احسان فتاحی: آمار وارقام کشتار کولبران در ٧ ماه اول ١٣٩۶

شنبه, 29ام مهر, 1396
اندازه قلم متن

از سال ٩٢ تا ٩۶ (٢۴٣نفر کشته)

در ۶ماه گذشته گزارش های مبنی بر انفجار مین و کشتن کولبران توسط نیروهای امنیتی انتظامی حکومت جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت که به مختصر در ذیل آمده است.

با استناد به آمار ثبت شده در مراکزحقوق بشری همچون آژانس خبررسانی کُردپا، از ابتدای به قدرت رسیدن دولت تدبیر و امید تاکنون (دوازدهم مردادماه ۹۲ تا پایان اسفند ٩۵)، ٢١٢ کولبر کُرد در استان کُردستان براثر شلیک نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران کشته و زخمی شده‌اند.

در سال (۱۳۹۴) مجموع١٢۶ کولبر کارگر کشته و زخمی شده‌اند که۵۵ نفر از آنان کشته و ٣١ تن دیگر زخمی شده‌اند.

٣٢ کشته ٨٩ زخمی وکشتن ٢٣٢ قاطر در ۶ ماه اول سال (٩۶)

نحوه کشته و زخمی شدن کُولبران در مناطق کُردنشین ایران

۱: کشته شدن این کولبران با شلیک مستقیم نیروی انتظامی می‌باشد

۲: انفجارمین

۳: سقوط به داخل رودخانه درپی تعقیب وگریزازنیروهای انتظامی

۴: پرت شدن ازکوه و قاطر درپی تیراندازی نیروهای انتظامی

۵: سرمازدگی وبهمن

۶: غرق شدن

۷: سکته درحین کولبری

۸: زخمی شدن براثرضرب وشتم وتیراندازی

۹: تصادف

۱۰: خودکشی کولبر بر اثر گرفته شدن کالای گرفته شده

١: یکم فروردین‌ماه، ۴ کولبر کُرد براثر ریزش بهمن در منطقه “قطور” از توابع شهرستان خوی جان خود را از دست دادند.

٢:عصر روز جمعه یازدهم فروردین‌ماه، یک کولبر
کُرد درپی سقوط از ارتفاعات بیتوش سردشت جان خود را از دست داد.(هویت این کولبر را “مام عبدول” اهل روستای “کوربناو” می باشد).

٣: عصر روز چهارشنبە نهم فروردین‌ماە نیز، یک کولبر در مرز آلان سردشت هدف اصابت تیر قرار گرفت.(هویت این کولبر کُرد “امید گوهری “٢۶” ساله و متاهل اعلام گردید).

۴: شامگاە ١٩ فروردین ماە، یک شهروند کُرد در اثر گلولە پراکنی نیروهای حکومتی بە شدت مصدوم گردید.(هویت کولبر زخمی شدە “رزگار” اهل روستای”کوسەلە” اعلام شدە است).

۵: ٢٠ فروردین‌ماە، جمعی از کاسبکاران کُرد اهل اشنویە، در نزدیکی روستای “مندانه” با کمین نیروهای حکومتی روبرو شدن و در نهایت شماری از اسپ کاسبکاران با شلیک نیروهای حکومتی تلف شدند.

۶: شنبه ٢۶ فروردین، طی هجوم نیروهای نظامی ایران اسلامی به محل کولبران در شهرستان سردشت حداقل ۴ نفر کشته و زخمی شدەاند.(هویت افراد مذکور عبارت است از: “رحمت” ساکن روستای بیواران، “سیامند” ١٨ ساله اهل روستای “آلان”، “محمود حمزەایی” فرزند قادر و احمد مام قادر.

در این هجوم “احمد مام قادر” به علت شدت جراحات جان خود را از دست داده و ٢ زخمی دیگر نیز برای درمان به بیمارستان شهر “قلعه دیزه” در کوردستان عراق منتقل شدەاند).

