پاسخ تحقیرآمیز جنبلاط به نماینده خامنه‌ای

چهارشنبه, ۱۸ام مرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

ولید جنبلاط، رهبر دروزی های لبنان همزمان با سفر سعید جلیلی به این کشور از سیاست های ایران به شدت انتقاد کرد.

آقای جنبلاط در یادداشت هفتگی خود در روزنامه الانباء با اشاره به استراتژی دفاعی لبنان که موضوع مورد اختلاف حزب الله و دیگر احزاب لبنانی است یادآور شد: باید مرجعی که کنترل دفاع را در دست می گیرد، بر پایه منافع ملی مشخص باشد

آقای جنبلاط افزود: ما سلاح را تنها و تنها برای دفاع از لبنان و لبنانی ها می خواهیم نه برای دفاع از تنگه هرمز.

این سیاستمدار لبنانی سپس با اشاره به سفر سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به لبنان گفت: اگر لبنان از مهمان جلیلی که همان آقای سعید جلیلی است استقبال می کند، او باید این ارزش ها را هم مد نظر قرار دهد.

وی سپس افزود: کاش آقای جلیلی به جای این‌که سامانه‌های نظامی را اینجا و آنجا توزیع کند، به مسائل داخلی کشور خود می پرداخت که در بعضی مناطق آن اعتراض‌هایی موسوم به انقلاب مرغ روی داده است. اکنون قیمت مرغ در تهران از قیمت موشک گران‌تر است.

اظهارات ولید جنبلاط در حالی صورت گرفته که بسیاری از احزاب و شخصیت های لبنان از احتمال درگیر شدن حزب الله با اسراییل به منظور تامین منافع جمهوری اسلامی ابراز نگرانی می کنند. احزاب لبنان معتقدند روابط حزب الله و ایران به گونه ای است که حزب الله، تامین منافع حکومت ایران را بر منافع لبنان مقدم می شمارد.

پیش از ولید جنبلاط، سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان نیز نسبت به این سفر واکنش منفی نشان داده بود.

آقای حریری که گفته می شود در پی دریافت هشدارهایی درباره تلاش حزب الله و سوریه برای ترور او به فرانسه رفته است، گفت كه به سفر جلیلی در شرایط كنونی كه ‘ملت سوریه در معرض انواع جنایت‌ها، قرار دارند’ خوش آمد نمی گوید.

حریری افزود كه این سفر با منافع ملت لبنان تناقض دارد.

آقای حریری با یادآوری اظهارات برخی مقامات ایرانی در مورد واکنش به حمله نظامی احتمالی به سوریه، گفته است که “دولت ایران باید بداند اینگونه تهدید ها و حرکات مشکوک سقوط متحدش در سوریه را به تعویق نخواهد انداخت.”

اما آنگونه که خبرگزاری های ایران گزارش داده اند، سعید جلیلی هنگام ترک بیروت به اظهارات ولید جنبلاط واکنش نشان داده و گفته است: “ایران، قیمت مرغ که جای خود دارد، ماهواره را هم به فضا می فرستد.”


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.