ساخت حرم کنار ارگ ساسانی، در شهری که بیمارستان ندارد

دوشنبه, ۹ام مرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

امام‌ جمعه شهر انار معتقد است: «‎ساخت حرم شهید گمنام از افتخارات مردم شهرستان انار است.» انار شهری کویری در شمال استان کرمان است که حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. این شهر کویری که از شهرهای باستانی مرکز ایران به شمار می‌رود در شمار شهرهای کمتر توسعه یافته‌ کشور است که حتی یک بیمارستان یا یک مرکز اورژانس متناسب با نیاز مردم شهر ندارد.

پافشاری مسئولان شهر انار برای ساخت حرم شهید گمنام کنار ارگ باستانی شهر انتقاد فعالان میراث فرهنگی و رسانه‌ها را برانگیخته است. ادامه ساخت این حرم با نصب ضریح روی آن در حالی است که شهر انار بیمارستان ندارد.

ساخت حرم شهید گمنام این شهر با زیربنای ۴۰۰ متر و در فضایی به مساحت ۳ هزار متر مربع در مجاورت ارگ باستانی شهر انار، در دی ماه سال گذشته آغاز شد. ساخت این بنا در فاصله ۷۰ متری ارگ انار که قدمت آن به دوران ساسانی می‌رسد، انتقاد گسترده فعالان میراث فرهنگی را برانگیخت. سازمان میراث فرهنگی اما ساخت این حرم را فاقد مشکل می‌داند.

مسعود علویان صدر روز یكشنبه (۸ مرداد/ ۲۹ ژویيه) به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت: «مزار مربوط به شهدای گمنام این شهرستان در پاركی واقع شده است كه در هفتاد متری از بنای ارگ انار قرار دارد. از آنجا كه ارگ انار بر فراز یك تپه قرار دارد، می‌توان بدون آنكه یادمان شهدای گمنام مشكلی برای این بنای دوران ساسانی ایجاد كند، آن را احداث كرد.»

این درحالی است که به گزارش‌ رسانه‌ها پروژه‌های ساخت‌وساز در جوار آثار باستانی ایران اغلب با تخریب بناهای تاریخی همرا بوده است.

از جمله می‌توان از تخریب یک تپه دوران اشکانیان در خوزستان در عملیات خاک‌برداری اداره آب و فاضلاب شعر رامهرمز در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۰ (۱۰ نوامبر ۲۰۱۱) نام برد.

“مطالعات دینی‌تان را افزایش دهید”

ساخت حرم شهید گمنام کنار ارگ باستانی انار که از معدود جاذبه‌های گردشگری شهرستان محروم انار به شمار می‌رود در رسانه‌های داخلی ایران بازتاب داشته است.

سایت “تابناک”‌‌، نزدیک به محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گزارشی ضمن انتقاد از ساخت حرم شهید گمنام کنار ارگ باستانی انار، پافشاری مسئولان بر ساخت این آرامگاه در فاصله ۷۰ متری ارگ را “لجبازی” بر سر مسئله‌ای دانسته که به سادگی می‌توان راه حلی برای آن یافت که آن هم، به زعم “تابناک”، انتخاب مکان دیگری برای ساخت آرامگاه است.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.