٧: نیروهای انتظامی حکومت ایران در سردشت، کولبران کُرد را مورد یورش قرار داده و اقدام به توقیف اجناس آنها کرده‌اند.(هویت یکی از کولبران مجروح را “هادی خضری” اعلام کرد که جهت معالجه پزشکی به مراکز درمانی این شهرستان منتقل شده است.

٨: پنج‌شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه، کولبر سردشتی به نام رحمان ابراهیمی فرزند قاسم ١٩ ساله پس از یکماه بستری در بیمارستان تبریز جان باخت.
٩: ١٣ اردیبهشت، بە دلیل تصادف مینوبوس حامل کولبران در جادە “مرانه” بە بازارچە “پیران” مریوان نزدیک به ٢٠ کولبر زخمی شدند.
این حادثە در محلی بە نام “کەلی سیاناو” در نزدیکی روستای “نی” مریوان رخ دادە است.
این کولبران اکثرا از اهالی روستای “مرانە” شهر مریوان بودە است.

١٠: جسد کولبر کُرد به نام رزگار ساکانی‌فر اهل روستای “پسان” از توابع منطقه ترگور ارومیه پس از صد و پنج روز جستجو توسط نیروهای مردمی پیدا شد.
(این کولبر کُرد بهمن‌ماه سال گذشته در روستای “کوران” از توابع منطقه صومای برادوست ارومیه در نزدیکی مرز ترکیه دچار حادثه سقوط بهمن گردید).

١١: در ٢۵ اردیبهشت ١٣٩۶، نیروهای حکومتی در منطقەای بنام “قمتره” در مرز شهرستان اشنویه به روی کاسبکاران آتش گشودند.
(هجوم نیروهای حکومتی در نهایت کشتار ١۴ راس اسب این کاسبکاران را در پی داشت).

١٢: چهارم خردادماه، نیروهای انتظامی حکومت ایران در اورامان گروهی از کولبران کُرد را هدف قرار دادند.

کولبران در حوالی روستای “درکی” هدف شلیک مستقیم نیروهای انتظامی قرار گرفته‌اند.
در نتیجه‌ی این تیراندازی نظامیان حکومتی یک کولبر جان‌باخته و سه کولبر دیگر به شدت زخمی شده‌اند.
کولبر جان‌باخته اهل روستای “وله ژیر” مریوان می‌باشد که تاکنون هویت او برای آژانس کُردپا مشخص نگردیده است.
هویت کولبران مصدوم را “توفیق مصطفایی ۴۵ ساله اهل روستای “پیله” مریوان، عدنان شهیدی اهل روستای “بندول” مریوان و هوشیار صحرایی اهل روستای “ولینه” مریوان اعلام کرد.

١٣: روز جمعه نوزدهم خردادماه، نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران یک کولبر کُرد اهل ثلاث‌باباجانی را بازداشت کردند.
(هویت این کولبر جهانگیر احمدیان فرزند محمدصالح روز دوشنبه پانزدهم خرداماه پس از زخمی شدن از سوی نظامیان حکومتی،بازداشت شده است).

١۴: روز شنبە بیستم خردادماه، مرزبانان حکومت ایران در منطقه مرزی شهرستان نوسود بعد از شلیک مستقیم بە سوی شماری از کاسبکاران کُرد یکی از آنان را زخمی کردند.
(هویت این شهروند کُرد “علی محمدی” ساکن روستای “شەریکانی” از توابع نوسود می‌باشد).

١۵: بیست و هفتم خردادماه، یک کولبر کُرد در حوالی مرز “دره‌وه‌ران” مریوان درپی انفجار مین از ناحیه مچ پا زخمی گردید.(هویت این کولبر مجروح “انوشیروان رضایی” اهل روستای “هلیزآباد” اعلام گردیده است).

١۶:پنج‌شنبه یکم تیرماه، نیروهای انتظامی حکومت ایران گروهی از کولبران را هدف قرار دادند و در نتیجه یکی از کولبران جان باخته و دو تن دیگر مجروح شدند.( هویت کولبر جان باخته را “محمد مسائلی‌فرد (دابران)” اعلام کرد).در این حادثه، دو کولبر دیگر به شدت زخمی که تاکنون هویت آنان مشخص نگردیده است.

