جایزه دانشجویی صلح امسال به مجید توکلی اعطا شد

کمیته برگزاری جایزه بین‌المللی صلح دانشجویی، عصر جمعه جایزه صلح ۲۰۱۳ را به مجید توکلی دانشجوی زندانی در ایران داد.

کمیته اهدای جایزه صلح دانشجویی “شجاعت مجید توکلی در ارتقای دمکراسی برای جامعه‌ ایران” را ستوده است.

در بیانیه کمیته برگزاری جایزه صلح دانشجویی گفته شده که به دلیل تلاش آقای توکلی در راه ارتقای صلح، دمکراسی و آزادی این جایزه به او تعلق می‌گیرد.
این کمیته متشکل از دانشجویانی از سراسر دنیا، هر دو سال، یک دانشجو را برای دریافت جایزه صلح انتخاب می‌کند.

به گزارش بی بی سی، مراسم اهدای جایزه به مجید توکلی در شهر تروند‌هایم نروژ برگزار شد. در مراسم امروز، جمعه ۲۷ بهمن در نروژ، بخشی از سخنرانی مجید توکلی در روز دانشجوی سال ۱۳۸۸ در انتقاد از سیاست های رهبر ایران، سانسور و سرکوبی فعالان سیاسی پخش شد.

پیش از مراسم هم دانشجویان اروپایی برای حمایت از مجید توکلی دانشجوی زندانی در این شهر تظاهرات کردند.

مجید توکلی، فعال دانشجویی متولد سال ۱۳۶۵، روز ۱۶ آذر ۱۳۸۸ بعد از سخنرانی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه امیرکبیر بازداشت شد.

او مدتی پس از انتقال از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر کرج، کلیک اعتصاب غذا کرد که به گفته نزدیکان آقای توکلی، این اعتصاب او را در وضعیت جسمی بحرانی قرار داد.

دو سال پیش، دوشکو کوستیچ دانشجوی کشور کرواسی جایزه صلح دانشجویی را دریافت کرده بود. کمیته داوری دانشجویان، به دلیل تلاش‌های آقای کوستیچ برای حمایت از حقوق کولی‌ها و گروه‌های قومی اقلیت کرواسی این جایزه را به او داد.

نام توکلی بر سنگفرش خیابان

یک روز پیش از مراسم امسال، اسم مجید توکلی بر سنگفرش یکی از خیابانهای تروند‌هایم نروژ ثبت شد. هر دوسال نام یک دانشجو که برای آزادی و دموکراسی هزینه داده، بر این خیابان ثبت می‌شود.

نام مجید توکلی روی سنگفرش یکی از خیابان‌های نروژ ثبت شده است

در مراسم امروز همچنین عکس دانشجویان کشورهای هند، پرو، جمهوری چک، فرانسه، نروژ و … در حمایت از مجید توکلی، نمایش داده شد. در عکس‌ها نوشته شده بود “ما همه مجید توکلی هستیم.”

بعد از بازداشت مجید توکلی در روز دانشجو، رسانه‌های حامی دولت تصویر او را در لباس زنانه منتشر کردند و گفتند او برای فرار از دست مأموران چادر و روسری سر کرده است.

اما رسانه‌های مخالف دولت به نقل از شاهدان عینی گفتند که آقای توکلی هنگام بازداشت که با ضرب و شتم مأموران همراه بوده، لباس زنانه نداشت و عکس او در این احتمالا در بازداشتگاه گرفته شده است.

در پاسخ به فراخوان فعالان سیاسی و دانشجویی، شمار زیادی از مردان ایرانی و خارجی در حمایت از مجید توکلی کلیک عکسی با حجاب و روسری از خود منتشر کردند.

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.