خیابان نفت به نام مصدق تغییر کرد

سه شنبه, ۲۲ام اسفند, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

شورای شهر تهران نام خیابان نفت را به نام مصدق تغییر داد. محمد مصدق رهبر جنبش ملی شدن نفت ایران است. این اقدام شورای شهر تهران در آستانه سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران در ۲۹ اسفند انجام گرفته است.

دکتر مصدق در صحن دادگاه نظامی پس از کودتا

اعضای شورای شهر تهران روز سه‌شنبه (۲۲ اسفند/۱۳ مارس) در جلسه این شورا نام‌گذاری خیابان نفت به مصدق را تصویب کردند. خیابان نفت در بلوار “میرداماد” قرار دارد و این اقدام اعضای شورای شهر تهران یک هفته پیش از روز ملی شدن صنعت نفت انجام گرفته است.

پیش از این گفته شده بود که خیابان کارگر شمالی به اسم رهبر جنبش ملی شدن نفت ایران تغییر داده خواهد شد که این تصمیم انتقاداتی را در پی داشت.

محمد مصدق، نماینده چند دوره مجلس شورای ملی و نخست‌وزیر ایران در سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ بوده است. در نتیجه تلاش‌های مصدق بود که نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران پس از سال‌ها بهره‌کشی تبعیض‌آمیز و استعماری توسط دولت بریتانیا، در سال ۱۳۲۹ به ثمر رسید.

مصدق با یک کودتای نظامی، که در کنار دربار پهلوی سازمان‌های اطلاعاتی انگلستان و امریکا حامی آن بودند، از کار برکنار شد. بعد از کودتا محمد رضا شاه، که در ۲۵ مرداد به بغداد و سپس رم گریخته بود، به ایران بازگشت.

نام‌گذاری خیابانی به نام دکتر مصدق چیز تازه‌ای نیست. بعد از سرنگونی رژیم شاه در سال ۵۷ نام خیابان شمالی – جنوبی پهلوی، که بلندترین خیابان تهران است، به نام مصدق تغییر یافت اما چندی بعد و با بالا گرفتن فضای مذهبی در کشور، این نام را به “خیابان ولی عصر” تغییر دادند.

آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب، در نطقی به اشاره از دکتر مصدق و سازمان سیاسی حامی او “جبهه ملی” به شدت انتقاد کرد.

محمد مصدق در محله سنگلج تهران به دنیا آمد؛ شهری که از زمان قاجار لقب پایتختی ایران را با خود یدک می‌کشد، اما تا کنون هیچ‌میدان یا خیابانی در این شهر به نام مصدق نامگذاری نشده بود.

تاکنون بارها موضوع نام‌گذاری خیابانی به نام مصدق در تهران مطرح شده بود اما این پیشنهادها و درخواست‌ها راه به جایی نبرده‌ بود.

حال با گذشت ۶۵ سال از کودتای ۲۸ مرداد و ملی شدن صنعت نفت ایران، یکی از خیابان‌های به نسبت کوچک شمال پایتخت به اسم مصدق نامیده شده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.