آفریقای جنوبی واردات نفت از ایران را قطع کرد

پنج شنبه, ۱۲ام مرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

در اثر تحریم ها صادرات کشور همچنان رو به کاهش دارد و  مسئولان رژیم وضعیت اقتصادی نابسامان کشور را انکار میکنند و توضیحی  برای مردم نمیدهند که اگر  در پی برنامه هسته ای مسالمت آمیزند، چرا مردم و اقتصاد کشور باید عواقب چنین تحریم هائی را تحمل کنند؟ دویچه وله در  مورد محدود شدن واردات نفت آفریقای جنوبی مینویسد:

افریقای جنوبی در فهرست کشورهایی قرار دارد که در صورت معامله با ایران از جانب آمریکا تحریم می‌شوند. حدود ۳۵ درصد نفت وارداتی این کشور از ایران تامین می‌شد. در این میان عربستان سعودی بیشترین بهره را می‌برد.

در آستانه‌ی سفر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده آمریکا به آفریقای جنوبی، دولت این کشور اعلام کرد که در ماه ژوئن واردات نفت خود از ایران را کاملا قطع کرده است. بر اساس آمارهای گمرکی آفریقای جنوبی، واردات نفت این کشور از ایران در ماه مه ۲۸۵ هزار و ۵۲۴ تن بوده است.

از این اقدام آفریقای جنوبی بیش از همه عربستان سعودی بهره می‌برد. واردات نفتی این کشور آفریقایی از عربستان در ماه ژوئن، نسبت به ماه مه، بیش از دو برابر شده و به یک میلیون و ۱۷۰ هزار تن رسیده است. نیجریه، اکوادور و آنگولا دیگر تامین کنندگان نفت آفریقای جنوبی هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس آفریقای جنوبی از ماه مه ۲۰۱۱ تا مه ۲۰۱۲ حدود ۳۵ درصد واردات نفتی خود را از ایران تامین کرده است.

امیدواری جمهوری اسلامی

مقامات ایران بارها تاکید کرده بودند که برخی از پالایشگاه‌های آفریقای جنوبی تنها با نفت ایران سازگار هستند و جایگزینی نفت ایران با نفت‌های دیگر برای این کشور دشوار خواهد بود. آنها امیدوار بودند که این وابستگی به نفت ایران باعث تداوم معاملات نفتی با آفریقای جنوبی شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.