انفجار ارزی در تهران: کنترل از دست آقایان در رفته

سه شنبه, ۱۷ام مرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

انفجار بهای دلار در بازار ایران که در پی اظهارات محمود بهمنی مبنی بر تغییر قیمت ارز مرجع و نیز افزایش نگرانی ها از احتمال وقوع جنگ و تشدید تحریم ها روی داده است.

کمتر از دو روز پس از سخنان رئیس کل بانک مرکزی در مورد تک نرخی کردن قیمت ارز که پیش از این به عنوان سیاست غلط دولت های قبلی توسط خود او محکوم شده بود، قیمت دلار در بازار ایران به بالاترین میزان خود در سال های پس از جنگ و به نوشته برخی منابع خبری به ۲۲۰۰ تومان رسید. به دنبال انفجار قیمت ارز،بنا به گزارش های خبری، خرید و فروش ارز متوقف شده است.

در اینباره سایت آفتاب نوشته است: “مرکز ارزفروشان تهران- گزارش داد که امروز دوشنبه اکثر صرافی‌های دارای مجوز واقع در میدان فردوسی تهران قیمت ارز و سکه را از تابلوی صرافی خود حذف کرده اند.این اقدام صرافان بازار ارز و سکه را متشنج کرده به طوری که قیمت ها دائما در حال تغییر است، این در حالی است که بخش نظارتی بانک مرکزی هنوز درباره این اقدام صرافی‌ها موضع‌گیری نکرده‌ است. قیمت دلار در بازار آزاد تهران که صبح دوشنبه ۲۰۵۰ تومان بود، ظهر تا ۲۲۰۰ تومان هم بالا رفت ولی هم اکنون نرخ آن به ۲۱۴۰ تومان رسیده، همچنین نرخ یورو در بازار آزاد ۲۶۰۰ تومان و پوند ۳۲۰۰ تومان شده است. از بازار سکه هم خبر می‌رسد که دوشنبه قیمت سکه تمام طرح قدیم ۷۶۸ هزار تومان، طرح جدید ۷۶۶ هزار تومان، نیم سکه ۳۸۲ هزار تومان و ربع سکه ۱۹۲ هزار و ۵۰۰ تومان گزارش شده است. در همین حال، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار امروز در بازار تهران بیش از ۷۸ هزار تومان اعلام شده است، ضمن اینکه قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی بیش از ۱۶۰۸ تومان است”.

انفجار بهای دلار در بازار ایران که در پی اظهارات محمود بهمنی مبنی بر تغییر قیمت ارز مرجع و نیز افزایش نگرانی ها از احتمال وقوع جنگ و تشدید تحریم ها روی داده، با واکنش تند رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مواجه شده است.

بنا به نوشته مهر نیوز، ارسلان فتحی پور گفته است: “به شدت با تک نرخی شدن ارز در شرایط فعلی مخالف هستیم. آیا این منطقی است که در شرایط فعلی دولت با قیمت‌های ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ تومان بخواهد ارز را تک نرخی کند. با گرانی ارز در شرایط فعلی، قیمت کالاهای اساسی مثل گوشت و مرغ در بازار چند برابر افزایش و قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت. مسئولان باید براساس فرمایشات مقام معظم رهبری تامین معیشت مردم را در اولویت کارهای خود قرار دهند، نه اینکه با اعمال سیاستهای نادرست وضعیت معیشتی مردم را سخت تر کنند”.

به نوشته خبرگزاری آریا، ابراهیم نکو، دبیر کمیسیون اقتصادی هم گفته است: “دربازارهای متعادل نبايد بين نرخ ارز مرجع و نرخ بازار آزاد شکاف زيادی وجود داشته باشد، اين شکاف زياد نشانگر اين مطلب است که کنترل از دست آقايان در رفته است و توانايی کنترل را ندارند. در حال حاضر نبايد نرخ ارز مرجع بالارود، مطمئن باشيد اگر نرخ ارز مرجع دوباره افزايش پيدا کند،باز هم همين شکاف بين نرخ ارز مرجع و نرخ بازار آزاد ادامه پيدا می کند و نرخ ارز آزاد نيز افزايش می يابد و در حال حاضر اقدام به اين کار مناسب نيست”.

از جمله سخنان محمود بهمنی که منجر به بالا رفتن قیمت دلار شد،این بود: “نرخ ارز ۱۲۲۶ تومانی حتما تغییر خواهد یافت. تاریخ دقیق اعلام نرخ جدید ارز را نمی‌توانیم اعلام کنیم. تا ۱۰ روز آینده نرخ جدید مرجع ارز اعلام خواهد شد”.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سئوال”مهر” در این زمینه که “اگر ارز تک نرخی به زودی اجرا شود، صرافی ها زیر بار این نرخ خواهند رفت؟” گفت: “این موضوع به صرافی ها ارتباطی ندارد. اینکه در گذشته اختلاف قیمت ایجاد شد، باید شرایط تحولات بین المللی را نیز در نظر بگیریم. در همین حال، اگر صادرکننده ما ارز را در بورس بیاورد و ما هم ارز خود را به بورس بدهیم آنها مجبور می شوند که این رقم را بپذیرند و صرافی ها ممکن است با تفاوت یک تومان یا پنج ریال ارز را عرضه کنند”.

گفتنی است رسانه های داخلی پیش بینی کرده اند که ارز مرجع رقمی بین ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ تومان خواهد بود.

در صورت افزایش بهای نرخ ارز مرجع، تورم نیز شتاب بیشتری خواهد گرفت.

در اینباره روزنامه اعتماد نوشته است: “اگر دوباره در آينده نرخ ارز مرجع را بالا ببرند برای بازار ارز مخرب است و دست سودجويان و افرادی که مخل بازار هستند را بازتر می گذارد. در حال حاضر اگر اين کار صورت بگيرد در زمينه برخی کالاها و خدمات يک سونامی افزايش بی رويه قيمت ها و همچنين تورم افسارگسيخته ای را شاهد خواهيم بود.افزايش نرخ ارز مرجع قطعا به ضرر کشور خواهد بود. در حال حاضر افزايش نرخ ارز مرجع صورت نگيرد و با يک کار کارشناسی شده و استفاده از نظرات کارشناسان می توان در زمان ديگری اين کار را انجام داد. اگر اين کار انجام شود باز بازار ارز آشفته تر از اين می شود، درست يا غلط بودن افزايش نرخ ارز منوط به اين امر است که بايد با يک کار کارشناسی شده اين کار انجام شود،حتی اگر برای چند ماه طول بکشد”.
از: روز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.