ارزش ریال در هشت ماه گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است؛ ستون فقرات آسیب دیده‌ی اقتصاد ایران

جمعه, ۳ام شهریور, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

اقتصاد ایران در منطقه یک استثناء است. یک اقتصاد دولتی و متمرکز، شبیه به اقتصاد کشورهای کمونیستی دهه ۸۰. این اقتصاد دولتی که در آن همه چیز، واردات، ارز، صادرات و تامین کالا و… در اختیار و انحصار دولت است، فشاری که تحریم‌ها بر اقتصاد ایران وارد کرده‌اند را تشدید می‌کند.

یک اقتصاددان می‌گوید پول ملی ستون فقرات اقتصاد کشور است و ارزش ریال در هشت ماه گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است. کارشناس دیگری معتقد است تا وقتی ۸۰ درصد اقتصاد ایران در کنترل دولت باشد راه نجاتی نیست.

از ماه‌های پایانی سال گذشته سقوط ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی آغاز شد و این روند همچنان ادامه دارد. تشدید تحریم‌ها نیز که به کاهش تولید و صادرات نفت منجر شد درآمدهای ارزی دولت را کاهش داده و مدیریت بازار ارز را دشوارتر از پیش کرده است.

وضعیت اقتصادی ایران چنان آشفته است که مسئولان ارشد حکومت نیز به آن اعتراف می‌کنند. ابوالفضل اكرمی، مدیر كل اقتصادی بانك مركزی پانزدهم مرداد اعلام کرد طرح حذف چهار صفر از پول ملی منتفی شده و در سال ۹۳ نیز که اعلام شده بود اجرا نمی‌شود. او تورم شدید و شرایط بی‌ثبات اقتصادی را علت اتخاذ این تصمیم اعنوان کرد.

“فشار دردناک” کاهش ارزش ریال

رضا تقی‌زاده، اقتصاد‌دان و کار‌شناس انرژی می‌گوید با کاهش ارزش برابری ریال ستون فقرات اقتصاد ایران آسیب دیده و شکننده‌تر از قبل شده است. او در گفتگویی با سایت جرس که اول شهریور منتشر شد این وضعیت را علت کاهش باور و اعتماد مردم به عنوان مصرف کننده، تولید کننده و بازار به پول ملی عنوان کرده و پیش‌بینی می‌کند، در چند ماه آینده همه‌ی قشرهای جامعه فشاری ناشی از کاهش ارزش ریال را به شکل “دردناک‌تری” مشاهده خواهند کرد.

بنابر گزارش‌های دریافتی از تهران ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا و یورو روز پنجشنبه، ۲ شهریور (۲۳ اوت) به نسبت روز پیش باز هم کاهش یافت. در این روز بهای فروش یک دلار آمریکا در بازار آزاد به ۲۱۷۰ تومان و هر یورو به ۲۷۲۰ تومان رسید. یک روز پیشتر دلار ۲۱۴۰ تومان و یورو ۲۶۶۳ تومان به فروش می‌رسید.

اقتصاد دولتی عامل تشدید فشار

تقی‌زاده علت اصلی کاهش ارزش پول ملی را “مقاومت ایران در برابر خواست جامعه جهانی و پافشاری بر سیاست‌های اتمی” می‌داند. فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای جمهوری اسلامی تا کنون به تصویب چند قطعنامه تحریمی شورای امنیت و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا از ابتدای ماه ژوئیه‌ی سال جاری میلادی شده است.

به گفته‌ی تقی‌زاده سیاست‌های دولت محمود احمدی‌نژاد نیز نقش مهمی در اوضاع نابسامان اقتصادی ایران دارد. او همچنین ساختار اقتصادی جمهوری اسلامی را عامل موثری در این وضعیت می‌داند: «اقتصاد ایران در منطقه یک استثناء است. یک اقتصاد دولتی و متمرکز، شبیه به اقتصاد کشورهای کمونیستی دهه ۸۰. این اقتصاد دولتی که در آن همه چیز، واردات، ارز، صادرات و تامین کالا و… در اختیار و انحصار دولت است، فشاری که تحریم‌ها بر اقتصاد ایران وارد کرده‌اند را تشدید می‌کند.»

«نجات اقتصاد کشور ناممکن است»

تسلط دولت بر فعالیت‌های اقتصادی به گمان فرشاد مومنی، از اقتصاددانان برجسته‌ی ایران نیز از علت‌های اصلی شرایط کنونی ارزیابی شده است. مومنی اعتقاد دارد «وقتی بالغ بر ۸۰ درصد اقتصاد کشور تحت کنترل دولت قرار دارد نجات اقتصاد کشور

میزان تورم از مرز ۲۶ درصد گذشت

مرکز آمار ایران در گزارشی به مجلس میزان تورم را در پایان تیرماه نسبت به زمان مشابه در سال پیش ۲۶/۲ درصد اعلام کرده است. بانک مرکزی اخیرا این میزان را نزدیک به ۲۳ درصد عنوان کرده بود.
رکوردشکنی بهای دلار در ایران همچنان ادامه دارد

از: دويچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.