پرستو فروهر: برگزاری سالگرد قتل پدر و مادرم حق من است

مقامات وزارت اطلاعات رژیم  علاوه بر ضبط گذرنامه پرستو فروهر، اقدام به احضار خسرو سیف دبیرکل حزب ملت ایران نموده اند که فردا دوشنبه ۲۹ آذرماه بایستی خود را بوزارت اطلاعات معرفی نماید.

پرستو دیشب از شهر بریسبین استرالیا که آخرین نمایشگاه خود را افتتاح کرده بود به تهران پرواز کرد . نیروهاى امنیتی پس إز بازجوئى ویژه همیشگى پاسپورتش را در فرودگاه گرفته و او را براى یک هفته پس إز سالروز قتل سیاسى داریوش و پروانه فروهر به دفتر خود خواندند. حال پرستو خوب است و باید دید که روش بعدى نیروهاى امنیتى چه خواهد بود.

پرستو فروهر به دویچه وله گفت، در بدو ورود به تهران گذرنامه او را در فرودگاه توقیف کرده‌اند. فرزند داریوش و پروانه فروهر افزود، برخلاف ۸ سال گذشته تا کنون ممنوعیت برگزاری مراسم سالگرد پدر و مادرش را به او ابلاغ نکرده‌اند.

پرستو فروهر در گفت‌وگو با دویچه وله از توقیف گذرنامه خود در فرودگاه “امام‌ خمینی”، هنگام بازگشت به ایران در روز شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۱ خبر داد. فرزند داریوش و پروانه فروهر که اول آذر سال ۱۳۷۷ در قتل‌های زنجیره‌ای به قتل رسیدند، برای شرکت در مراسم بزرگداشت پدر و مادرش وارد تهران شده است.

پرستو فروهر گفت، پس از ورود به تهران و در مرحله کنترل گذرنامه در فرودگاه، گذرنامه او را توقیف کرده‌اند و به او برگه‌ای برای مراجعه به اداره گذرنامه داده‌اند.

او افزود، در فرودگاه هیچ توضیحی برای توقیف گذرنامه به او نداده‌اند و ماموران امنیتی گفته‌اند در جلسه‌ اداره گذرنامه درباره علت توقیف گذرنامه به او توضیح خواهند داد.

به گفته پرستو فروهر در هشت سال گذشته برگزاری مراسم سالگرد داریوش و پروانه فروهر با ممنوعیت کامل رو‌به‌رو بوده و هر سال برگه ممنوعیت برگزاری مراسم را به‌صورت رسمی به او ابلاغ کرده‌اند اما امسال تا کنون چنین برگه‌ای را به او ابلاغ نکرده‌اند. پرستو فروهر ادامه می‌دهد: «قصد و امید من همواره این است که بتوانم در روز قتل پدر و مادرم، مراسم بزرگداشت برگزار کنم و این مسئله را حق خودم می‌دانم.»

آخرین‌بار مراسم سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر، اول آذر سال ۱۳۸۲ در حسینیه‌ ارشاد تهران برگزار شد آخرین‌بار مراسم سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر، اول آذر سال ۱۳۸۲ در حسینیه‌ ارشاد تهران برگزار شد

قتل‌های زنجیره‌ای

چهارده سال پیش، در روز اول آذر ماه ۱۳۷۷، پروانه و داریوش فروهر، دو تن از رهبران حزب ملت ایران در منزل خود در خیابان هدایت تهران به دست ماموران اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی به طرز فجیعی به قتل رسیدند.

دو هفته بعد از این حادثه اجساد محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، دو تن از اعضای کانون نویسندگان ایران نیز کشف شد. این وقایع که با رعب و وحشت جامعه فرهنگی ایران روبرو شده بود، به قتل‌های زنجیره‌ای معروف شد.

در هشت سال گذشته ماموران امنیتی حتی از برگزاری مراسم سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر در خانه شخصی خانواده‌ی فروهرها واقع در خیابان هدایت ممانعت به‌عمل می‌آوردند و هر بار از ساعات اولیه صبح روز اول آذرماه، با بستن کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف محل سکونت ، مانع نزدیک شدن افراد به این محل می‌شدند.

آخرین‌بار مراسم سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر، اول آذر سال ۱۳۸۲ در حسینیه‌ ارشاد تهران برگزار شد.

پرستو فروهر می‌گوید در سال‌های گذشته دلایلی که ماموران امنیتی در برگه‌های ممنوعیت برگزاری مراسم می‌نوشتند “خنده‌دار” بود. آن‌طور که پرستو فروهر می‌گوید، از جمله دلایلی که ماموران امنیتی درباره ممنوعیت برگزاری سالگرد داریوش و پروانه فروهر در سال‌های قبل می‌نوشتند “ایجاد مشکلات ترافیکی و راه‌بندان”، “ایجاد سر و صدا و آزار همسایه‌ها” و… بوده است.

پرستو فروهر هنرمند و نویسنده‌ ساکن آلمان به تازگی کتابی به زبان فارسی تحت عنوان “بخوان، به نام ایران” منتشر کرده و در این کتاب زندگی و فعالیت‌های سیاسی پدر و مادر خود را روایت کرده است. فرزند داریوش و پروانه فروهر پیش از این به دویچه وله گفته بود انگیزه او از نوشتن این کتاب مبارزه با “قلب تاریخ و مقابله با سکوت و دروغ و تحریف ماموران حکومتی” بوده است.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.