رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: ايران در پاره‌ای از موارد به آژانس “دروغ” گفته است

جمعه, ۳۱ام شهریور, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به روزنامه عربی “الحیات” گفته است،که جمهوری اسلامی در “برخی مواقع اطلاعات نادرستی” را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داده است. در این گفتگو که در حاشیه نشست عمومی آژانس در شهر وین انجام شده، این دیپلمات ارشد ایرانی دلیل این اقدام را “نفوذ جاسوسان غربی به آژانس” خواند.

عباسی گفت: «گاهی اوقات ما اطلاعات غلطی را منتقل کردیم، چون چاره‌ دیگری برای گمراه کردن جاسوسان خارجی نداشتیم. گاهی خودمان را ضعیف و گاهی نیز قوی‌تر از آنچه واقعا بودیم، جلوه دادیم.»‎

به گزارش دويچه وله آنگونه که رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این گفت‌وگو اظهار داشته، اطلاعات نادرست بعدها از سوی بازرسان آژانس کشف شده است.

به گفته فریدون عباسی تأسیسات هسته‌ای پارچین که ایران تاکنون اجازه بازرسی از آن را صادر نکرده، برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد

به گفته فریدون عباسی هفت سال پیش تهران متوجه شد که مأموران اطلاعاتی سازمان جاسوسی بریتانیا “ام آی ۶” اطلاعاتی را در مورد ایرانی‌هایی که در چارچوب برنامه‌های هسته‌ای ایران با آژانس همکاری داشته‌اند، جمع آوری کرده‌اند. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اضافه کرده است که دانشمندان هسته‌ای ایرانی نیز که بعدها “از سوی جاسوسان صهیونیست به قتل رسیدند” در میان این افراد بوده‌اند.

در جمهوری اسلامی ایران از واژه “صهیونیسم” برای اشاره به کشور اسرائیل استفاده می‌‌شود. فریدون عباسی دوانی با ابراز انتقاد شدید از موضع آژانس در برابر ایران آن را “خصومت طلبانه” توصیف کرد و گفت که آژانس تهران را مجبور به اثبات “بی‌گناهی‌اش” می‌کند.

او افزود: «این درست همان روشی است که در برابر رژیم صدام حسین در عراق نیز به کار گرفته شد. آنها به دنبال یک چارچوب حقوقی برای منزوی کردن ایران و اعمال تحریم‌های شدیدتر هستند.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اتهامات وارده از سوی آژانس مبنی بر عدم همکاری تهران را برای صدور مجوز بازدید از تأسیسات هسته‌ای، ناوارد دانست و گفت: «هر بار که آنها خواستار بازرسی یکی از تأسیسات هسته‌ای می‌شوند، ما مجوز را در عرض دو ساعت صادر کرده‌ایم.»

فریدون عباسی همچنین خاطر نشان کرد که تأسیسات هسته‌ای پارچین که ایران تاکنون اجازه بازرسی از آن را صادر نکرده، برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتهامات شدیداللحن ایران علیه آژانس

فریدون عباسی روز دوشنبه (۱۷ سپتامبر/۲۷ شهریور) در پنجاه و ششمین نشست سالیانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، در سخنرانی خود با انتقاد از “رویکرد بدبینانه و سوء مدیریت آژانس” مدعی آن شده بود که “تروریست‌ها و خرابکاران” ممکن است به آژانس “نفوذ” کرده باشند.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.