روحانی: معترضان مردم نیستند

چهارشنبه, 13ام دی, 1396
اندازه قلم متن

در حالیکه تظاهرات برای پنجمین روز متوالی در برخی شهرهای ایران ادامه یافت، شمار کشته شدگان به حداقل ۲۱ تن رسید. بگفتۀ حسن روحانی اعتراض کنندگان «به معنای مردم نیستند».

تظاهرات به رغم هشدارهای مقامات جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب در مرکز تهران، همچون روزهای پیش از آن، در مخالفت با گرانی هزینۀ زندگی و استبداد سیاسی ادامه یافت. حسن روحانی، رئیس جمهوری، روز دوشنبه با اشاره به تظاهرکنندگان گفت «معلوم است اینها به معنای مردم نیستند» و با تکرار سخنانی که همواره در گذشته رهبران جمهوری اسلامی در این گونه موارد زده‌اند، گفت «ملت خود پاسخ قانون شکنان و آشوبگران را می‌دهند». حسن روحانی سبب اعتراضات اخیر را «موفقیت‌ها و پیشرفت کشور» دانست زیرا بگفتۀ او دشمنان از این پیشرفت «عصبانی‌اند».

تظاهرکنندگان دوشنبه شب در گروه‌های کوچک در مرکز تهران تجمع کرده و در برابر شمار فراوانی از ماموران انتظامی شعارهائی در اعتراض به گسترش فقر و گرانی و در مخالفت با رژیم سر دادند. بگزارش رسانه‌های داخلی، شماری از «سرکردگان» این تظاهرات توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

در تظاهراتی که دوشنبه شب در نجف آباد واقع در مرکز ایران برپا شد، بگزارش پایگاه خبری صدا و سیما، یک مامور پلیس کشته و سه تن دیگر بر اثر اصابت تیرهای شلیک شده با تفنگ شکاری زخمی شدند. تظاهرات دیگری نیز دوشنبه شب در شهرهای دیگر از جمله اهواز، تاکستان، رشت و زنجان برپا گردید.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران نیز دوشنبه اعلام کرد که شماری «اخلالگر و افرادی را که در برانگیختن آشوب‌ها شرکت داشته‌اند، شناسائی و برخی از آنان را دستگیر کرده است. بگزارش پلیس چهار تن از آنان به سبب توهین «به پرچم جمهوری اسلامی و آتش زدن آن» دستگیر شده‌اند.

در تظاهرات پنج روز اخیر در شهرهای مختلف ایران حداقل ۲۱ تن کشته شده‌اند. هشت تن از آنان در تجمعات اعتراضی یکشنبه شب در تویسرکان و ایذه جان خود را از دست دادند و چهار تن نیز در دورود کشته شدند.

حسن روحانی روز دوشنبه از یکسو این اعتراضات را به بیگانگان نسبت داد، زیرا بگفتۀ او «دشمنان از عظمت ملت ایران و موفقیت‌ها و پیشرفت کشور عصبانی‌اند» و از سوی دیگر مجلس و برخی نهادهای دیگر را به جلوگیری از اجرای برنامه‌های دولت برای حل مشکلات کشور متهم ساخت و گفت «قانون اساسی می‌گوید برنامه به عهدۀ رئیس جمهور است. اصل ۱۳۴ می‌گوید خط مشی و برنامه با مشورت وزرا بر عهدۀ رئیس جمهور است». وی افزود «من برنامه دادم و مردم به این برنامه رای دادند [… حال] باید به مردم چه بگویم؟» و تاکید کرد «باید بگویم برنامه دارم […] و در بودجه دادم به مجلس، اما مجلس به هر دلیلی آمد گفت من رای نمی‌دهم».

حسن روحانی که به اعتراضات و تظاهرات پنج روز اخیر اشاره داشت، پاسخ «اینگونه حوادث» را «وحدت ملی» دانست و گفت «اولین مصداق وحدت، وحدت مسئولین است، یعنی مجلس، دولت، قوۀ قضائیه، نیروهای مسلح و همۀ افرادی که در این کشور مسئولیت دارند. همه باید در کنار هم قرار بگیرند و متحد و یکصدا شوند» زیرا بگفتۀ او «دیگر بحث بر سر این نیست که این برای کدام جناح و حزب است و دارای چه تفکری است. بحث، بحث خودنظام و انقلاب […] است».

از همین رو حسن روحانی تاکید کرد «وقتی خودمان همدیگر را تضعیف کنیم، یعنی دولت، مجلس را تضعیف کند. ما دو تا با هم قوۀ قضائیه را تضعیف کنیم و قوۀ قضائیه هم همۀ ما را تضعیف کند […] قطعاً نمیتوانیم پیش برویم».

وی با این حال به دفاع از کارهای «بسیار عظیم و بزرگ» خود نظیر بالاتر بودن «حقوق ثابت کارگر، کارمند و مستمری بگیری‌ها از تورم»، «بیش از سه برابر شدن مستمری دهک‌های بسیار پائین و مستضعف» پرداخت و نیز از «رشد کم سابقه‌« در بخش کشاورزی سخن گفت و تنها از مشکلاتی یاد کرد که برای آنها کاری نمی‌توان کرد و باید برای حل آنها «دعا کنیم [تا] رحمت خداوند بر ما نازل شود». این مشکلات بگفتۀ او «مشکل بارندگی» است که «دست ما نیست» و نیز «مشکل آلودگی هوا در کشور» است که «شهرهای اروپائی» هم گرفتار آن هستند.

از همین روست که، بگفتۀ حسن روحانی، سبب اعتراضات را باید «موفقیت‌ها و پیشرفت کشور» دانست زیرا از نظر او «همین‌ها دشمن را عصبانی کرد […] پیشرفت ما برای آنها غیرقابل تحمل بود، موفقیت ما در دنیای سیاست […] در منطقه برای آنها غیر قابل تحمل بود». رئیس جمهوری ایران افزود «شما می‌خواهید آنها انتقام نگیرند؟ شما می‌خواهید آنها یک عده افراد را تحریک نکنند؟»

حسن روحانی تهدید کرد «ملت ما یک اقلیت و گروه کوچک را که بیایند کاری انجام دهند، شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند و به مقدسات و ارزش های انقلاب توهین کرده … به خوبی جمع می‌کند». از نظر حسن روحانی تظاهرکنندگان «به معنای مردم نیستند». آریا رحمانی، یک پرستار ۲۷ ساله، روز دوشنبه در تهران به خبرگزاری فرانسه می‌گوید «اینکه من به حسن روحانی بگویم که جوانی تحصیل کرده‌ام اما در بیکاری بسر می‌برم، برایش کوچکترین اهمیتی ندارد».

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.