امنیتی شدن فضای تهران در حین برگزاری اجلاس سران غیر متعهدها

دوشنبه, ۶ام شهریور, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

جانشين رییس پلیس از پيش‌بيني چهار لايه امنيتي و نظامي در جريان برگزاري اجلاس خبر داد؛ سردار احمدرضا رادان همچنین از اعمال محدوديت‌هاي ترافيكي و تردد ويژه اجلاس در تهران خبر داد و گفت: محدوديت‌هاي ترافيكي در برخي از جاها خواهيم داشت و در برخي از معابر انسدادهايي انجام مي‌دهيم، اما در اين راستا معابر كمكي و پشتبياني براي تسهيل در رفت و آمد مردم در نظر گرفته شده است.

شاهدان عینی از فضای امنیتی تهران خبر می‌دهند

حسین ساجدی نیا، رییس پلیس تهران، با اعلام اینکه تردد وسایل نقلیه شخصی در حین برگزاری شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها مانعی ندارد، گفت: “تردد خودروهای سنگین از روز دوشنبه (ششم شهریور) تا پایان اجلاس ممنوع است.”

به گفته این مقام پلیس ایران شهروندان باید گواهینامه رانندگی و کارت ماشین خود را به همراه داشته باشند تا اگر در ایست و بازرسی قرار گرفتند، با ارائه کارت‌های لازم موجب تسریع در اقدامات شوند.

براساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران، ایست‌های بازرسی تلفیقی بوده و برخی از ایست‌ها را نیروی انتظامی و برخی دیگر را بسیج برپا می‌کند.
آقای ساجدی نیا همچنین گفته از اول شهریور ماه تا پایان زمان اجلاس، پلیس تهران در آماده‌باش کامل قرار دارد.

به گفته وی، تنها کامیون‌های حامل مواد سوختی و موادغذایی حق عبور از محدوده را دارند.

در همین حال احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران گفته است که برای پوشش حفاظتی نشست سران جنبش غیرمتعهدها ۸۵۰ تیم امنیتی-انتظامی به کار گرفته شده‌اند.

وی با بیان اینکه ۱۱۰ هزار نیروی پلیس به صورت مستقیم در تامین امنیت اجلاس نقش دارند، گفت: ۲۹۰۰ خودرو و ۲۵۰۰ موتور ماموریت تامین نظم و امنیت را بر عهده خواهند داشت.

سخنان مقامات پلیس در حالی منتشر شده است که به گفته ساکنین مناطق شمالی تهران، تردد در محدوده اجلاس “محدود به ساعت‌های خاصی” شده است.
به گفته شاهدان عینی فضای شهر به “شدت امنیتی است و صدای هلیکوپترها در شمال شهر قطع نمی‌شود.”

یکی از این شاهدان که نخواست نامش فاش شود گفت: “بر روی برج‌های بلند و برخی از ساختمان‌های مشرف به منطقه اجلاس، افراد لباس شخصی بر بام‌ها مستقر هستند و همچنین برخی از تک تیراندازان با لباس‌های مشکی و اسلحه سنگین بر فراز این ساختمان‌ها به حالت آماده باش هستند.”

برخی از ساکنین منطقه ولنجک و اوین نیز با دریافت مبالغی به مدت یک هفته منازلشان در اختیار ماموران امنیتی قرار داده‌اند.

همچنین به گفته برخی از شاهدان برخی از مدارس این منطقه نیز تخلیه و در اختیار ماموران انتظامی قرار گرفته است.

از سوی دیگر به تعدادی از کسبه و صنف‌های مختلف گفته شده که به مراکز کارشان مراجعه نکنند. این در حالی است که رئیس پلیس تهران تاکید کرده که هیچ مشکلی برای صنوف و کسبه در طول اجلاس به وجود نخواهد آمد.

اما یکی از شاهدان گفت به برخی از کسبه گفته شده که “در طول اجلاس مغازه‌هایشان را باز نکنند و براساس دستورات و موازین اتخاذ شده رفتار کنند.”

جنبش غیر متعهدها متشکل از ۱۲۰ عضو است که بیشتر اعضای آن را کشورهای در حال توسعه تشکیل می دهند. نخستین زمینه های این جنبش در سال ۱۹۵۵ در جلسه ای با حضور ۲۹ کشور آسیایی و آفریقایی پا گرفت که به منظور گفت و گو درباره موضوعات مشترک از جمله مبارزه با استعمار و دخالتهای غرب انجام شد.
در حال حاضر ریاست دوره ای این جنبش بر عهده ایران است که تا سال ۲۰۱۵ ادامه خواهد داشت.

گزارش شده است که نمایندگان ۱۲۰ کشور عضو این جنبش و ۱۵ مجمع و سازمان بین‌المللی در نشست تهران شرکت می‌کنند اما تنها حدود ۵۱ کشور در عالی‌ترین سطوح حضور خواهند داشت.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.