یک بحران تکراری: ده‌ها روزنامه‌نگار در آستانه بیکاری

پنجشنبه, 10ام اسفند, 1396
اندازه قلم متن

نیوشا صارمی
قصه تکراری تعطیلی روزنامه است و بیکار شدن ده‌ها روزنامه‌نگار در آستانه سال نو. این بار دلیل آن، دستگیری سرمایه‌گذار است.

«دومان سهند»، روزنامه‌نگار و سرمایه‌گذار دو روزنامه «آسمان آبی» و «وقایع اتفاقیه» روز شنبه بازداشت شد. سرمایه‌گذار بازداشت شده این روزنامه‌ها، دبیر سرویس اقتصادی روزنامه وقایع اتفاقیه هم بوده و مقالات اقتصادی او پیش‌تر در دیگر روزنامه‌های اصلاح طلب، مثل روزنامه «شرق» منتشر شده‌اند.

حالا روزنامه وقایع اتفاقیه اعلام کرده است تا اطلاع ثانوی منتشر نخواهد شد. مسوولان روزنامه آسمان آبی هم درباره سرنوشت این روزنامه بعد از بازداشت مدیرمسوول آن، اطلاعیه ای صادر کرده و در آن گفته اند انتشار نسخه کاغذی آسمان آبی با مشکلاتی روبه‌رو شده است. طبق این اطلاعیه، انتشار این روزنامه تا رفع مشکلات، به‌صورت آنلاین خواهد بود.

مسوولان روزنامه آسمان می گویند دلایل این بازداشت برایشان نامشخص است. یکی از خبرنگاران شاغل در این روزنامه به «ایران وایر» می گوید: «فقط می دانیم اطلاعات سپاه دو ماه سهند و همسرش را بازداشت کرده اند. البته خوش‎بختانه همسرش آزاد شده است اما تمام حساب های بانکی او را بلوکه کرده اند و با وجود صدور چک های عیدی و حقوق اسفند، فعلا این ماه نه حقوق داریم و نه عیدی.»

این روزنامه نگار می گوید:«تحریریه تصمیم دارد دست کم تا پایان اسفند روزنامه را به صورت آنلاین منتشر کند.»

مسوولان روزنامه آسمان در اطلاعیه خود نوشته اند:‌ «از نهادهای ذی‌ربط این انتظار وجود دارد که با توجه به نزدیکی سال نو، تدابیری بیاندیشند که هر چه سریع‌تر دسترسی به منابع مالی روزنامه باز شود.»

مدیریت این روزنامه از مخاطبان خود عذرخواهی کرده و از همکاران مطبوعاتی خواسته است تا مشخص‌شدن ابعاد پرونده، از گمانه‌زنی پرهیز کنند.

«سرگه بارسقیان»، سردبیر روزنامه وقایع اتفاقیه هم در اینستاگرام خود نوشته است: «روزنامه وقایع اتفاقیه دولت مستعجل بود. از فردا ما و آسمان آبی روی کیوسک نیستیم. گرچه این جدایی‌ها دیگر حدیث مکرر است اما آن چه عادی نمی‌شود، رنج دوری از دوستانی است که کنارشان خیلی چیزها یاد گرفتم.»

این نخستین بار نیست که کار روزنامه وقایع اتفاقیه به تعطیلی می کشد. اواخر شهریور سال ۱۳۹۶ هم «صادق خرازی»، مدیرمسوول این روزنامه در جلسه‌ای به کارکنان آن‌ گفت به دلیل «بحران مالی»، این روزنامه تعطیل می شود. شماری از روزنامه نگاران اما آن زمان بحران مالی را بهانه ای برای تعطیلی موقت و عوض کردن اعضای تحریریه این روزنامه عنوان کردند؛ چنان چه چند ماه بعد این روزنامه با گروه جدیدی از روزنامه نگاران، انتشار خود را از سر گرفت.

تابستان امسال علاوه بر وقایع اتفاقیه، روزنامه «تماشاگران» هم به دلیل مشکلات مالی تعطیل شد. همان زمان یکی از دبیران این روزنامه به «ایران وایر» گفت: «واقعیت این است که روزنامه ضررده بود و ما بیش تر از این نمی‌توانستیم ادامه بدهیم. هم مدیون هم‌کاران می‌شدیم، هم بدهی حامیان مالی روزنامه که فقط برای حمایت از کار فرهنگی آستین بالا زده بودند، بیش تر می‌شد.»

این روزنامه‌نگار با انتقاد از وضع مطبوعات در ایران گفت: «الان همه روزنامه‌ها ضررده هستند و من نمی‌دانم چه طور منتشر می‌شوند.»

او البته حساب پنج تا شش روزنامه‌ دولتی را جدا کرد: «وضع رسانه‌های دولتی‌ و رسانه‌های وابسته به ارگان‌‌ها فرق می‌کند. خصوصی‌ها یا باید به جایی وصل باشند یا باید از آگهی خاصی بهره‌مند بشوند که ما هیچ‌کدام را نداشتیم.»

