بیانیه سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور: هشدار نسبت به افتادن در چاهی دیگر هنگام رهائی از چنگال جمهوری اسلامی

چهارشنبه, 19ام آبان, 1395
اندازه قلم متن

logosazemanha

هشدار نسبت به افتادن در چاهی دیگر هنگام رهائی از چنگال جمهوری اسلامی

در هفتم آبان ماه امسال، علیرغم آنکه هرگونه گردهمایى در پاسارگاد ممنوع اعلام شده بود و نیروهاى انتظامى از تجمع مردم در این محوطه جلوگیری مى کردند، جمع کثیری از هموطنان براى تجلیل از کورش بزرگ در پاسارگاد حضور یافتند. کورش پادشاه هخامنشی، نماد تساهل و مدارای مذهبی است که یکی از کهن ترین متون بشری را از خود بجای گذاشته است. حضور مردم در پاسارگاد برای تجلیل از کورش زمانی صورت میگیرد که حاکمیت بنیادگرای مذهبی چهار دهه است بطور سیستماتیک به تحریف تاریخ و افزودن روزهای عزاداری و سوگواری های مذهبی (که از تعداد چند روز در سال به چندین ماه افزایش یافته) می پردازد.

حضور هموطنان با لباس های محلى و قومى و شعارهاى پر شور اقوام ایرانى در پاسارگاد جلوه‌ای دیگر از بزرگداشت کوروش در این روز بشمار میرفت که برای بسیاری از هموطنان نماد وحدت، هویت و همبستگی ملی نیر محسوب میشود. این حضور را می توان جلوه ای دیرپا از تعلق خاطر ایرانیان به نمادهای ملی و میراث فرهنگی کشورمان دانست. نمادهایی که از آنها پیش از انقلاب برای توجیه حکومت سلطنتی و موروثی بهره برداری می شد و در سالهای پس از انقلاب، حکومت اسلامی به صورت سازمان یافته ای به حذف آن و جایگزین کردنش با تفکرات بنیادگرایانه مذهبی تلاش نموده است.

درست به این دلیل انتظار نمی رفت که گروههای کوچکی در این حرکت شعارهای عرب ستیزانه و حتی نژادپرستانه ای مانند “ما آریایی هستیم، عرب نمی‌پرستیم” و یا “همش میگن دست خداست، هر چه بلاست از عرباست” سر بدهند که نشانه هایی از آن در اقدامات جمهوری اسلامی علیه طرفداران سایر مذاهب مشاهده میشود. از آنجا که آزادیخواهان ایران برای رفع هرگونه تبعیض در جامعه تلاش میکنند و جنبش دموکراتیک مردم این سرزمین که اقوام عرب نیز جزو آن محسوب میشوند، همواره خواهان احترام و دوستی با کلیه همسایگان، از جمله صدها میلیون عرب همجوار ما بوده است، چنین شعارهایی را باید مطرود شمرد. بویژه زمانیکه در نظر بگیریم، مضمون مبارزات ملت ایران از مشروطه تا کنون همواره تلاش برای کسب استقلال، آزادی و دموکراسی بوده است و پیش شرط تحقق چنین خواست هائی از میان رفتن پیشداوریها و تفکرات تبعیض گرایانه و نژادپرستانه است.

در شرایطی که مردم ایران در هر فرصتی مخالفت گسترده خود را با جمهوری اسلامی به نمایش میگذارند و جامعه نیازمند ارائه راهی به سوی آینده است، انتظار میرفت از میراث کوروش بزرگ چون تساهل در مقابل ادیان مختلف و عدم تبعیض، برای تحقق خواست های امروزی ملت ایران چون استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی و استقرار حکومت ملی مبتنی بر دموکراسی و رعایت حقوق بشر بهره گرفته شود. به این ترتیب نشان داده میشد که در جنبش آزادیخواهی مردم ایران و دموکراسی آینده ایران جائی برای پوپولیسم، جانشین کردن تبعیض نژادی بجای فاشیسم مذهبی و یا هرگونه تبعیض دیگر میان انسانها نیست.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

۱۹ آبان ۱۳۹۵ برابر ۹ نوامبر ۲۰۱۶
info@iranazad.info
http://www.iranazad.info


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید