نخبه ای که برای ایران موشک های پیشرفته تر از اس-300 میسازد

سه شنبه, ۱۴ام شهریور, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد تا یک سال دیگر سامانه دفاع موشکی ای پیشرفته تر از سامانه روسی «اس-300» تحویل یگان های نظامی خود خواهد داد.

«باور داشته باشيد مي‌توانيد.» این جمله آقای خامنه‌ای باعث شده است که قرارگاه پدافند هوایی خاتم ارتش، تصمیم بگیرد، سامانه دفاع موشکی‌ای که مدعی است می‌خواهد جایگزین سامانه دفاع موشکی اس-300 روسی کند، را «باور 373»، نام گذاری کند.

امروز سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش با اعلام این خبر، عنوان کرد: سامانه جديد با قابليت‌هاي بالاتر و پيشرفته‌تر از اس-300 به منظور كشف، شناسايي و انهدام اهداف در حال پيگيري است”، وی همچنین ادامه داد: سال گذشته كشور متعهد به تحويل سامانه اس-300 به ايران قرارداد را منتفي كرد و بر اين اساس، ما خود بر آن شديم كه سامانه بومي پيشرفته‌تر از اس-300 را جايگزين آن كنيم.

اس-300 سامانه ای دفاع موشکی است که از آن به عنوان یکی از پیشرفته ترین سامانه های دفاع موشکی دنیا و پیشرفته ترین نوع روسی آن نام برده می شود، سامانه ای که سال ها پیش ایران با پرداخت میلیون ها دلار سفارش ساخت آن را به روسیه داد، ولی روسیه پس از مدت‌ها پس و پیش کردن بالاخره در برابر فشارهای بین المللی به خصوص فشارهای فزاینده دولت واشنگتن کوتاه آمد و علی رغم وعده های پیشین پس از آنکه شورای امنیت سازمان ملل متحد، فروش سلاح به ایران را ممنوع کرد، به این دلیل از فروش این سلاح به ایران سرباز زد.

در دی ما سال ۱۳۸۷ وزیر دفاع ایران از تحویل این سیستم خبر داد و بهمن ماه همان سال مصطفی محمد نجار وزیر دفاع وقت ایران برای مذاکرات مربوط به این سیستم به ایران به روسیه سفر کرد. قراردادی میان طرفین جهت دریافت ۵ سامانه اس-۳۰۰ به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار منعقد شده بود.

با وجود تکذیب های فراوان، مقامات مختلف روسی، این خبر با واکنش های تند مقامات امریکایی رو به رو شد، آن هم درست در زمانی که روسیه و امریکا بر سر مسیله حمله روسیه به گرجستان روابط نه چندان دوستانه ای داشتند، از سوی دیگر فشارها از سوی تل آویو نیز به مسکو افزایش یافت تا جایی که دو نخست وزیر اخیر اسراییل از دو حزب کاملا مقابل هم یعنی کادیما و لیکود را طی سفرهای مخفیانه و علنی به همسایه سرد شمالی ایران کشاند تا مسکو از فروش این سامانه منصرف شود.

به گفته کارشناسان علت پافشاری مقامات اسراییلی بر عدم فروش این سامانه به ایران افزایش تلفات اسراییل تا حدود سی درصد در صورت حمله احتمالی به ایران در صورت استقرار پنج سامانه اس 300 در خاک ایران بوده است.

اما حالا مقامات نظامی ایران مدعی هستند با استفاده از یک «نخبه» تا سال آینده توانایی ساخت این سامانه ای پیشرفته تر از سامانه فوق پیشرفته ای که قرار بود روسیه به قیمت هشتصد میلیون دلار آن را تحویل ایران بدهد را، پیدا کرده اند.

در این راستا فرمانده قرارگاه پدافند هوايي ارتش امروز عنوان کرده است: «نخبه فعال در زمينه سامانه جايگزين S300»، خود شخصا درباره اين سامانه با مقام معظم رهبري صحبت كرد و مقام معظم رهبري نيز فرمودند كه باور داشته باشيد مي‌توانيد. بر اين اساس، كلمه «باور» از سخنان مقام معظم رهبري به عنوان نام اين سامانه انتخاب شد و عدد 373 نيز مربوط به بحث صنعتي آن است و در واقع نام سامانه جايگزين اس‌300، باور 373 است.

اسماعيلي با بيان اينكه “تكنولوژي اين سامانه بسيار پيشرفته است”، اظهار كرد: حدود 30 درصد از كار مربوط به ساخت «باور 373» انجام شده است و تلاش خواهيم كرد تا سال آينده خبر اتمام اين پروژه را اعلام كنيم.

اظهارات این مقام ایرانی در مورد باور 373 در حالی است که خبرگزاری فرانسه امروز با اعلام این خبر نوشت:« کارشناسان نظامی غربی با شک برانگیز خواندن اظهارات این مقام ایرانی پیرامون پیشرفت این کشور در زمینه موشکی، به خصوص در این مورد خاص، عنوان کرده اند: این اظهارات احتمالا غلو شده است».
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.