‘توافق’ رهبران آمریکا و فرانسه برای مقابله با ایران و حزب الله

یکشنبه, 28ام آبان, 1396
اندازه قلم متن

کاخ سفید از تماس تلفنی رهبران آمریکا و فرانسه خبر داده است

کاخ سفید اعلام کرده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در یک تماس تلفنی در خصوص مقابله با ‘فعالیت‌های منطقه ای بی‌ثبات کننده’ جمهوری اسلامی و گروه حزب الله لبنان توافق کرده اند.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون روز شنبه (۱۸ نوامبر) درباره اوضاع سوریه و لبنان گفتگو کردند. در این بیانیه آمده است: “هر دو رئیس جمهور درباره ضرورت همکاری با متحدان برای مقابله با فعالیت های بی‌ثبات کننده حزب الله و ایران در منطقه توافق کردند.”

خبر ‘توافق’ رهبران آمریکا و فرانسه پس از آن اعلام شد که سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان دو هفته بعد از استعفای غیرمنتظره در عربستان سعودی، به فرانسه سفر و با امانوئل مکرون گفتگو کرد.

سعد حریری سپس گفت که برای شرکت در جشن روز استقلال لبنان که چهارشنبه آینده برگزار خواهد شد، به بیروت باز خواهد گشت.

آقای حریری روز چهارم نوامبر در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، ضمن انتقاد از حکومت ایران و گروه حزب الله لبنان، استعفا داد؛ میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، که از متحدان حزب الله به شمار می‌رود، هنوز استعفای آقای حریری را نپذیرفته است.

میشل عون مقامات سعودی را متهم کرده است که آقای حریری را بازداشت کرده و تحت فشار قرار داده اند، اتهامی که سعد حریری و عربستان سعودی آن را رد کرده‌اند.

سعد حریری روز شنبه پس از دیدار با امانوئل مکرون در کاخ الیزه، گفت که در بیروت “موضعش را آشکار خواهد کرد.” او به خبرنگاران گفت که قبل از هر اقدامی باید با رئیس جمهوری لبنان مشورت کند.

بنا بر گزارش‌ها، همسر و پسر ارشد آقای حریری به همراه وی عربستان سعودی را ترک کرده اند اما دو فرزند کوچک تر وی “برای امتحانات مدرسه” خود هنوز در عربستان هستند.

در پی دیدار حریری و مکرون، کاخ الیزه طی یک بیانیه رسمی اعلام کرد که برای حفظ ثبات در لبنان تمام ابتکارات لازم را بکار خواهد گرفت. در بیانیه دولت فرانسه آمده است: “ما امیدواریم که تنش‌ها را در منطقه کاهش بدهیم.”

دفتر ریاست‌جمهوری لبنان نیز تایید کرده که آقای حریری روز چهارشنبه برای شرکت در مراسم روز استقلال به کشورش بر می‌گردد.

روز شنبه تصاویری از ورود آقای حریری و لارا، همسرش به اقامتگاهشان در پاریس منتشر شد. او با هواپیمای شخصی خود عربستان را ترک کرد.

آقای حریری ساعت هفت صبح به وقت محلی وارد فرودگاه پاری – لو بورژه شد.

سئوال‌ها در مورد نحوه کناره‌گیری و بازنگشتن او باعث شد که رئیس‌جمهوری لبنان به طور علنی، عربستان را به بازداشت آقای حریری متهم کند.

عربستان اعمال محدودیت برای آقای حریری را رد کرده و نخست‌وزیر لبنان در توییتر خود هم چنین ادعایی را انکار می‌کرد.

آقای مکرون با سفر به ریاض درصدد کاستن از تنش‌ها بر آمد و نخست‌وزیر لبنان را به پاریس دعوت کرد.

احتمال دارد آقای حریری پیش از بازگشت به لبنان، به چند کشور عرب سفر کند.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.