افزایش ۴۵ درصدی قیمت مواد غذایی

شنبه, ۲۸ام مرداد, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه در سال گذشته نزدیک به ۴۵ درصد افزایش قیمت داشته است. میانگین افزایش بهای کالاهای این گروه نسبت به ماه گذشته اندکی کمتر از ۶ درصد بوده است.

مرکز آمار ایران در گزارشی به مجلس میزان تورم را در پایان تیرماه نسبت به زمان مشابه در سال پیش ۲۶/۲ درصد اعلام کرده است. بانک مرکزی اخیرا این میزان را نزدیک به ۲۳ درصد عنوان کرده بود.

برابر تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران میزان تورم نقطه به نقطه (پایان هر ماه به نسبت زمان مشابه در سال پیش) در تیرماه سال جاری از ۲۶ درصد گذشته است. مرکز آمار این گزارش را به مجلس شورای اسلامی ارائه داده است.

به گزارش سایت “الف” میزان تورم در دوازده ماه منتهی به تیرماه سال ۹۱ به نسبت دوره مشابه در سال پیش ۲۵/۹ درصد اعلام شده است. در تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی که ۲۳ مرداد منتشر شد این میزان ۳ درصد کمتر ذکر شده است.

اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار حاکی است در گروه اصلی خوراکی‌ها، “نان و غلات” با بیش از ده درصد و گروه “شیر، پنیر و تخم‌مرغ” با ۸ درصد بیشترین افزایش قیمت را به نسبت ماه گذشته داشته‌اند.

مسئولان اقتصادی دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی میزان تورم را کمتر از مرکز آمار اعلام کرده‌اند. ظاهرا در گزارش بانک مرکزی بهای کالاها و خدمات در مناطق شهری و روستایی با هم محاسبه شده اما مرکز آمار شاخص قیمت در شهرها را مد نظر گرفته است.
شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد افزایش قیمت داشته است

شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد افزایش قیمت داشته است

ادامه‌ی کاهش ارزش ریال و افزایش تورم

به‌رغم اختلاف چند درصدی میزان تورم در آمار نهادهای مختلف، تمام گزارش‌های رسمی حکایت از ادامه‌ی روند رو به رشد افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید شهروندان دارد. کارشناسان یکی از علت‌های روند صعودی قیمت‌ها را کاهش شدید ارزش پول ملی در برابر ارزهای معتبر خارجی عنوان می‌کنند.

اقتصاد ایران به شدت وابسته به واردات کالاهای مصرفی و واسطه‌ای است. مطابق گزارش‌های گمرک ایران در سال گذشته ۸۰ درصد کالاهای وارداتی متعلق به این گروه بوده‌اند.

در حالی که بانک مرکزی قیمت رسمی هر دلار آمریکا را ۱۲۲۶ تومان تعیین کرده، بامداد جمعه، ۲۷ مرداد بهای این ارز در بازار آزاد ۲۱۲۵ تومان بوده است. سیاست‌های بانک مرکزی برای کنترل بهای ارز به دلیل کاهش شدید درآمدهای ارزی تا کنون بی‌نتیجه بوده است.
از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.