رئیس دانشگاه آزاد: کنکور در ایران هشت هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد

چهارشنبه, 15ام آذر, 1396
اندازه قلم متن

ظرفیت پذیرش در دوره آزمون سراسری ایران ۱۷ هزار و ۷۰۷ داوطلب اعلام شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید کنکور در ایران٬ «هشت هزار میلیارد» تومان گردش مالی دارد و به همین دلیل٬ «برخی ذینفعان اجازه حذف» آن را نمی‌دهند.

به گزارش روز سه‌شنبه ۱۴ آذر خبرگزاری تسنیم٬ فرهاد رهبر این موضوع را در حاشیه مراسم روز دانشجو در واحد تهران غرب این دانشگاه بیان کرده است.

آقای رهبر افزوده که یکی از پیشنهادهای دانشگاه آزاد٬ به جای «برگزاری یک کنکور در سال و وارد کردن استرس به خانواده‌ها» ٬ برگزاری چند امتحان در سال است.

وی افزوده که دانشگاه‌ها می‌توانند بر اساس «بالا‌ترین نمره فرد»٬ وی را پذیرش کنند.

رئیس دانشگاه آزاد از اینکه این اتفاق نمی‌افتد٬ انتقاد کرده و گفته که «کلاس‌های کنکور و برگزاری آزمون و مسائل این‌چنینی دارای هشت هزار میلیارد تومان گردش مالی است که افرادی اجازه نمی‌دهند، کنکور حذف شود».

رهبر افزوده است: «ببینید این افراد چه کسانی هستند و چرا نمی‌گذارند کنکور حذف شود؟ چرا به جامعه استرس می‌دهند و اجازه نمی‌دهند نظام آموزش عالی در ایران مانند دنیا عمل کند؟»

همزمان با اظهارات رهبر٬ دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ایران نیز گفته که حذف کنکور سراسری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی٬ «اولویت مهم و اصلی در اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است».

به گزارش خبرگزاری ایرنا٬ مهدی نویدادهم در کهگیلویه و بویراحمد افزوده که پس از حذف کنکور٬ «مسیر اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز بیش از پیش هموار خواهد شد».

وی اضافه کرده که یکی از برنامه‌های اساسی در اجرای این سند٬ تبدیل نظام آموزشی به یک «نهاد فرهنگی و تربیتی» است تا دانش‌آموزان کشور برای «زیستن هر چه بهتر» ٬ پرورش یابند.

رئیس کمیسیون آموزش٬ تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه «ما نظام سنجش بر اساس کنکور را به هیچ عنوان قبول نداریم»٬ گفته که «کنکور باید به صورت قطعی حذف شود».

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان٬ محمدمهدی زاهدی افزوده که «باید نقش کنکور در پذیرش دانشجویان کمرنگ» شده و قانون سنجش و پذیرش دانشجو که در سال ۹۲ در مجلس تصویب شد٬ اجرا شود.

به گفته وی٬ باید آزمون‌های استاندارد برای جذب دانشجو در آموزش و پرورش تدوین شود و این سازمان٬ «باید نظام سنجش بسیار قوی از نظر طراحی سوال، توزیع و امنیت برای جلوگیری از هرگونه لو رفتگی و تخطی ایجاد کند».

اظهارات این مقام‌های مسئول در حالی بیان شده که سه‌شنبه شب٬ آخرین مهلت ثبت‌نام تکمیل ظرفیت کنکور است و به گفته مشاور عالی سازمان سنجش آموزش٬ بیش از ۴۴ هزار نفر در دوره تکمیل ظرفیت آزمون سراسری ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش ایسنا٬ حسین توکلی ظرفیت پذیرش در دوره آزمون سراسری را ۱۷ هزار و ۷۰۷ داوطلب عنوان کرده است.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.