نظر آقایان عباس امیرانتظام- داوود هرمیداس باوند- علی رشیدی- حسین شاه حسینی در مورد انتخابات

چهارشنبه, 27ام اردیبهشت, 1396
اندازه قلم متن

سایت ملیون ایران: در زیر بیانیه ای که با امضای آقایان عباس امیرانتظام، داود هرمیداس باوند، علی رشیدی و حسین شاه حسینی منتشر شده است در اختیار خوانندگان قرار میگیرد. لازم به تذکر است که آقای مهندس امیرانتظام پس از انتشار این بیانیه امضای آن را تکذیب نمودند.. بقیه امضا کنندگان در این نامه پشتیبانی خود را نسبت به انتخابات مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری اعلام نموده اند. در اینجا باید تاکید نمائیم که پس از ممانعت مقامات امنیتی جمهوری اسلامی از تشکیل جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران که قرار بود برای بررسی انتخابات و اعلام موضع تشکیلات برگزار شود، تشکیلات جبهه ملی ایران نتوانست در این زمینه اعلام نظر نماید.

متن کامل بیانیه یادشده به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد
هم میهنان

امروزه در نظام های مردم سالار برگزاری انتخابات در فضای آزاد سیاسی همراه با حضور فعال انتخاب کنندگان به عنوان یکی از مولفه های اساسی مشارکت در اداره امور عمومی جامعه تلقی شده است. در این رابطه احزاب و جوامع مدنی سازمان یافته و حتی نامزدهای۷ مستقل با ارایه و انتشار برنامه های جامع خود درباره حل و فصل مسایل و مشکلات وقت در زمینه های داخلی و خارجی صلاحیت و توانایی خود را از لحاظ مدیریت صحیح کشور در مظان ارزیابی و قضاوت رای دهندگان به ویژه قشر خاکستری جامعه قرار می دهند و رای دهندگان نیز با اگاهی از برنامه های احزاب رقیب نامزد مورد نظر خود را انتخاب می نمایند.

اما در جامعه ای که شهروندان آن از سوی نظام حاکم به خودی و غیر خودی تقسیم شده اند و از احزاب ملی ریشه دار تاریخی از برخی تریبون های حاکمیتی با عنوان گروهک های غیر قانونی نام برده می شود و اعضای آنان از برخورداری از برخی حقوق مهم شهروندی از جمله حق نامزدی در انتخابات و احراز مسوولیت های مملکتی محروم می شوند آیا صرف انتخاب نامزدهای مورد نظر و منتخب نظام را می توان مصداق مشارکت مردم در اداره ی امور عمومی جامعه تلقی کرد؟

ولی با تمام این محدودیت ها و موانع توسعه ی سیاسی مورد بحث از آن جایی که جبهه ی ملی ایران همواره حفظ بقا و اعتلای ایران و پیشرفت و توسعه ی اقتصادی- اجتماعی و فرهنگیاین کشور و احراز جایگاه مطلوب در نظام بین الملل و مشارکت موثر در تصمیم گیری های بین المللی و منطقه ای را مد نظر و هدف خود می داند و با توجه به پیشامد های حساس سیاسی-اجتماعی در سطح جهان و منطقه که منافع ملی ایران را در معرض تهدیدی جدی قرار داده است بر این باور است که برای رفع چنین معضلاتی باید رییس جمهوری انتخاب شود که از صلاحیت و کاردانی و خرد سیاسی لازم بهره مند باشد. به ویژه باید به یاد داشت پیش از این در شرایطی که جامعه ی ایرانی به دلیل تحریم هادر تنگنای اقتصادی ویژه ای قرار گرفته بود و نگرانی های جدی درباره ی احتمال استفاده از استراتژی سخت افزاری علیه ایران وجود داشت نیل به برجام در چنین موقعیتی دست آوردی بس ارزنده بود و همچنان در ادامه ی این مسیر با توجه به استمرار چنین تهدید هایی برای منافع و کیان ملی خیر و مصلحت کشور ایجاب می کند که دولت و هیات مذاکره کننده ی قبلی عهده دار سکان قوه ی اجرایی کشور برای به فرجام رساندن این راه باشند.
امید که خرد سیاسی رهنمای ما در حل و فصل مشکلات کشور باشد.

۹۶/۲/۲۶
عباس امیرانتظام – داوود هرمیداس باوند – علی رشیدی – حسین شاه حسینی.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.