق حقوق ملت، تقصیر مجلس در گرانی‌های اخیر اگر بیشتر از قوه مجریه نباشد، کمتر نیز نخواهد بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.