بابک داد: بوٙد آیا که درِ “حصر و اوین” بگشایند؟

پنجشنبه, 12ام مرداد, 1396
اندازه قلم متن
اگر صدایم به رهبر جمهوری اسلامی می‌رسد، از ایشان (حتی با فروتنی و احترام) می‌خواهم تا فرصت از کف نرفته، کاری کند «کارستان»! و درهای حبس و حصر را باز کند.
به ایشان قول می‌دهم که پشت آن درها، علاوه بر محبوسان بیگناهی که آزاد می‌شوند، «سرمایه اجتماعی عظیمی» هم برای نظام و شخص رهبری پنهان است که کم از «گنج» ندارد. این گشایش، می‌تواند زخم‌های رابطه بین رهبری با ملت را اندکی بهبود بخشد و گامی باشد بر روند همدلی ملت که در شرایط حاضر منطقه‌ای و جهانی، برای «حفظ تمامیت ارضی ایران» سخت به آن نیاز داریم.
? اگر صدایم به ایشان می‌رسد توصیه می‌کنم بهترین استفاده را از فضای این روزهای جامعه‌ی منتظر بکنند و با «آزاد کردن #تمامی_زندانیان عقیدتی و سیاسی» و #رفع_حصر ؛ هوشمندانه بر فضای سیاسی کشور مسلط شوند و جوّ عمومی را با ابتکار عمل تغییر دهند. قول می‌دهم کسی (حتی مخالفان نظام) این کنش هوشمندانه ایشان را نشانه‌ی «عقب‌نشینی» رهبر نخواهد دانست. بلکه برعکس؛ این کار نشانه‌ای از هوشمندی و موقع‌شناسی آقای خامنه‌ای تلقی خواهد شد. و چنانچه گفتم هیچ تردیدی ندارم که این آزادسازی در فضای فعلی جامعه، باعث «افزایش سرمایه اجتماعی» نظام و شخص آیت‌الله خامنه‌ای خواهد شد.
چه چیزی برای یک رهبر سیاسی، بهتر از این که با یک حرکت، بیشترین بُرد و بهره را نصیب خود و حکومتش کند؟
? شمار کل زندانیان عقیدتی و سیاسی و محصورین، چندان تعداد بالایی نیست که تهدیدی برای حاکمیت باشند. و خود رهبر می‌داند که آزادی آنان، حکومت را به خطر نمی‌اندازد. چه؛ هیچکدام آنها هم اصولاً اهل انجام کارهای خطرناکی برای بیان انتقاد و مخالفت نبوده‌اند و نیستند. همه‌ی محبوسان بدون استثنا از آیت‌الله #کاظمینی_بروجردی بگیرید تا دکتر #محمدعلی_طاهری، از #ضیاء_نبوی تا #آرش_صادقی و از آقایان #کروبی و #موسوی تا خانم‌ها #رهنورد و #نرگس_محمدی و… «همگی آنها» جمعی از دلسوزان این کشور و ملت هستند که فقط «متفاوت از حاکمیت» می‌اندیشند، همین! اما هیچکدام آنان مطلقاً خطری برای نظام نداشته‌اند. خطر آن است که با حبس بی‌فایده‌ی آنها، اتهام «نقض حقوق بشر» را هم به ابزارهای فشار جهانیان بر ایران اضافه کنید. خوب است بسنجید که حبس این جمع منتقدان و مخالفان، آیا به تبعات مضرّ و عظیم آن می‌ارزد؟ و نیکوست اگر به فایده‌های آزادی آنها هم نظری کنید. مطمئناً هیچ سودی در ادامه‌ی حصر و حبس زندانیان عقیدتی و سیاسی وجود ندارد و تماماً ضرر است. و جلوی ضرر را همینجا بگیرید که منفعت است. که اگر دیر شود و اتفاق بدی برای محبوسان بیافتد، دیگر ضرر پشت ضرر خواهد بود.
? آزاد کردن زندانیان در فضای کنونی، که همه چیز برای ایجاد یک همدلی ملی مهیاست، برای نظام و رهبری «پرمنفعت» خواهد بود. این را از زبان این مخالف منصف خویش بپذیرید.
ولی برعکس (خدای نکرده با فوت و یا بروز هر اتفاق بدی برای آنان)، در نهایت آسیب و ضرری که به پای رهبری نوشته می‌شود، بی‌حساب است و موجب زیان و خسران بیشتر برای حکومت خودتان خواهد شد.
حساب سود و زیان چندان دشوار نیست. اجرای آن ذکاوت و جسارت می‌خواهد که امیدوارم این بار در حاکمیت و رهبری نظام بروز نماید.
? تکرار می‌کنم که فضای روانی جامعه، مهیای یک اتفاق مثبت است. و ایران در شرایط خاصی است که به چنان اتفاق مثبتی نیاز دارد تا تمامیت آن حفظ شود.
آیا آقای خامنه‌ای این «فرصت طلایی» را قدر می‌دانند؟ بگذارید خوش‌بین باشم و برای وضعیت حساس کنونی ایران و رفع تهدیدها از سر کشورمان، بگویم: «امیدوارم»!
همه در انتظار «گشایش» درب حصر و اوین می‌مانیم. بپایید که زمان از دست نرود…
کاش این نوشته به دست رهبری برسد.
بابک‌داد
۱۱ مرداد ۹۶
? تلگرام: https://t.me/babakdad
? تماس: babakdad2@gmail.com
از: گویا

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.