قطع ارز دانشجویی و سرگردانی دانشجويان خارج از کشور

شنبه, ۱ام مهر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران ۱۰ مرداد با بیان این‌که بانک مرکزی ارز کافی در اختیار دارد اعلام کرد ارز دانشجویی قطع نشده است.

علی‌رغم اظهارات وی مبنی بر عدم قطع ارز دانشجویی و با وجود اين‌كه قانون پرداخت ارز دانشجويی تغييری نكرده اما بانک‌ها از پرداخت ارز دانشجوی (با قيمت ۱۲۲۶ تومان) سر بازمی‌‌زنند. و دانشجويانی كه يكی دو سال پيش با ارزی دست‌كم نصف قيمت كنونی به خارج از كشور رفته‌اند، حالا با دو برابر شدن هزينه‌ها بين ماندن و برگشتن سرگردانند و نگرانی خانواده‌هايی كه فرزند دانشجوی مقيم خارج از كشور دارند، بیشتر شده است.

روزنامه شرق از اعلام رسمی «حذف ارز دانشجویی» گزارش داده و نوشته است که شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد به طور رسمی از «توقف ارز دانشجویی برای دانشجویان ایرانی غیربورسیه» خبر داد.

به نوشته اين روزنامه، وزیر اقتصاد طی یک برنامه تلویزیونی درباره «دلیل قطع ارز دانشجویی» گفت که «عده‌ای خودشان تصمیم گرفتند برای تحصیل از کشور خارج شوند که بورسیه هم نیستند و طبیعی است بانک مرکزی هیچ وقت برای تامین ارز آنها تعهدی نداشته و آنها می‌توانند از بازار استفاده کنند، اما در مورد کسانی که بورسیه هستند و در سازوکارهای رسمی اعزام شده‌اند آنها می‌توانند از ارز مرجع استفاده کنند».

دلایل بانک‌ها برای عدم پرداخت ارز دانشجویی

بر اساس آمار رسمی وزارت علوم، ۳۷هزار نفر متقاضی دریافت ارز برای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی هستند که از این میان ۴۰ درصد دانشجوی دکترا، ۴۳ درصد دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۷ درصد دانشجوی کارشناسی هستند.

با این همه، بنا به گزارش “روزنامه جام‌جم”، اين روزها خانواده‌هايی كه برای دریافت ارز دانشجویی به بانک‌‌ها مراجعه می‌‌كنند با پاسخ منفی روبه‌رو می‌‌شوند. بانک‌ها برای عدم پرداخت ارز دانشجویی به خانوده‌ها، دلایلی را مطرح می‌کنند که دستور بانک مرکزی و بخشنامه ‌داخلی بانک‌ها برای توقف پرداخت ارز دانشجویی از آن جمله است. این گزارش می‌افزاید اگر ارز دانشجويی رسما حذف نشده باشد فعلا خبری از پرداخت آن هم نيست، در واقع رديف بودجه ارز دانشجويی در بانک‌‌ها باز است اما ارز مربوط در جاهای ديگر و به قول دولتی‌‌ها برای مصارف ضروری‌تر خرج می‌‌شود.

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.