گرانی همراه با کم فروشی کالاها

سه شنبه, ۲۸ام شهریور, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

کم فروشی در تمامی اجناس: مواد لبنی، ماکارونی، سس، شیرینی و شکلات، دستمال کاغذی … همراه با افزایش بی‌رویه قیمت کليه کالاها

واژه کم فروشی سال هاست که لقلقه زبان ها -اعم از مردم عادی و مسئولان- شده است، اما این روزها این بی اخلاقی اقتصادی رنگ و بویی جدید به خود گرفته و در تمامی اجناس خصوصا مواد خوراکی به وفور دیده می شود.

به گزارش فردا، در حال حاضر تعیین قیمت محصولات غذایی به یکی از دغدغه‌های اصلی تولیدکنندگان این محصولات تبدیل شده است. تولیدکنندگان رشته‌های مختلف صنعت غذا مانند نان صنعتی، لبنی، ماکارونی، سس، شیرینی و شکلات و…به دلایلی همچون رشد قیمت تمام شده محصولات، درخواست افزایش قیمت محصولات تولیدی را داده اند؛ گرچه این درخواست ها در اغلب موارد اجابت و قیمت مواد خوراکی طی ماه های اخیر چند برابر شده است اما از آنجایی که تولیدکنندگان دیگر قادر به افزایش قیمت های نجومی نیستند، شیوه ای دیگر را برای تامین منافع خود برگزیدند که بر اساس آن با همان قیمت اولیه، ماده موثر درون یک محصول را کاهش داده اند.

یکی از تخلفات آشکار و گسترده در بازار محصولات سلولزی به ویژه دستمال کاغذی به چشم می خورد. در حال حاضر اندازه جعبه دستمال کاغذی که باید ۲۰٫۵*۲۰ سانتی‌متر باشد، با اندازه‌های ۱۷*۱۷ یا ۱۹*۱۹ به فروش می رسد که این به معنای کم‌فروشی آشکار است. با این کار میزان و تعداد دستمال کاغذی موجود در جعبه کاهش پیدا کرده، اما قیمت آن هیچ تغییری نمی‌کند. نکته جالب اینکه برخی از برندهای معروف دستمال کاغذی نیز اقدام به کم‌فروشی می‌کنند که بعضا این برندها عضو انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران نیز هستند.

مواد لبنی هم از قافله عقب نمانده و با وجود افزایش چند هزار تومانی در هر یک از محصولات، این روزها از محتوای داخل بسته بندی هایشان هم کسر شده است. از پنیر و خامه و ماست گرفته تا شیر که جدای از خبرهای منتشر شده در نوع سلامت آن، این روزها “کم فروشی” هم برچسب کارشناسان نسبت به آن شده است.

از سویی دیگر گه گاه اخباری هم از وقوع کم فروشی در حوزه های دیگر صنعت همچون محصولات کنسروی به گوش می رسد. این محصولات از جمله مواردی است که به راحتی با کاهش وزن محصول و افزایش میزان آب، نمک و برخی دیگر از مواد محتوی، به نوعی از کمیت و کیفیت آن کاسته و به اصطلاح کم‌فروشی می کنند.

داوود اسکندری مدیربازرسی و نظارت اصناف تهران وجود کم‌فروشی در برخی اقلام مواد غذایی را به‌طور ضمنی تأیید می کند و می گوید: با توجه به اینکه تولیدکنندگان نمی‌توانند برخی از قیمت‌ها را آنچنان که باید و شاید افزایش دهند، از حجم آنها می‌کاهند که این موضوع را بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز متوجه نمی‌شوند. او گفته که برخورد با این موضوع وظیفه ما نیست بلکه باید با تولیدکننده محصولات برخورد شود و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان در این رابطه باید پاسخگو باشد و برخورد کند.

اما مجتبی فراهانی معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از برخورد با با کم فروشان در واحدهای تولیدی خبر می دهد و می گوید که از ابتدای آغاز بازرسی ها تاکنون بر نحوه فعالیت ۱۷۹ هزار و ۳۸۲ واحد صنفی و صنعتی نظارت شده و ۲۰ هزار و ۵۸۰ فقره پرونده تخلف به ارزش ۱۰۲ میلیارد و ۳۱۹ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۷۸ ریال تنظیم شده و متخلفان به ادارات کل تعزیرات حکومتی سراسر کشور جهت سیر مراحل قانونی معرفی شده‌اند.

به گفته فراهانی، در اجرای این طرح تاکنون، بیشترین بازرسی انجام گرفته با ۲۶ هزار و ۲۷۸ مورد مربوط به غلات و حبوبات بسته‌بندی شده بوده است و همچنین این گروه کالایی با ۷ میلیارد و ۷۸۱ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۴۳ ریال در جایگاه اول بیشترین ارزش پرونده‌های تشکیل شده قرار گرفته است.

گرانی و گرانفروشی موجب شده است تا در کشورمان تنظیم بازار همواره از جمله دغدغه‌های اصلی و اساسی دولت باشد و هرساله بخش زیادی از نیروی انسانی، منابع ریالی و ارزی دولت برای این هدف هزینه می‌شود.

بدون شک بهترین راه برای مقابله با پدیده کم‌فروشی ترمیم سیاست‌های اقتصادی به نفع تولید است اما در حال حاضر که برنامه‌های اقتصادی بنا به گفته کارشناسان ضدتولید است باید راهبردی جدید و جدی برای جلوگیری از کم‌فروشی به وجود آید. اما به رغم تمامی الزامات موجود برای تنظیم بازار کالا و خدمات، هیچگاه اقدامات دولت برای تنظیم این بازار در قالب یک برنامه مدون بلندمدت نبوده و معمولا به هنگام افزایش بی‌رویه قیمت کالاها و اوج کم فروشی ها، دولت به سرعت و عاری از هرگونه کار کارشناسی شده، اقدام به تخصیص منابع ارزی و ریالی برای واردات کالاها از سایر کشورها می کند، امری که سال ها به عنوان نخستین گزینه روی میز دولتمردان قرار گرفته است.

بدون شک اتخاذ سیاست‌های کلان اقتصادی از سوی دولت و مجلس در جهت حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان و مبارزه و برخورد قاطع با کم فروشی و گران فروشی تنها راه تضمین ارتقاء اقتصادی کشور و موجبات رفاه بیشتر مردم در راستای تثبیت قیمت ها است.

آیه ای برای یادآوری….

* ویل للمطففین الذین اذا اکتالوا علی الناس یستوفون . و اذا کالو هم او وزنو هم یخسرون . الا یظن اولئک انهم مبعوثون . لیوم عظیم . یوم یقوم الناس لرب العالمین.

وای به حال کم فروشان آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می گیرند کاملاً حق خود را استیفاء می کنند ولی وقتی چیزی را تحویل مردم می دهند در پیمانه و وزن کمتر می دهند . آیا آنها عقیده ندارند که بعد از مرگ زنده خواهند شدو به روز بزرگ رستاخیز ایمان ندارند . روزی که تمام مردم در پیشگاه خداوند برای تعیین سرنوشت خود می ایستند. سوره مطففین آیات ۱-۶


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.