واکنش مجدد ایران به سخنان مکرون درباره برنامه موشکی

سه شنبه, ۱۴ام آذر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی در واکنش به سخنان رئیس جمهور فرانسه که خواستار پرهیز ایران از “استراتژی تهاجمی” و شفافیت در برنامه موشکی این کشور شده، از برنامه موشکی ایران دفاع کرد. او به مکرون هشدار داد که در “بیان” خود دقت بیشتری کند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در گفت‌وگویی که روز دوشنبه (۱۳ آذر/۴ دسامبر) با خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی کرد، به سخنان امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، پیرامون برنامه موشکی ایران واکنش نشان داد و گفت: «آنان باید در بیان و کلام خودشان مسائل را با دقت و ظرفیت بیشتری تحلیل کنند زیرا قطعاً جمهوری اسلامی ایران در مسائل دفاعی و موشکی مذاکره نمی‌کند.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، هفته گذشته (جمعه ۱۷ نوامبر/ ۲۶ آبان) در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا در سوئد ابراز امیدواری کرده بود که ایران از “استراثژی تهاجمی” خود در منطقه بکاهد و درباره برنامه موشکی خود شفاف‌سازی کند.

این سخنان با واکنش شدید مقام‌های ایرانی روبرو شد. علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سخنان رئیس جمهور فرانسه درباره نقش ایران در منطقه و برنامه‌های موشکی این کشور را مناقشه‌برانگیز دانست و او را به خاطر داشتن “مواضع ضد ایرانی” نکوهش کرد.

با این حال دولت ایران به همکاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری دولت فرانسه برای بهبود وضع اقتصادی خود نیازمند است. به همین دلیل نیز سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما ابراز امیدواری کرد که «زمینه‌های لازم برای دیدار مقامات ایران و فرانسه در آینده نه چندان دور فراهم شود».

سیاست امانوئل مکرون در منطقه نیز چندان خوشایند جمهوری اسلامی نیست. رئیس جمهور فرانسه روز ۲ دسامبر (۱۱ آذر) پس از دیدار با نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر دولت اقلیم کردستان عراق، در پاریس از دولت عراق خواست تا همه گروه‌های شبه‌نظامی، از جمله گروه حشدالشعبی که مورد حمایت ایران است را منحل کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.