زنگنه: تولید گاز كشور وارد فاز ركورد تاریخی شد

پنج شنبه, ۴ام دی, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

sherkat_gaz

تولید 660 میلیون متر مکعب گاز غنی در روز

در برنامه‌های مختلف صدا و سیما نسبت به اطلاع رسانی به مردم و آگاه سازی و تشویق آن‌ها برای کاهش مصرف و بویژه پرهیز از هدر دادن انرژی با ارزش تولید شده به خصوص در مناطق سردسیر به شکلهای مختلف اقدام کنند.

وزیر نفت در دو نامه مجزا به رئیس سازمان صدا و سیما و استانداران سراسر کشور از آن‌ها خواست مدیریت مصرف گاز را پیگیری کنند.

به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه در دو نامه مجزا خطاب به محمد سرافراز و استانداران سراسر کشور به بخشنامه شماره ٩۶٢٣٨ در تاریخ اول آذر ١٣٩٣، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری در خصوص ضرورت صرفه جویی در مصرف گاز اشاره کرد و گفت: تلاش مستمر وزارت نفت در دولت یازدهم برای افزایش ظرفیت تولید و پالایش گاز طبیعی، سبب شد تا حدود ۴ فاز جدید از طرحهای پارس جنوبی با ظرفیت تولید روزانه ١٠٠ میلیون مترمکعب وارد مدار شود.

وی با بیان اینکه با اقدامهای دیگر وزارت نفت برای افزایش برداشت از دیگر میدان‌ها در مجموع تولید گاز کشور به رکورد تاریخی ۶۶٠ میلیون متر مکعب گاز غنی در روز رسیده است، تصریح کرد: طی هفته‌های آینده واحدهای دیگری نیز از مجموعه پارس جنوبی وارد مدار تولید می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه مصرف بی‌رویه گاز طبیعی در بخشهای اداری، تجاری و خانگی بسیار فرا‌تر از رشد تولید بوده است، اظهار کرد: شبکه گاز کشور به دلیل مصرف بی‌رویه همچنان با وضع ناپایدار روبروست.

وی یادآور شد: در شرایط افت فشار در شبکه گاز، برای پیشگیری از قطع گاز مصارف خانگی، اعمال محدودیت برای مصرف گاز طبیعی صنایع و نیروگاه‌ها و نیز مصرف حداکثری نفت کوره در نیروگاه‌ها اجتناب ناپذیر است.

وزیر نفت خطاب به استانداران کشور گفت: برای جلوگیری از هرگونه افت فشار و یا قطع گاز طبیعی به ویژه در مناطق سردسیر در فصل زمستان، اقدامهای لازم در سطح استان‌ها انجام شود.

زنگنه افزود: برای آگاه سازی عمومی مردم و تشویق آن‌ها به مصرف بهینه، با طرح موضوع در شورای اداری آن استان، عموم دستگاه‌ها، سازمان‌ها و اداره‌ها را به صرفه جویی در مصرف گاز و نیز همکاری با شرکت ملی گاز در حفظ و پایداری شبکه گاز کشور مکلف و به طور جدی نیز بر اجرای این موضوع نظارت کنید.

زنگنه با بیان اینکه هم اکنون شرکتهای گاز استانی در این زمینه آمادگی هرگونه همراهی و همکاری با استانداران را دارند، تصریح کرد: امید است با همیاری، مشارکت و همدلی همه مسئولان و دست اندر کاران استانداری‌ها، زمستان امسال را بدون مشکل سپری کرده و در سالهای آینده با به بهره برداری رسیدن طرحهای جدید پارس جنوبی و توسعه فرهنگ مصرف بهینه گاز طبیعی، توازن متناسبی در تولید و مصرف گاز طبیعی به وجود بیاید.

وزیر نفت همچنین خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما ایران اظهار کرد: هرگونه که مصلحت می‌دانید که در برنامه‌های مختلف صدا و سیما نسبت به اطلاع رسانی به مردم و آگاه سازی و تشویق آن‌ها برای کاهش مصرف و بویژه پرهیز از هدر دادن انرژی با ارزش تولید شده به خصوص در مناطق سردسیر به شکلهای مختلف اقدام کنند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.