وضعیت اسف‌بار کشاورزان ایلامی

چهارشنبه, ۲۲ام شهریور, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

افزایش شدید قیمت کود شیمیایی

چرا و به چه سبب قیمت کودشیمیایی نسبت به سال پیش 5 الی 6 برابر افزایش یافته است؟

سایت ایلام فردا در گزارشی با اشاره به وضعیت دشوار کشاورزان آبدانان و افزایش شدید قیمت کود شیمیایی در استان اسلام، نوشت:

این روزها اگر بخواهیم جویای حال جامعه‌ی زحمتکش کشاورزان و زراعت‌کاران شهرستان آبدانان باشیم بایستی گفت که برای این قشر باعزت، حال و روزی نمانده است. آری! وضعیتی که امروزه گریبانگیر کشاورزان زحمتکش شهرستان آبدانان شده است را باید اسف‌بار توصیف کرد.

چرا که این قشر زحمتکش از یک سو با اثرات زیان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بار تداوم خشکسالی‌های چند سال اخیر بر برداشت محصول مواجه است و از سوی دیگر در سایه‌ی رفتارهای دور از انصاف و قابل تامل مسئولین کشاورزی شهرستان، روزگار می‌گذراند. خشکسالی و بلایای طبیعی برای کشاورز جماعت قابل تحمل است ولی موضوعی که برای ایشان ابهام‌انگیز و توجیه‌ناپذیر است رفتارها وتصمیم‌سازی‌های دور از انصاف مسئولین کشاورزی شهرستان در قبال جامعه‌ی کشاورزی شهرستان است.

این روزها بحث عمده‌ای که بین کشاورزان شهرستان آبدانان جاری است این است که چرا و به چه سبب قیمت کودشیمیایی نسبت به سال پیش ۵ الی ۶ برابر افزایش یافته است؟ کمتر کسی است که نداند معاش غالب خانوارهای این منطقه از مجرای کشاورزی و تولید محصول آبشخور می‌کند.

با این وجود سوالاتی را باید از مسئولان کشاورزی شهرستان آبدانان پرسید؛ چگونه است که با وجود اذعان مدیران کشاورزی شهرستان به وقوع خشکسالی صددرصدی در این شهرستان در سال جاری، هیچ راهکار حمایتی برای کمک به قشر زحمتکش کشاورزان اندیشیده نشده است؟ چگونه است که با آگاهی مسئولان کشاورزی از وضعیت نابسامان کشاورزان شهرستان ، عرصه برای معیشت ایشان تنگ‌تر از قبل شده است؟ آیا این آقایان از تاثیر تضعیف کشاورزی بر افزایش بیکاران شهرستان آگاهی ندارند؟

آیا این مسئولان فهیم نمی‌دانند که تضعیف کشاورزی به بهای نابودی روستاهای شهرستان و هجوم آنها به شهر برای امرارمعاش است؟ کاش به جای محدود کردن “سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی” بر پارچه‌نوشته‌ها و بنرهای کوچک و بزرگی که بر در و دیوار اداره‌‌ها و سازمان‌هایمان آویزان است، اندکی عمل و تعهد به این سخن و آرمان را سرلوحه کارمان کنیم.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.