جمهوری اسلامی حکومت اعدام: دستکم ۱۶ زندانی در رجایی شهر و ندامتگاه کرج و سه زندانی در قزوین اعدام شدند

شنبه, 25ام دی, 1395
اندازه قلم متن

دستکم ۱۶ زندانی در رجایی شهر و ندامتگاه کرج اعدام شدند

سحرگاه امروز دستکم ۱۶ زندانی با اتهام “جرائم مواد مخدر، سرقت مسلحانه و قتل” در دو زندان رجایی شهر و ندامتگاه کرج به چوبه دار آویخته شدند. سازمانهای مدافع حقوق بشر پیش تر از دولت ایران درخواست کرده بودند حداقل اعدام متهمان جرایم مواد مخدر را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز شنبه “بیست و پنجم دی ماه”، دستکم تعداد ۱۶ زندانی در دو زندان رجایی شهر و کرج به دار آویخته شدند.

هرانا پیش تر گزارش داده بود روز نوزدهم دی ماه ۹۵، دستکم ۱۲ زندانی محکوم به اعدام با اتهامات مربوط به مواد مخدر جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شده بودند.

«محمد سلیمانی» هویت احراز شده یکی از این زندانیان توسط هرانا بود که نزدیکان وی به هرانا گفتند: “محمد را دست خالی گرفتند، تنها به اعترافی که یکی از زندانیان کرده بود اکتفا کردند و حکم اعدام به او دادند. او فقط ۳۰ سال سن دارد و پدر سه کودک است و از یک سال و چهارماه پیش در زندان به سر می برد”.

پیشتر، سازمان های عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر، با صدور بیانیه ای مشترک از ایران خواستند فورا اجرای حکم اعدام ۱۲ زندانی مرد با اتهامات مواد مخدر در زندان مرکزی کرج (ندامتگاه) را متوقف کنند. این سازمان ها تاکید کردند، علیرغم وعده های مکرر دولت، ایران هیچ تغییر محسوسی در کاهش آمار هشدار دهنده اعدام نداشته است.

نهایتا سحرگاه امروز ۱۱ زندانی محبوس در انفرادی های ندامتگاه کرج پس از چند روز بلاتکلیفی ناشی از فوت هاشمی رفسنجانی و تعطیلی اداری در ایران به دار آویخته شدند.

هویت احراز شده ده تن از زندانیان اعدام شده ندامتگاه مرکزی کرج برای هرانا عبارت است از “محمد سلیمانی، علی عبادی، علی محمد لرستانی، علی رضا مرادی، مجید بدرلو، امید گرشاسبی، علی یوسفی، سیدعلی سروری، ابراهیم جعفری، محسن جلوخانی”

انتقال و اجرای پرتعداد حکم اعدام محکومان مواد مخدر در زندان های مختلف در حالی صورت می‌گیرد که مجلس ایران در هفته های اخیر یک فوریت طرح حذف مجازات اعدام مجرمان مواد مخدر را تصویب کرد. هم‌چنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ای به ریاست قوه قضائیه از او خواسته بودند اجرای حکم اعدام حدود ۵ هزار زندانی محکوم به اعدام مرتبط با جرایم مواد مخدر را تا بررسی طرح مورد اشاره متوقف کنند.

همزمان با ندامتگاه کرچ دست کم ۶ زندانی در زندان رجایی شهر کرج با اتهامات «قتل و سرقت مسلحانه» از اندرزگاه های ۶  و ۳ زندان رجایی شهر کرج به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بودند.

بنا بر گزارش دریافتی هرانا از جمع زندانیان منتقل شده سحرگاه امروز حکم اعدام دست کم ۵ تن از آنان در زندان رجایی شهر به اجرا درآمد، اهویت احراز شده ۴ تن از زندانیان اعدام شده رجایی شهر کرج بدین قرار است:

۱- سیامک شفیعی / اندرزگاه ۶
۲- ابوذر علیجانی / اندرزگاه ۶
۳-سعید تیموری / اندرزگاه ۶
۴- رضا نقی زاده /سالن ۹ اندرزگاه  ۳

تعدادی از زندانیان منتقل شده از جمله “محمد کوهی” با گرفتن مهلت از اولیای دم به بندهای خود بازگشتند.

*****

دستکم سه زندانی در زندان مرکزی قزوین اعدام شدند

 روز پنج شنبه، دستکم ۳ زندانی در زندان مرکزی قزوین اعدام شدند. مسئولان قضایی و سازمان زندانها در قبال اعدام این شهروندان به روال معمول سکوت پیشه کرده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز پنج شنبه “بیست و سوم مرداد ماه”، دستکم سه زندانی در محوطه زندان مرکزی قزوین از طریق چوبه دار اعدام شدند.

هویت شناسایی شده یک تن از زندانیان “اکبر کبیری” از متهمان جرائم موادمخدر است، از هویت و اتهام دو زندانی دیگر نیز تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست.

هر ساله تعداد زیادی از زندانیان مرتبط با مواد مخدر در زندان مرکزی قزوین اعدام می شوند.

لازم به ذکر است، مسئولان مربوطه و نهادهای رسمی تا لحظه تنظیم این گزارش در خصوص این اعدام‌ها هیچ‌گونه اظهار نظر یا اطلاع رسانی نکرده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.