١٧: دوم تیرماه، دو کولبر کُرد در مرزی میان ارومیه و ترکیه براثر شلیک مستقیم نظامیان حکومت ایران کشته و زخمی شدند.
(هویت کولبر جان باخته را “مراد عربی” فرزند تاج‌الدین اهل روستای “انبی” از توابع منطقه ترگور اعلام کرد).

١٨: گروهی از کولبران کُرد در سردشت مورد تیراندازی نیروهای نظامی حکومت ایران قرار گرفتند. ویک نَفَر زخمی شده است (هویت این کولبر کُرد را “زورار” فرزند عبدالله اهل روستای “نلاس” از توابع سردشت اعلام کرد).

١٩: یک شنبە ٢۵ تیرماە، نیروهای انتظامی حکومت ایران در پاسگاە “دو پزە”، ٢۴ راس اسب کاسبکاران را کە در کمین این نیروها قرار گرفتە بودند، کشتند.

٢٠: جمعە سی‌ام تیرماە، شلیک مستمر نیروهای انتظامی اسلامی ایران بە کاسبکاران کرد موجب کشتار ٣٠ رأس اسب این کاسبکاران شد.این حادثە در منطقە”قمترە” در مرز پیرانشار رخ دادە است.

٢١: در این رابطە نیز، روز پنج‌شنبه بیست و نهم تیرماه، مأموران نیروی انتظامی حکومت ایران اجناس ضبط شده کولبران را در سردشت آتش زدند.

٢٢:چهارم مردادماه، کولبری سردشتی درپی سقوط از ارتفاعات “کانی زرد” جان باخت.(هویت این کولبر کُرد را “محمد اسمعیل‌زاده” فرزند عمر اعلام کرد).

٢٣: نوزدهم مردادماه، گروهی از کاسبکاران کُرد در کمین نیروهای انتظامی افتاده و یک کاسبکار کُرد جان‌باخته و دو تن دیگر به شدت زخمی گردیدند.(هویت کاسبکار جان‌باخته را “ابراهیم محمودی” فرزند رحمان اهل روستای “تاژان” از توابع بانه عنوان نمود).

٢۴: بیست وسه مردادماه، نیروهای نظامی حکومت ایران بار دیگر گروهی از کولبران کُرد را مورد تیراندازی قرار داده‌اند که در نتیجه یک کولبر کُرد به شدت زخمی گردید.
(هویت کولبر زخمی شده را “آزاد مینه عبدولی” اهل روستای “درمان‌ آباد” از توابع سردشت اعلام کرد).

٢۵: یک کولبر کُرد درپی شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی در ماکو به شدت زخمی و به بیمارستان انتقال یافت.(هویت این کولبر کُرد “وحید بروکانلو” اهل ماکو اعلام شده است).

٢۶: یک کولبر دیگر کُرد براثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت ایران در مرز شهرستان اشنویه جان سپرد.(هویت این کولبر کُرد را “عزالدین خالدی” فرزند عبدالرحمن اهل روستای “حسن آباد” از توابع منطقه صومای برادوست ارومیه اعلام کرد).

٢٧: روز دوشنبه شانزدهم مردادماه، یک کاسبکار کُرد به نام “محمدباهر قیطولی” درپی شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت ایران در نزدیکی روستای “کانی دانیال” از توابع شهرستان ثلاث‌باباجانی جان باخت.

٢٨: روز یکشنبه بیست و دوم مردادماه، نیروهای مرزبانی حکومت ایران بیست کاسبکار کُرد رادر نزدیکی “روستای بیرواس” از توابع پاوه بازداشت و سپس اجناس آنان را ضبط کرده‌اند.به گفته یک منبع آگاه، اسب‌های بارکش این کاسبکاران نیز با شلیک نیروهای مرزبانی تلف شده‌اند.

٢٩: بیست و نهم مردادماه، یک کولبر دیگر کُرد درپی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی حکومت ایران مستقر در مرز ماکو جان باخت
(هویت این کولبر کُرد را “وحید دولتخواه جنیکانلو” ١٧ ساله اهل روستای “یارمق” اعلام کرد).

