خامنه ای: بشار اسد در چهره «یک مبارز بزرگ» ظاهر شد

علی خامنه ای در دیدار با وزیر اوقاف سوریه.

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی،پنج‌شنبه دهم اسفند، در دیدار با وزیر اوقاف سوریه و هیات همراه با اشاره به حمایت تهران از حکومت سوریه گفت، بشار اسد در چهره یک مبارز بزرگ ظاهر شد.

به گزارش ایسنا، علی خامنه ای با تجلیل از بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه، گفته است:« سوریه امروز در خط مقدم قرار دارد، بنابراین وظیفه ما حمایت از ایستادگی سوریه است، البته آقای بشار اسد در چهره یک مبارز بزرگ ظاهر شد و بدون تردید و با ثبات ایستاد که این برای یک ملت بسیار مهم است.»

در حالی رهبرایران از بشار اسد تمجید و تجلیل کرده است که سوریه تحت زمامداری وی به دنبال سرکوب تظاهرات سراسری مردم، طی هفت سال گذشته درگیری جنگ داخلی است.

خبرگزاری رویترز به نقل از فعالان حقوق بشر می گوید بیش از ۴۰۰ هزار نفر در جنگ داخلی سوریه کشته شده اند و نیمی ازجمعیت ۲۳ میلیونی این کشور مجبور به ترک خانه و کاشانه اشان شده اند.

ایران و روسیه دو حامی اصلی حکومت بشار اسد طی جنگ داخلی سوریه هستند.

پیش از این یک سخنگوی فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفته بود که ایران سالانه بیش از شش میلیارددلار به سوریه کمک می کند.

برخی گزارش های دیگر نیز حاکی است که ایران در مواردی تا ۱۵ میلیارد دلار سالانه به حکومت بشار اسد کمک کرده است.

ایران بارها حضور نظامی خود در سوریه را «مستشاری» توصیف کرده است.

این در حالیست که بر اساس گزارش‌ها، نیروهای ایرانی در سوریه در حمایت ازحکومت بشار اسد می جنگند و تهران علاوه بر نیروهای ارتش و سپاه پاسداران، شماری از شیعیان افغان و پاکستانی را در قالب «تیپ فاطمیون» و «لشکر زینبیون» به سوریه اعزام ‌کرده است.

محمدعلی شهیدی، رئیس بنیاد شهید، در اسفند سال ۹۵ شمار کشته‌شدگان موسوم به «مدافع حرم» را ۲۱۰۰ تن اعلام کرده بود.

نیکی هیلی،نماینده آمریکا در سازمان ملل پیشتر گفته بود گفت: «نقش ایران و روسیه را در جنایات اسد نمی توان نادیده گرفت.» باراک اوباما،رئیس جمهور سابق آمریکا، نیز ایران و روسیه را مسئول کشتار غیرنظامیان در حلب خوانده بود.

بشار اسد خود نیز گفته بود که حمایت ایران، حزب‌الله و روسیه در جنگ داخلی این کشور زمینه سیاسی اقتصادی و نظامی، پیروزی‌های بیشتر «را برای نیروی دولتی ممکن ساخت.»

این در حالی است که کشورهای غربی بشار اسد را متهم می کنند که از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان استفاده کرده و مشروعیت خود را از دست داده است.

رکس تیلرسون،پیشتر با اشاره به این‌که به باور او «بشار اسد با استفاده دوباره از سلاح شیمیایی مشروعیت خود را از دست داد»، گفت: «فکر می‌کنم برای همه ما واضح است که حکومت خاندان اسد دارد به پایان می‌رسد.»

از: رادیو فردا

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.