تصاویری از توفان‌های نمکی دریاچه ارومیه

پنج شنبه, ۱۹ام مرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

عصر ایران در گزارشی آورده است: با خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه، توفانهای مرگبار نمکی، پدیده آینده بخشهای بزرگی از کشور خواهد شد؛ پدیدهای که اولین نشانه های آن اخیراً بروز کرده است.

به گزارش ایسنا، در همین باره یکی از سایت های محلی استان آذربایجان غربی، تصاویری را منتشر کرده است که نشان میدهد اولین توفانهای نمکی دریاچه ارومیه در حال شکل گیری هستند. البته توفانهای تازه تولد یافته، در حوزه جغرافیایی محدودی عمل میکنند، اما آن طور که «آینا نیوز» گزارش داده با توجه به اینکه نمک محلول در آب دریاچه نه به تدریج که با خشک شدن کامل آن به صورت ناگهانی و سونامیوار سربرخواهد آورد (به دلیل انباشت نمک در گودترین قسمتهای دریاچه که هنوز مقداری آب دارند و این رطوبت فعلاً مانع حرکت نمک میشود)، هیچ تمهید ضرب الاجلی نخواهد توانست جلوی حرکت چند صد کیلومتری آن را بگیرد و به دلیل جهت وزش باد از غرب به شرق، استان آذربایجان غربی کمترین آسیب را از این بلای طبیعی خواهد دید و به ترتیب استانهای آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، کردستان و حتی تهران نیز تا حدودی در معرض این توفانها هستند.

حادثه ای شبیه به ریزگردهای عربی و البته بسیار ویرانگرتر که همه ساله در فصل گرما از کشورهای عربی و صحرای عربستان به سمت ایران روان میشوند.

تصاویر زیر، اولین هشدارها نسبت به فاجعه ای است که با خشک شدن کامل دریاچه ارومیه، از سواحل این دریاچه تا خود تهران را در خواهد نوردید. آخرین فرصت ها برای نجات دریاچه ارومیه و به تبع آن نجات دهها میلیون انسان از مصیبت قریب الوقوع ریزگردهای نمکی، به سرعت در حال سپری شدن هستند.
به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.