درآمد ۱۰۳ ساله نفت ايران ۱۱۱۶ ميليارد دلار اعلام شد

سه شنبه, ۱۴ام شهریور, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

اکبر ترکان معاون اسبق وزارت نفت در نشست تخصصی رويکرد‌ها و استراتژی‌های نوين تامين مالی پروژه‌های زيرساخت و انرژی با رويکرد مديريت صحيح منابع مالی موجود، گفت در ۱۰۳ سال گذشته مجموع درآمدهای نفتی ايران به بيش از يکهزار و ۱۱۶ ميليارد دلار رسيده است و درآمد نفتی در دولت نهم و دهم تاکنون ۵۳۱ ميليارد دلار بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر ترکان در نشست تخصصی رويکرد‌ها و استراتژی‌های نوين تامين مالی پروژه‌های زيرساخت و انرژی با رويکرد مديريت صحيح منابع مالی موجود، با بيان اينکه در ۱۰۳ سال گذشته مجموع درآمدهای نفتی ايران به بيش از يکهزار و ۱۱۶ ميليارد دلار رسيده است، گفت: از دوره حکومت مظفر‌الدين شاه تا سال ۱۳۵۲ شمسی درآمد‌های نفتی ايران حدود ۲۶ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار بوده است.

اين کارشناس اقتصاد انرژی با اعلام اينکه حجم درآمدهای نفتی ايران در سال ۱۳۵۲ شمسی تا زمان پيروزی انقلاب به ۱۱۲ ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار رسيده است، اظهار داشت: در مجموع پيش از پيروزی انقلاب نزديک به ۱۴۰ ميليارد دلار درآمد نفتی نصب اقتصاد کشور شده است.

معاون وزير نفت در دولت نهم همچنين مجموع درآمد‌های نفتی ايران را از ابتدای پيروزی انقلاب تا پايان فعاليت دولت هشتم را حدود ۴۴۵ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار عنوان کرد و افزود: بر اين اساس سهم دولت اول و دوم از درآمد‌های نفتی ۲۵.۸ ميليارد دلار، دولت سوم و چهارم ۱۱۰.۶ ميليارد دلار، دولت پنجم و ششم ۱۴۱.۷ ميليارد دلار و دولت هفتم و هشتم ۱۵۷.۲ ميليارد دلار بوده است.

وی مجموع درآمدهای نفتی دولت نهم و دهم را بيش از ۵۳۱ ميليارد دلار اعلام کرد و يادآور شد: در شرايط فعلی ۸۰ درصد درآمدهای نفتی ايران از محل صادرات نفت خام و ميعانات گازی است.

اين عضو سابق کابينه دولت نهم خواستار تبديل دارايی‌های زيرزمينی به ثروت زمينی و دارايی‌های بين نسلی شد و تاکيد کرد: با اين وجود، در شرايط فعلی تمام درآمدهای حاصل از فروش و صادرات نفت خام صرف امورات نسل موجود می شود.

ترکان همچنين از افزايش وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی در دو سال گذشته خبر داد و گفت: آمارهای نشان می دهد که از سال ۱۳۸۴ تا پايان سال گذشته بيش از ۴۸۳ ميليارد دلار درآمد نفتی صرف واردات کالا از خارج کشور شده است.

معاون اسبق وزير نفت با يادآوری اينکه از اين مقدار سهم کالاهای سرمايه‌ای حدود ۱۷ درصد و سهم کالاهای واسطه‌ای و مصرفی ۸۳ درصد است، اظهارداشت: پيشنهاد می‌شود دولت بخش عمده ای از درآمدهای نفتی را صرف افزايش ظرفيت و تثبيت توليد نفت و گاز طبيعی در کشور بکند.

ترکان با بيان اينکه صرف درآمدهای نفتی به طرح‌های افزايش توليد طلای سياه از نان شب هم واجب تر است، تصريح کرد: با توجه به کاهش درآمدهای نفتی پس از تحريم بايد واردات با مديريت بودجه‌ای انجام شود.

وی همچنين خواستار اختصاص رديف بودجه‌های جداگانه ای از درآمدهای نفتی به طرح و پروژه‌های نفتی شد و اظهار داشت: با افزايش سرمايه گذاری بايد سقف و ظرفيت توليد نفت خام ايران افزايش يابد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.