بیانیه سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور: فاجعه پلاسکو نمادی دیگر از فساد، بی قانونی و بی کفایتی حاکمان در ایران

سه شنبه, 5ام بهمن, 1395
اندازه قلم متن

فاجعه پلاسکو نمادی دیگر از فساد، بی قانونی و بی کفایتی حاکمان در ایران

ریزش ساختمان پلاسکو در تهران که باعث جان سپردن تعداد زیادی از آتش نشانان شجاع و از جان گذشته و در عین حال مظلوم ما شد بار دیگر ملت ایران را به سوگ نشاند و موج بی سابقه ای از واکنش های داخلی و خارجی را در پی داشت.

متاسفانه بی کفایتی و عدم صلاحیت آشکار حاکمان جمهوری اسلامی در همه عرصه ها به گونه ای شده است که تقریبا هر حادثه ساده و قابل پیشگیری در کشور به فاجعه ای ملی بدل می شود و صدمات سنگین جانی و مالی را برای هموطنان ما در پی می آورد. ناتوانی در اداره امور مملکت از شخص رهبر جمهوری اسلامی گرفته تا سایر رده های سیاسی و اجتماعی چنان آشکار است که با هیچ توجیه و تفسیری قابل کتمان نیست. همین که حاکمانی که خود را صاحب مطلق العنان جان و مال و فکر و اراده همه مردم می دانند، هیچ مسئولیتی را به عهده نمیگیرند و پوزشی نمی خواهند، روشن ترین دلیل ناتوانی و فقدان مشروعیت حکومت است.

در بروز این فاجعه، تخلف های شهرداری تهران و بنیاد مستضعفان که اکنون مالکیت پلاسکو را بر عهده دارد و مستقیما زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می کُند و همچنین صرف هزینه های هنگفت برای تامین آلات و ادوات سرکوب داخلی و دخالتهای نظامی و سیاسی در کشورهای دیگر نقش عمده را دارد. به این ترتیب است که بودجه ای برای تامین نیازهای ضروری اجتماعی و خدمت به شهروندان باقی نمی ماند. نتیجه آشکار غارت دارایی های ملی، شرارت های منطقه ای، برگزاری همه ساله مانورهای جنگ شهری برای وحشت افزایی در کشور و نمایش مدل های جدید ماشین های سرکوب، وضعیت هولناکی است که امروز شاهد آن هستیم.

فقدان یک استراتژی جامع و کلان برای مدیریت حوادث غیر مترقبه و بهبود ایمنی شهروندان، فقدان یک سیستم متمرکز برای هماهنگی میان مهم ترین ارگان های مربوطه، عدم رعایت استانداردهای ایمنی و عدم بهره گیری از رسانه های همگانی برای آموزش شهروندان و آماده ‌سازی ایشان برای مواجهه یا شرائط بحرانی، حاصل فساد، بی قانونی و بی کفایتی مسئولان حاکم در کشور است.

هنگامی که بی اعتنایی به امنیت جانی و مالی شهروندان به رویه حکومت تبدیل می شود و امکانات و تجهیزات شبکه های امدادی کشور (خصوصا در تهران که اتفاقا سالهاست نگرانی زلزله ای مهیب را در دل دارد) حتا در محافظت از جان و سلامت نیروهای امدادی و آتش نشان هم کارآمدی ندارد، چگونه میتوان به نجات جان و حراست از امنیت و سلامت و زندگی شهروندان امید داشت؟

در فرهنگ حاکمان جمهوری اسلامی که به دفعات ثابت کرده اند هدفی جز غارت دارایی های ملت و ویرانی سرزمین و سرکوب ملت ندارند، مردم جایی ندارند و جان و مال شان بی بهاست.

حادثه پلاسکو نشان داد که جمهوری اسلامی در زمانی که اتفاقات ناگهانی پیش آید و جان مردم در خطر باشد، نه مسئولیتی می پذیرد و نه توان کمکی خواهد داشت. در چنین وضعیتی حاکمان فقط به حفظ موقعیت خویش و قربانی کردن شهروندان این آب و خاک برای حفظ قدرت نامشروع خود می اندیشند و راهی نداریم جز آنکه برای دفع فاجعه به گونه ای اساسی به فکر چاره باشیم.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج کشور همراه و همدل با همه هم میهنان عزیز، همدردی قلبی و صمیمانه خود را به خانواده های رنج دیده آتش نشانان غیرتمند و فداکار که در این فاجعه بزرگ جان سپردند تقدیم می دارد و آرزو دارد که سرزمین ما از تکرار چنین فجایعی که نتیجه سوء مدیریت غیر قابل توجیه حاکمیت جمهوری اسلامی است بر حذر باشد.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور
۴ بهمن ۱۳۹۵ برابر ۲۳ ژانویه ۲۰۱۷
info@iranazad.info
http://www.iranazad.info


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.