٣٠: یکم شهریورماه، دو اسب بارکش یک کاسبکار کُرد با ضرب گلوله نیروهای نظامی حکومت ایران در نزدیکی گردنه “ته‌ته” در منطقه “مله هندوو” از توابع اورامانرا از پای درآمدند.

٣١: روز پنج‌شنبه نهم شهریورماه، مرزبانی ناجا کولبران مناطق مرزی اورامان دسته دسته احضار کرده است.
یکی از کولبران احضار شده به خبرنگار کُردپا در اورامان گفت: “مرزبانی تأکید کرده است با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مرزها را به روی اقلیم کردستان خواهند بست”.

٣٢: کولبر کُرد در مرز بانه هدف تیراندازی نیروهای انتظامی حکومت ایران قرار گرفتند.
(هویت این دو کولبر کُرد را “حیدر فرجی” ٢١ ساله اهل روستای “ششه” و “مامه قادر بهرامی” ۴۵ ساله اهل روستای “وزمله” اعلام کرد).

٣٣: روز جمعه هفدهم شهریورماه، نیروهای انتظامی مستقر در پاسگاه “سیلوه” پیرانشهر، خودروی شخصی یک شهروند کُرد به رگبار بستند و در نتیجه وی در دم جان باخته است.
(هویت این کاسبکار کُرد را “سالار” متأهل و اهل مهاباد اعلام کرد).

٣۴: شامگاه بیستم شهریورماه، دو کولبر کُرد در منطقه مرزی حدود بورلان – یارمق ماکو درپی انفجار مین مجروح گردیدند.

این دو کولبر کُرد به دلیل عبور از مرز و ورود به خاک ترکیه توسط نیروهای نظامی ترکیه بازداشت و از سرنوشت آنان اطلاعی در دسترس نمی‌باشد.

٣۵: پنج‌شنبه بیست و سوم شهریورماه، یک کولبر کُرد به نام “حاجی حمزه مولودی‌پور” ۶٠ ساله اهل “کهنه لاجان” پیرانشهر براثر ایست قلبی جان خود را از دست داد.
شاهدان عینی می‌گویند: این کولبر کُرد زیر فشار بار سنگین در مرز تمرچین دچار ایست قلبی شده است.

٣۶: روز جمعه بیست و چهارم شهریورماه، ماشین چند تن از کاسبکاران کُرد در جاده مهاباد – نقده از سوی نیروهای انتظامی مورد تعقیب قرار گرفته‌ و در نتیجه این تعقیب و گریز ماشین یکی از کاسبکاران دچار سانحه رانندگی شده است وجان خود را از دست داد،
(هویت این کاسبکار کُرد را حسین (جرم بخش) مهدی‌زاده فرزند فتاح ملا مهدی اهل مهاباد اعلام کرد).

٣٧: دوشنبه بیست و هفتم شهریورماه، شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت ایران در اطراف روستای “هق” از توابع اشنویه مرگ یک کاسبکار کُرد را درپی داشت.(هویت این کاسبکار جان باخته را “سلیمان قادری” اهل “نلاس” از توابع سردشت اعلام کرد).
٣٨: کشته شدن دو کاسبه کار اهل جوانرود

٢٩: یک کشته و سه زخمی در خوی از کولبران

بازنمود قوانین داخلی و بین‌المللی
به گفته مجمع عمومی سازمان ملل نیز نیروهای نظامی فوراً و پس از مشاهده کُولبران به سمت آنها تیراندازی می‌کنند.

