نشانه‌های ركود تورمی با رشد قيمت‌ها و افزايش بيكاری نمايان شده است

جمعه, ۲۵ام فروردین, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

جمعه ۲۵ فروردين ۱۳۹۱

یک کار‌شناس اقتصادی از اوج‌گيري رکود تورمی در اقتصاد کشور در سال ۹۱ خبر داد و گفت: تورم فزاینده در کنار بیکاری رو به رشد، از اصلی‌ترین نشانه‌های رکود تورمی در اقتصاد طي سال جاری کشور است.

آفتاب: یک کار‌شناس اقتصادی از اوج‌گيري رکود تورمی در اقتصاد کشور در سال ۹۱ خبر داد و گفت: تورم فزاینده در کنار بیکاری رو به رشد، از اصلی‌ترین نشانه‌های رکود تورمی در اقتصاد طي سال جاری کشور است.

کمال اطهاری در گفت‌‌وگو با ایلنا با اشاره به نبود تعادل میان درآمد‌ها و هزینه‌های دولت، اظهار داشت: تداوم افزایش هزینه‌های دولت به کسری بودجه در سال جاری منجر شده و دولت برای تأمین کسری، استقراض از بانک مرکزی را در دستور کار خود قرار خواهد داد كه اين امر افزایش نقدینگی را در پی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: افزایش نقدینگی در افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، به رشد تورم و در نتیجه رکود در اقتصاد دامن خواهد زد، لذا بخش‌های مولد اقتصاد ایران به خصوص تولیدکنندگان و فعالان بخش‌های مختلف نمی‌توانند به راحتی هزینه‌های فزاینده ناشی از رشد قیمت‌ها را مهارکنند.

اطهاری همچنین بیان داشت: عوامل ساختاری ناشی از عدم هماهنگی‌های بخشی، تنگناهای زیرساختی و چسبندگی عرضه در بخش‌های کلیدی مانند صنعت و کشاورزی باعث کشش‌ناپذیری عرضه در این بخش‌ها شده است. به طوری كه در شرایط رشد سریع تقاضا، امکان افزایش متناسب و همزمان عرضه وجود نداشته و منجر به رکود تورمی فزاینده خواهد شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.