روحانی نزدیک به خامنه ای: اگر فشار غرب ادامه یابد ایران غنی‌سازی اورانیوم را “به ۵۶ درصد ارتقاء” می‌دهد

دوشنبه, ۲ام مرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

یکی از روحانیان هوادار حکومت سخنان غیرمنتظره‌ای در مورد احتمال افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران ابراز کرده که در برخی رسانه‌های خارجی نیز انعکاس یافته است.

رضا تقوی، از روحانیان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید اگر فشار غرب ادامه یابد ایران غنی‌سازی اورانیوم را “به ۵۶ درصد ارتقاء” می‌دهد. این ادعا سه روز پیش از دور جدید گفتگوهای هسته‌ای مطرح شد.

قرار است معاونان سرپرست تیم مذاکره کننده‌ی هسته‌ای ایران و نماینده کشورهای ۱+۵ دور تازه‌ای از گفتگوی هسته‌ای در سطح کارشناسان را روز سه‌شنبه (۳ مرداد/ ۲۴ ژوئیه) در استانبول آغاز کنند.

سه روز پیش از این دیدار یکی از روحانیان هوادار حکومت سخنان غیرمنتظره‌ای در مورد احتمال افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران ابراز کرده که در برخی رسانه‌های خارجی نیز انعکاس یافته است.

خبر جدید هسته‌ای در معارفه امام جمعه جدید بجنورد

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا روز شنبه، ۳۱ تیر گزارش داد رضا تقوی با اشاره به آنچه “تهدیدهای دشمنان” خوانده می‌گوید «اکنون نظام جمهوری اسلامی ایران به تولید سوخت ۲۰ درصد دست یافته است، اما اگر آنها بخواهند در برابر نظام ایران ایستادگی کنند ما این رقم را به ۵۶ درصد ارتقاء می‌دهیم.»

تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمهوری اسلامی است و به گزارش ایسنا این سخنان را “در شورای اداری خراسان شمالی و مراسم معارفه امام جمعه جديد بجنورد” بیان کرده. ناظران معتقدند اعلام چنین خبری از سوی این فرد و در مراسمی که کمترین ارتباطی با اعلام خبرهای تازه‌ی فعالیت‌های هسته‌ای ندارد جدی گرفتن اصل موضوع را دشوار می‌کند.

زیردریایی هسته‌ای توجیه غنی‌سازی

در چند هفته‌ای اخیر به ویژه از اول ماه ژوئیه (۱۱ تیر) که دور تازه‌ی تحریم‌های شدید اتحادیه اروپا و آمریکا علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته شد ادعاهایی که از آن بوی تهدید به مشام می‌رسد از مقام‌های مسئول و غیر مسئول ایرانی زیاد به گوش می‌خورد.

چند هفته پیش روح‌الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس از بررسی طرحی خبر داد که در صورت تصویب دولت را موظف می‌کند به «تجهیز بخشی از شناورهای دریایی از جمله ناوگان دریایی و تحقیقاتی کشور به پیش‌رانه‌های خاص دارای قابلیت طی مسیر طولانی بدون نیاز به سوخت گیری» بپردازد.

این طرح به معنای در دستور کار قرار دادن ساخت شناورهایی با سوخت اتمی است که به اورانیوم با غنای ۵۰ درصد و بالاتر نیاز دارند. سایت “دیپلماسی ایرانی” به نقل از مارک فیتزپاتریک، مدیر موسسه بین‌المللی مطالعات اسراتژیک در لندن نوشت، ساخت زیردریایی هسته‌ای یک توجیه ساده برای غنی سازی بالای ۲۰ درصد است.

حمله به قلب تل‌آویو از تهران

برخی از کارشناسان معتقدند ایران با مطرح کردن برنامه‌ی ساخت زیردریایی‌های اتمی می‌تواند خارج از نظارت مراجع بین‌المللی به غنی‌سازی اورانیوم تا حد ساخت بمب اتمی ادامه دهد. مطابق این نظر ایران به لحاظ فنی و اقتصادی در شرایطی نیست که بتواند به تنهایی چنین شناورهایی تولید کند اما ساخت بمب اتم به مراتب عملی‌تر است.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.