27 دانشگاه ایران رییس ندارند

دوشنبه, ۸ام دی, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

daneshgah-tehran

تمام شدن فرصت قانونی سرپرست دانشگاه تهران و چند دانشگاه دیگر

بعد از چندین ماه وزارت علوم در حالی رنگ آرامش به خود دیده است که هنوز 27دانشگاه کشور از جمله دانشگاه تهران با سرپرست اداره می شوند.

خبرآنلاين، طهورا شهبازی: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که می توان از آن به عنوان یکی از پرحاشیه ترین وزارتخانه های دولت یازدهم نام برد با وجود تعیین تکلیف در دوماه گذشته همچنان سایه شوم بلاتکلیفی را بالای سر خود حس می کند. از آغاز دولت یازدهم حرف و حدیث هایی پیرامون وزرای علوم پیشنهادی چرخید که هنوز ترکش های آن بر بدنه این وزارتخانه جا خوش کرده است. تنها 9ماه بدون وزیر ماندن برای وزارتخانه ای که توسعه علوم، تحقیقات و فناوری را بر عهده دارد مشکلاتی به بار می آورد که از جمله آن می توان به 26دانشگاهی اشاره کرد که بدون رییس و با سرپرست اداره می شوند.

از جمله کارهایی که بعد از استیضاح رضا فرجی دانا نیمه تمام ماند و باید بیش از همه بر آن تاکید داشت تعیین تکلیف روسای 27دانشگاه کشور از جمله مادر دانشگاه هاست که بعد از گذشت 6ماه هنوز بدون رییس اداره می شوند. که اگر به سرانجامی نرسند هر گونه تلاش برای تعالی آموزش عالی بیهوده می نماید.

پس از استیضاح رضا فرجی دانا شورای عالی انقلاب فرهنگی به 13سرپرست دانشگاهی که در زمان وی انتخاب و پیشنهاد شده بودند رای اعتماد داد. زمانی که وزیر علوم جدید بر مسند وزارت نشست عدد 34 را برای تعداد دانشگاه های با سرپرست اعلام کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی هفته گذشته به 7نفر از آنها نیز رای اعتماد داد. البته در این میان اسامی دیده می شود که با وجود معرفی آنها به شورای عالی انقلاب فرهنگی اما هنوز رای اعتماد کسب نکردند.

در حالی که مدت حکم یک سرپرست 3 تا 6 ماه است و باید در این مدت حکم آن‌ها به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه و ریاستشان تائید شود ولی حکم سرپرستی برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران از 6 ماه هم گذشته است.

حسن غفوری‌فرد رئیس هیئت نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور سرپرست در دانشگاه بیش از 6 ماه را خلاف قانون دانسته و بیان کرده بود: بعضی از سرپرستان نیز در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی صلاحیت مطرح شدند، اما رای نیاورند و همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. سرپرست دانشگاه خوارزمی از جمله این افراد است که علیرغم رای نیاوردن در شورا و با وجود اینکه 6 ماه از سرپرستی‌ اش می‌گذرد همچنان به کار خود در دانشگاه بر خلاف قانون ادامه می‌دهد.

اسامی 24 دانشگاه به همراه سرپرستشان در جدول زیر آمده است:

ردیف نام سرپرست نام دانشگاه
1 رضا صحرایی ایلام
2 گودرز صادقی محقق اردبیلی ارومیه
3 محمدحسین شفیعی بم بزرگمهر قاثنات سیستان و بلوچستان
4 محمود نیلی احمدآبادی تهران
5 شاه محمدی شهرکرد
6 محمدصادق آخوندی صنعتی قم
7 فخرالدین اصغری مازندران
8 محمد ابراهیم اعلمی آل آقا رازی
9 محمد مهدی مقیمی فسا
10 محمد رعایایی چمران
11 ابوالفضل فراهانی پیام نور
12 علی خاکی خواجه نصیرالدین طوسی
13 هوشنگ طالبی اصفهان
14 احمد رضی گیلان
15 محمد میرزایی تحصیلات تکمیلی و فناوری پیشرفته کرمان
16 احمد محقر بجنورد
17 علی تیزرو مرکز آموزش عالی لامرد
18 سعید حمیدی اراک
19 محمدرضا پورمحمدی تبریز
20 محمدعلی سبحان الهی خوارزمی
21 سعید بحرینان صنعتی شهدای هویزه
22 غلامرضا سعیدی رشک علیا مجتمع آموزش عالی زرند
23 محمود نیلی صنعتی همدان
24 علی اصغر بهشتی مهندسی فناوری های نوین قوچان

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.