آژانس بین المللی انرژی اتمی: توانائی ایران در غنی سازی اورانیوم دو برابر شده

شنبه, ۱۱ام شهریور, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است: جمهوری اسلامی با نصب سانتریفوژهای جدید در تاسیسات غنی سازی “فردو” در جهت «افزایش توان غنی سازی اورانیوم به سرعت گام برداشته است».

به رغم فشارهای کشورهای قدرتمند غربی در بازداشتن جمهوری اسلامی از ادامه فعالیتهای هسته ای، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد «توانائیهای ایران برای غنی سازی اورانیوم افزایش یافته و دو برابر شده است».

جمهوری اسلامی در واکنش به این گزارش اخیر آژانس، این گزارش را دارای انگیزه های سیاسی ارزیابی کرد

بنابر گزارش اخیر آژانس، تعداد سانتریفوژهای نصب شده در تاسیسات غنی سازی فردو به بالغ بر ٢ هزار سانتریفوژ افزایش یافته است، این درحالیست که در گزارش ماه مه ٢۰۱٢اعلام شد ١۰٦٤ سانتریفوژدر این سایت نصب شده است.

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر «دو برابر شدن توانائی جمهوری اسلامی در غنی سازی اورانیوم» در حالی انتشار می یابد که فشارهای کشورهای غربی برای بازداشتن ایران از ادامه فعالیتهای هسته ای و غنی سازی اورانیوم ادامه دارد.

در این گزارش در عین حال تاکید شده است که سانتریفوژهائی که به تازگی در تاسیسات غنی سازی اوراینوم نصب شده اند تاکنون مورد بهره برداری قرار نگرفته اند.

همچنین در گزارش اخیر آژانس نسبت به «فعالیتهای گسترده» در منطقه نظامی پارچین، واقع در شمال شرقی تهران به منظور پاکسازی این منطقه تاکید شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید می کند که پاکسازی این منطقه مانعی در جهت تحقیق بازرسان آژانس، در صورت اجازه یافتن از بازدید از این منطقه، در آینده خواهد بود.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در واکنش به گزارش آژانس مبنی بر «پاکسازی سایت پارچین» گفت: صحبت های اینچنینی معنای فنی ندارد و خاطر نشان کرد «هر کس در این زمینه تخصص داشته باشند متوجه می شود که این صحبت ها بهانه تراشی است و مسائلی از این دست با پاک سازی و پاک کردن زدوده نمی شود».

صفحه فیس بوک وزارت امور خارجه آمریکا نیز در واکنش به این گزارش نوشت: اینکه ایران از مسئولیت های هسته ایش سرباز می زند جای تعجب ندارد.

در زمینه انتشار گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی، مهران براتی گفت وگویی انجام داده است با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.