این روزنامه‌نگار از حمایت‌های تبعیض‌آمیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از رسانه‌ها هم گفت: «حمایت‌های وزارت ارشاد شامل خودی‌ها است که ما نبودیم! اغلب روزنامه‌ها با دو سه نفر نیرو، بدون دادن حقوق و با کم‌ترین تلاش و تولید، چشم به آگهی های دولتی و یارانه ها دارند و کاسبی می‌کنند. ما نمی‌توانستیم این کار را بکنیم.»

مشکلات مالی و گرانی کاغذ در یک سال اخیر نفس بسیاری از روزنامه ها را به شماره انداخته است. آذر ماه امسال روزنامه شرق ناچار شد چهار صفحه از تعداد صفحاتش کم کند. پاییز امسال مدیران مطبوعات غیردولتی از کمبود کاغذ که به گرانی آن در بازار منجر شده بود، گلایه داشتند. گفته می‌شد قیمت کاغذ حتی تا ۷۰ درصد بالا رفته است. این یعنی هزینه کاغذ مطبوعات تقریبا دو برابر شده است.

از سوی دیگر، برخی از روزنامه نگاران از شرایط بد مالی روزنامه «جهان صنعت» و امکان تعطیلی این روزنامه می گویند.

مشکلات مطبوعات در ماه های اخیر اما به این جا ختم نمی شود. «عبدالرسول وصال»، مدیر مسوول «شهروند»، روزنامه «جمعیت هلال احمر» و رسانه نزدیک به دولت روز چهارشنبه دوم اسفند ماه بدون هیچ توضیح و دلیل اعلام شده ای برکنار شد. «افشین امیرشاهی»، سردبیر این روزنامه در توییتر خود نوشت: «عبدالرسول وصال پس از حدود شش سال از روزنامه شهروند می رود و “اسماعیل رمضانی”، مدیر روابط عمومی هلال احمر با حفظ سمت مدیر مسوول روزنامه شهروند می شود.»

این روزنامه اعلام کرده است اسماعیل رمضانی، سرپرست و «سیامک رحمانی»، جانشین سرپرست خواهند بود.

یکی از روزنامه نگاران که با تحریریه شهروند در تماس است، به «ایران وایر» می گوید: «بین “علی اصغر پیوندی”، رییس جمعیت هلال احمر با عبدالرسول وصال اختلاف نظر وجود داشت. پیوندی از رویکرد روزنامه راضی نبود و تمایل داشت اغلب مطالب در مورد هلال احمر باشد.»

به گفته این روزنامه نگار، به اعضای تحریریه گفته شده روزنامه نباید دیگر جهت گیری سیاسی داشته باشد و از دولت انتقاد کند چون از رسانه های دولت است.

روز پنج شنبه سوم اسفندماه هم «داوود محمدی»، سردبیر روزنامه «ایران» از سمت خود استعفا کرد. خبرگزاری «ایلنا» نوشت محمدی به دلیل تصمیمات غیرحرفه‌ای بخش اداری مالی روزنامه در ارتباط با اعضای تحریریه، از سمت خود در این روزنامه استعفا کرده است. دلیل این کناره‌گیری در استعفانامه محمدی، اعتراض به برخی مناسبات غیرحرفه‌ای حاکم بر روابط اداری با تحریریه ذکر شده است.

یکی از روزنامه نگاران شاغل در روزنامه ایران درباره دلایل استعفای سردبیر ایران به «ایران وایر» می گوید: «رفتن داوود محمدی ریشه در مشکلات چند ماهه دارد. او پیش از این دو بار استعفا داده اما قبول نشده بود.»

این خبرنگار می افزاید: «ایران، روزنامه رسمی دولت و مثل یک وزارت خانه است. کارمندها و کارکنان آن سر جایشان هستند، مدیر مدتی می آید و می رود و روال همان هست.»

او در رابطه با مشکلاتی که محمدی را مجبور به استعفا کرده است نیز می گوید: «بخش آگهی ها بدون مشورت با سردبیر آگهی می گیرد. این بخش با حوزه های خبری و روابط عمومی ها بدون هماهنگی قرارداد می بندد که ویژه نامه برای آن ها منتشر کند. در حقیقت، هم خبرنگار و هم دبیر و سردبیر را دور می زنند.»

به گفته این خبرنگار، بخش اداری هم مشکلاتی را برای خبرنگاران ایجاد می کند: «مثلا ماموریت هارا تایید نمی کند.»

نارضایتی از وضع مطبوعات این روزها اوج گرفته و تعطیلی روزنامه ها داغ روزنامه نگاران را تازه کرده است؛ روزنامه هایی که اگر توقیف نشوند، به دلیل مشکلات مالی تعطیل می شوند و ده ها روزنامه نگار بی پشتوانه که انجمن صنفی شان سال ها است تعطیل شده، بی کار می شوند؛ بدون این که مرجعی برای پی گیری حقوق خود داشته باشند.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.