طبق قانون بکارگیری اسلحه در حکومت ایران فرد تحت تعقیب باید با صدا زدن مطلع و آگاه شود و سپس تیر هوایی و در نهایت تیراندازی کمر به پایین صورت گیرد.
نیروهای نظامی کُولبران را در حالی هدف گلوله قرار می‌دهند که قانون مجازات اسلامی عمل این قشر را به عنوان جرم “ورود کالای قاچاق” و بعضاً “تردد غیرمجاز در امتداد مرز” برشمرده که مجازات آن چندین ماه زندان و جریمه‌ای نقدی معادل چند برابر ارزش کالای ضبط شده در نظر گرفته شده است.
همچنین طبق بند الف ماده ۲ قانون قاچاق، اگر کالای قاچاق کمتر از یک میلیون تومان ارزش داشته باشد هیچ گونه مجازاتی متوجه فرد نخواهد شد و در اکثر موارد کالایی که کولبران حمل می‌کنند به لحاظ اینکه کمتر از حد نصاب مذکور می‌باشد از مجازات جریمه معاف خواهد شد و تنها کالا ضبط خواهد گردید.
سخن پایانی:
مطالب مختصر فوق بیانگر وجود نوعی مرگ قانونی می‌باشد، مرگی که تنها با جان دادن کولبر پایان نمی‌یابد و تبعات آن همسر و فرزندان این کولبران را بیش از پیش در دامان مشکلات معیشتی و روانی، فرو می‌برد که تنها تصور آن خود رمانی تراژدیک و فاجعه‌ای انسانی می‌باشد که هر روزه در این جامعه روی می‌دهد و تکرار می‌گردد.

کولبران و کاسبکاران مرزهای مناطق کُردنشین در ازای مبلغی ناچیزی اقدام به انتقال اجناس و کالا به داخل کشور می‌کنند، که در صورت توقیف و ازبین رفتن این اجناس، باید خود آنها متقبل ضرر و زیان‌های وارده به صاحبان اصلی کالاها شوند.

کولبران و اغلب کاسبکاران مرزی در ازای انتقال اجناس به داخل کشور و یا گاهاً بالعکس، فقط دستمزد حمل کالا را دریافت می‌کنند.

منابع :

کولبر نیوز، کردپا بنیاد برومند، تارنگارتخصصی حقوق بشر درایران، عفو بین الملل، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، خبرگزاری هرانا کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، رادیو کوردانه، آژانس خبری موکریان، سازمان حقوق بشر ایرانن، ماف نیوز، شبکه حقوق بشر کردستان، آسو روژهلات، روژی کورد، سنی نیوز، هنگاو، کوردستان میدا و کورد و کودستان، روژ نیوز، کانون حمایت از خانواده جان باختگان، بگونه، کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، کمپین فعالین بلوچ، رادیو فردا، صدای آمریکا، بی بی سی فارسی، کیهان لندن، کیهان نوین، رادیو زمانه، رادیو فرهنگ، حزب کمونیست، گزارشگران بدون مرز، آزادی بیان، کمپین بین المللی نه به اعدام، ایران پیک، سایت میهن، زیتونه، دویچه وله، العربیه فارسی، جوانه ها، نه به زندان نه به اعدام،، سازمان حقوق بشر کردستان.آژانس خبر ایران، آزادی بیان، صدا نیوز، سازمان دیدبان حقوق بشر، تحلیل روز، سایت سویدوند وابسته به ژنو، خودنویس، دیدگاه، عرفان نیوز، خبرگزاری صدای مسیحیان، سحام نیوز، سحبانیوز، روژهلات تایمز، شورای شمس، زاگرس پوست، خبر گر، سایت راه کارگر، سایت ملیون ایران، خبر کلمه فارسی، کانال نور، وصال حق، کانال توحید، خبرنگاران آزاد کردستان، سایت بهانیوز، پژواک ایران، گُویا نیوز، سایت عصرآنارشیسم، جنگ خبر، همبستگی ملی، عصر نو، مجاهدین خلق، ایرانگولبال، خبر نامه ملی ایرانیان، فضوله محله، نشریه راوی، اسرائیل تایمز، رادیو اسرائیل، رادیو کوچک، کانال ایران فردا، رادیو فرانسه، رادیو پارس، کانال من و تو، بالاترین، برنامه تبلت، فضوله محله، کانون دفاع از حقوق بشر در ایران، وسایر وبلاگ و سایت و رسانه های دیگر.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.