دیلي بیست: ایران در جنگ سایه شکست خورده است

پنج شنبه, ۱۹ام مرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

به نظر مي رسد سپاه پرقدرت پاسداران ایران و واحد ننگین سپاه قدس اش و شبکه هاي عملیاتي حزب الله لبنان که در سرتاسر جهان توسط سپاه حمایت مي شوند، بدل به گانگستر هایي شده اند که نمی توانند مستقیما شلیک کنند. آنها قطعا همچنان خطرناک هستند اما اتفاقاتي که اخیرا افتاده است نشان مي دهد که این گروه بعنوان جاسوس، قاتل و تروریست دیگر مانند قبل نیستند. ایران از این موضوع نگران است.

به گفته منابع خبري در پایتخت ایران، نگراني در مورد وضعیت سپاه به کشمکش نخبگان سیاسي در داخل ایران در این زمان حساس، دامن مي زند: جنگ در سوریه ممکن است منجر به سقوط حیاتي ترین متحد ایران در جهان عرب بشود، تقابل ایران و اسرائیل و غرب بر سر برنامه هاي اتمي تحریم هاي سختي را به دنبال داشته و احتمال حمله نظامي اسرائیل به ایران بیشتر شده است.

هفته گذشته، شورشیان سوري ۴۸ ایراني را که گفته مي شود از اعضاي سپاه پاسداران هستند و براي ماموریت به سوریه رفته بودند، گروگان گرفتند. در تهران این شایعه پخش شد که قاسم سلیماني، فرمانده سپاه قدس، درجریان حمله به خودرو اش در دمشق، زخمي شده است. در سال گذشته، دستکم 9 توطئه قتل و بمب گذاري منتسب به ایران در سرتاسر دنیا انجام شد که همگي یا شکست خورد یا لو رفت. به نظر مي رسد که حمله حکومت ایران به توریست هاي اسرائیلي در بلغارستان در ماه گذشته تنها موفقیت این حکومت بود که بهتر است نام قتل بر آن گذاشت.

ایران تقریبا در همه عرصه ها در این جنگ در سایه، از اسرائیل و آمریکا شکست خورده است. برنامه هاي اتمي ‌اش در سال ۲۰۱۰ به ویروس استاکس نت ۲۰۱۰ آلوده شد. دانشمندان اتمي اش مورد حمله قرار گرفتند و پنج نفر از آنان به قتل رسیدند. به گفته یک منبع، درز کردن خبر مربوط به تاسیسات پارچین باعث شد آمریکا و متحدانش بتوانند در مذاکرات موضعگیري سختگیرانه تري داشته باشند.

در همه جنگ هاي در سایه، انکار بخشي از تصویر است و گاهي نوعي تاکید انحرافي است. دولت ایران دست داشتن در توطئه هاي سال گذشته در آمریکا، قبرس، هند، تایلند و بلغارستان را رد مي کند، حتي در قتل دانشمندانش ایراني ها دست داشته اند و به گفته حکومت در اسرائیل آموزش دیده بودند. ماه گذشته، تحلیلگران اطلاعاتي در مرکز پلیس نیویورک هر ۹ توطئه ایران در شهرهاي جهان را مورد بررسي قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که هدف همه آنها یهودیان بودند. پلیس نیویورک امنیت برخي از مکان ها در این شهر را بالا برده است.

برخي از توطئه هاي سپاه چنان پیچیده هستند که باور آن سخت است که جدي باشند یا اصلا وجود داشته باشند. آیا جمهوري اسلامي واقعا یک شبکه قاچاق مواد مخدر مکزیکي را براي کشتن سفیر عربستان در آمریکا رستوران شلوغي در واشنگتن استخدام کرده است؟ منصور ارباب سیر یک اتومبیل فروش ایراني آمریکایي اهل تکزاس که وکیل اش مي گوید شخصیت دوقطبي دارد، منتظر برگزاري دادگاه اش در نیویورک بعنوان واسطه این توطئه است.

دولت ایران اصرار دارد که شهروندان ایراني که در حال حاضر در سوریه “گروگان” گرفته شده اند براي زیارت حرم حضرت زینت به دمشق رفته بودند. اما ایران مي گوید که آمریکا مسئول برخورد با این زوار است.

