افزایش قربانیان زمین‌لرزه‌های آذربایجان شرقی؛ ۱۸۰ کشته و ۱۵۰۰ زخمی

شنبه, ۲۱ام مرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

گزارشها حاکی از کشته شدن 180 نفر و زخمی‌شدن بيش از ۱۵۰۰ نفر در دو زمین‌لرزه قدرتمند استان آذربایجان شرقی است.

در همین حال عملیات جستجو و و امدادرسانی به زلزله‌زدگان ادامه دارد و که فرا رسیدن شب با کندی مواجه شد.

شنبه بعد از ظهر زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۲ ریشتر شهرستان‌ اهر و زمین‌لرز‌ه‌‌ای به بزرگی ۶ ریشتر شهرستان ورزقان در استان آذربایجان شرقی را تکان داد.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام كرد: «زمین‌لرزه مذكور به بزرگی ۶.۲ ریشتر اهر در استان آذربایجان‌شرقی در ساعت ۱۶:۵۳:۱۵ رخ داد و در استان‌های آذربایجان غربی، گیلان، زنجان و اردبیل نیز احساس شد.»

این گزارش می‌افزاید: پس از این زمین‌لرزه، ۱۰ پس لرزه دیگر به بزرگی ۶، ۴.۱، ۴.۷، ۴.۱، ۴.۵، ۳.۷، ۳.۳، ۳.۷، ۴ و ۳.۲ ریشتر شهرستان ورزقان در استان آذربایجان شرقی را لرزانده است.

به گزارش شبکه خبر خلیل ساعی، مدیرکل مدیریت حوادث غیرمترقبه آذربایجان شرقی اعلام کرد شمار کشته‌شدگان به ۱۸۰ نفر رسیده است.

در همین حال رئیس اورژانس کشور بامداد روز یکشنبه اعلام کرد شمار زخمی‌ها از مرز ۱۵۰۰ نفر گذشته و با تاریکی شب عملیات امداد و نجات با اختلال و کندی مواجه شده است.

به گزارش فارس،‌ غلامرضا معصومی، رئیس اورژانس کشور گفت: «تاریکی هوا نجات افرادی که زیرآوار مانده اند را مختل کرده است و بالگردهای امدادی نیز در شب کار نمی‌کنند.»

رئیس اورژانس کشور افزود: «اکنون تمام بیمارستانهای استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل برای پذیرش مصدومان زلزله به حالت آماده‌باش هستند و تلاش می‌شود با درمان فوری مصدمانی که وضعیت بهتری دارند در اورژانس تخت‌های بیمارستان‌ها را برای پذیرش مصدومان جدید خالی نگهداریم.»

وی افزود: «‌ظرفیت بیماستان‌های این سه استان فعلاً برای پذیرش مصدومان این حادثه پاسخگوست و فعلاً از این نظر مشکی نداریم و در صورت نیاز از بیمارستان‌های استان‌های مجاور مانند زنجان و حتی رشت نیز برای پذیرش مصدومان استفاده می‌کنیم و بیمارستان‌های این استان‌ها نیز به حالت آماده‌باش هستند.»

رئیس اورژانس کشور گفت هنوز شماری از زلزله‌زدگان زیر آوار هستند و به خاطر تاریکی پیدا کردن آنها مشکل است.

رئیس اورژانس کشور می‌گوید که روستاهای تخریب شده میان دو شهرستان اهر و ورزقان قرار دارند و جمعیت این روستاها ۲۵ هزار نفر برآورد می‌شود.

خبرگزاری ایسنا از مناطق زلزله‌زده گزارش داده است که شهروندان شنبه‌شب را در پارک‌ها، و فضای باز خارج از خانه‌ها ‌گذرانند.

رامین احمدی، معاون اجرایی اورژانس آذربایجان شرقی، اعلام کرد که تاکنون از استان‌های زنجان، اردببل و آذربایجان غربی درخواست کمک شده است.

پلیس راه کشور نیز اعلام کرد در پی زمین‌لرزه روز شنبه در استان آذربایجان شرقی، بار ترافیکی محور اهر- تبریز سنگین است.

به گفته مدیركل پزشكی قانونی آذربایجان‌شرقی احتمال افزایش آمار آذربایجان شرقی قربانیان وجود دارد.

در همین حال مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان شرقی اظهار داشت شماری از آوراگان مناطق زلزله‌زده در ورزشگاه‌ها اسکان می‌یابند.

از سوی دیگر حیدر حیدری، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر شنبه شب، به خبرگزاری ایرنا گفت که برای زلزله‌زدگان استان آذربایجان شرقی سه‌هزار چادر و خیمه امدادی برپا شده که در مجموع ۱۶ هزار نفر از زلزله‌زدگان اسکان موقت یافته‌اند.
از: راديو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.