جهش کم‌سابقه قیمت دلار و يورو

دوشنبه, ۱۶ام مرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

امروز دوشنبه مطالبی مربوط به گرانی ارز در رسانه های  مختلف منتشر شد.

خبرآنلاین گزارش کرد اتحادیه طلا، جواهر و صرافان تهران قیمت دلار در بازار آزاد روز دوشنبه را 2066 تومان اعلام کرده است.

قیمت دلار که روز گذشته بر اساس اعلام اتحادیه طلا، جواهر و صرافان تهران به 2040 تومان رسیده بود و نسبت به نخستین روز هفته افزایش 35 تومانی را به ثبت رساند بار دیگر در روز دو شنبه 16 مرداد به افزایش قیمت خود ادامه داد.

اتحادیه طلا، جواهر و صرافان تهران قیمت دلار در بازار آزاد روز دوشنبه را 2066 تومان اعلام کرده است که نسبت به روز قبل افزایش 26 تومانی را نشان می دهد.

دويچه وله نوشت روز دوشنبه، ۱۶ مرداد بهای هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران با افزایشی ۹۵ تومانی به ۲۱۴۰ تومان رسید. از هفته‌ی گذشته که بانک مرکزی برنامه‌ی تک‌نرخی کردن ارز را اعلام کرد جهش کم‌سابقه قیمت دلار نیز آغاز شد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی قیمت رسمی هر دلار آمریکا را ۱۲۲۶ تومان اعلام می‌کند. بازار آزاد هیچگاه بهای رسمی را به رسمیت نشناخته اما اختلاف قیمت نیز کمتر به این اندازه بوده است. روز دوشنبه بهای دلار به ۲۱۴۰ تومان رسید.

گزارش‌های دریافتی از تهران حاکی است که بسیاری از فروشندگان از فروش ارزهای معتبر خارجی حتا با قیمت‌های سرسام‌آور کنونی خودداری می‌کنند. موج جدید گرانی ارز با اظهارات رئیس کل بانک مرکزی، محمود بهمنی در مورد تک‌نرخی شدن بهای ارزهای خارجی آغاز شد.

دلار رسمی ۱۶۰۰ تومان می‌شود؟

رئیس کل بانک مرکزی دهم مرداد ماه برای ارائه گزارشی از وضعیت درآمدهای ارزی و سیاست‌های مالی دولت در نشست مشترک کمیسیون صنایع و اصل نود شرکت کرد. بهمنی پس از این نشست چند نرخی بودن بهای ارز را فساد آور خواند و گفت «بانک مرکزی می‌خواهد فاصله میان قیمت ارز از میان برود و به همین دلیل حتما باید ارز را تک نرخی کنیم.»

محمود بهمنی شامگاه شنبه، ۱۴ مرداد وعده داد بهای ارز تک نرخی را حداکثر تا ده روز دیگر اعلام کند. او همچنین از راه‌اندازی بورس ارز خبر داد که قرار است صادرکنندگان و بانک مرکزی در آن ارزهای خارجی را به خریداران عرضه کنند.

کارشناسان با توجه به اظهارات برخی از مقام‌های اقتصادی دولت گمان می‌برند بهای جدید رسمی هر دلار حدود ۱۶۰۰ تومان تعیین شود. در عین حال در میان آگاهان امور بانکی و مالی کمتر کسی است که به توفیق این سیاست خوش‌بین باشد.

«تراژدی افت شاخص بورس»

یکی از علت‌های بدبینی کارشناسان به سیاست‌های پولی بانک مرکزی اوضاع وخیم اقتصادی و افزایش تورم است که با شدت گرفتن تحریم‌های آمریکا و اروپا وخیم‌تر شده است. بازار بورس تهران از ابتدای سال جاری روندی کاهشی را تجربه می‌کند که می‌تواند بیانگر بحرانی اقتصادی باشد.

سایت خبری بازتاب ۱۶ مرداد نوشت، همزمان با افزایش شدید بهای دلار “تراژدی افت شاخص بورس تهران تداوم یافت.” بنابر این گزارش شاخص کل بورس در روز دوشنبه به کمترین حد خود در سال جاری سقوط کرده است.

یکی از کاربران سایت بازتاب که برای خرید ارز به صرافی‌های خیابان فردوسی تهران مراجعه کرده می‌گوید دلار را به قیمت ۲۲۲۰ تومان هم نمی‌فروختند. بهای فروش هر یورو نیز در بازار آزاد ۲۶۵۰ گزارش شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.