این انکار و تهمت زدن هاي دائمي از ۳۰ سال پیش در لبنان آغاز شد؛ زماني که ایران و ماموران وزارت اطلاعات این کشور توسط شبه نظامیان و به تلافي گروگانگیري افراد مختلف از جمله روزنامه نگاران آمریکایي، رئیس سیا در لبنان، یک کلنل آمریکایي و چند شهروند کشور هاي غربي، دستگیر شدند.

در آن زمان ماموران ایراني تحت نظارت وزارت اطلاعات مخوف و مبتکر ایران کار مي کردند. در دهه هشتاد و نود، ماموران ایراني دست به یک سري قتل هاي زنجیره اي براي از بین بردن مخالفان حکومت در پاریس، ژنو، رم، وین و جاهاي دیگر زدند. آنها گاهي از اسلحه و گاهي از اتومبیل هاي بمب گذاري شده استفاده مي کردند، مثل بمب گذاري اوایل دهه نود در مرکز یهودیان آرژانتین که منجر به کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر شد.

روز ۶ اوت سال ۱۹۸۱، ماموران ایران نخست وزیر سابق این کشور، شاهپور بختیار را در خانه ای که به شدت محافظت مي شد، با ضربات چاقوي آشپزخانه کشتند و به آرامي از در ورودي خانه خارج شدند.

اما در سال هاي اخیر، بخصوص بعد از تنش هاي سیاسي بعد از انتخابات سال ۲۰۰۹، دست وزارت اطلاعات از بسیاري از عملیات ها کوتاه شده و سپاه به شکل مستقل، جداگانه و غیر حرفه اي عمل مي کند. یکي از ماموران ضد اطلاعات آمریکا مي گوید: “شما در باره «نخبگان سپاه» و «نخبگان سپاه قدس» زیاد شنیده اید اما باید گفت که هیچ نشاني از نخبه بودن در سپاه دیده نمي شود، درحالي که وزارت اطلاعات ایران با ظرافت خاصي کارش را انجام مي داد.”

وي مي گوید: “آنها درجاهایي که بتوانند از اعضاي حزب الله لبنان و از ابزار جنایتکارانه استفاده مي کنند. به همین دلیل طي شش ماه ۹ توطئه را برنامه ریزي مي کنند. یک یا دو عملیات را مي شود انجام داد اما ۹ عملیات باعث سرسام مي شود.”

به گفته یکي از خبرنگاران ما در منطقه که با منابع دولتي ایران در ارتباط است، فرماندهان ارشد ارتش که طي چند دهه در کنار سپاه کار کرده اند، درحال حاضر سپاه را متهم به تلف کردن منابع با ارزش نظامي و سرمایه هاي سیاسي براي نجات حکومت بشار اسد در سوریه مي کنند. به گفته این منبع خبري، محمود احمدي نژاد یکي از بزرگترین حامیان بشار اسد است که سلاح هاي گرانقیمتي در اختیار او گذاشته تا حکومت اش را نجات بدهد. دوستان سپاهي احمدي نژاد به بشار اسد توصیه کرده اند که سرسختانه ایستادگي و اصلاحات را فراموش کند مانند آنها که بشدت اعتراضات مردمي بعد از انتخابات سال ۲۰۰۹ را سرکوب کردند.

هر رهبر ایراني باید همین موضعگیري را مي کرد و جلوي کساني که قصد دارند حکومت متحد اش را سرنگون کنند، بگیرد اما در این میان بین احمدي نژاد و رهبر ایران، آیت الله علي خامنه اي اختلاف افتاد و ممکن است خامنه اي شکست هاي سپاه را بهانه کند و فرماندهاني را که در برابر احمدي نژاد از او حمایت نکرده بودند حذف کند.

به گفته خبرنگار ما که به دلایل امنیتي نمي خواهد نامش فاش شود، جستجو براي یافتن منبع یا منابعي که بر اثر سوء مدیریت منجر به درز خبرها شده، آغاز شده و این در حالي است که بازی خطرناک جاسوسي و ضد جاسوسي ادامه دارد.

دیلي بیست، 7 اوت

از: روز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.