دور جدید تبلیغات علیه مصدق در جمهوری اسلامی

پنجشنبه, 9ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن

?چندی است کلیپی در فضای مجازی منتشر شده با این مضمون که دکترمصدق در زمان والی‌گری فارس به حمایت از انگلیس و در خیانت به ایران، قیام دلیران تنگستانی را سرکوب کرده و سازندگان کلیپ که در انتها آنها را معرفی می‌کنیم این عمل را خیانت معرفی می‌کنند.

برای دیدن کلیپ لطفا اینجا کلیک کنید.

?همواره بر این موضوع تاکید کرده‌ایم که پرداختن به دروغ‌ها و یا ابهاماتی که برخی از دروغ‌پردازان به آن دامن می‌زنند ما را از آنچه باید به آن به پردازیم دور می‌کند و ما با پاسخگویی به آنها صدایشان می‌شویم و دروغ‌شان را پراکنده می‌کنیم. اما به درخواست مخاطبان این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

?اگر با تاریخ زندگی دکترمصدق آشنا باشید می‌دانید او از جوانی همواره با استعمار انگلیس مشکل داشته و با آن به مبارزه پرداخته است، این موضوع را در در جای جای خاطرات دکترمصدق و کسانی که نقلی از او کردند به وفور یافت می‌شود، هیچگاه هیچ مورخ عادلی نمی‌تواند ادعا کند که دکتر مصدق با انگلیس یا هیچ نیروی خارجی برای سرکوب مردم همراه شده است.

?یک نکته بسیار مهم در باب امنیت کشور در اواخر دوره قاجار این است که گوشه گوشه کشور در ناامنی و آشوب بوده است. هر قوم و قبیله‌ای برای خود حکومتی تشکیل داده و مشغول به ناامنی بودند. به قول یحیی دولت‌آبادی در کتاب حیات یحیی، از شمال به جنوب که سفر می‌کردی صد بار جلویت را می‌گرفتند و غارتت می‌کردند، خوش شانس بودی که زنده به جنوب می‌رسیدی. اینجا از آوردن نام اقوام یاغی و غارتگر پرهیز داریم چون هر کدام از خوانندگان ما ممکن است از اقوام مختلف باشند اما آنچه نقل می‌شود واقعیت دارد و کشور در ناامنی بوده است آن هم از طرف اقوام و محلی‌های خود ایران.

?اما برسیم به موضوع مورد بحث، سرکوب تنگستان توسط مصدق
دکتر مصدق طی نطقی در مجلس چهاردهم ضمن اعتراض به سیدضیاء طباطبایی و استعمار انگلیس خاطره‌ای دوران والی‌گری‌اش در فارس و شیراز نقل می‌کند. در این خاطره مصدق نقل می‌کند «تنگستانى­ها اگر شرارت می­کنند من تصدیق می­کنم اگر بعضى از آنها راهزنى می­کنند» و «من که والى هستم آنها را تنبیه کنم به وظیفه خودم عمل کرده­ام و کار صحیحى کرده­ام … بعد از چند روز من تنگستان را امن کردم»
این نقل قول به هیچ وجه ایم معنی را نمی‌دهد که دکترمصدق قیام مردم تنگستان را بر علیه انگلیسی‌ها سرکوب کرده است، به قول معروف برخی از راهزنان محلی که می‌توانسته از هر قومی باشد را سرکوب کرده و تنگستان را امن کرده است.

?جالب است بدانید رییسعلی دلواری در سال ۱۲۹۴ فوت می‌کند و نقل قول مصدق مربوط به دوران والی‌گری فارس در سال ۱۲۹۹ است و ربطی به قیام تنگستانی‌ها بر علیه انگلیس ندارد.
فراموش نکنیم بسیاری از مورخین بر این عقیده‌اند بزرگ‌ترین خدمت رضاشاه پهلوی، سرکوب شورش‌ها و برقراری امنیت در کشور بوده است، به عبارتی یک‌پارچه کردن حکومت ملی.

?برای اطلاع از عاقبت مرحوم رییسعلی دلواری و دلیران تنگستان باید عرض کنیم« جنگ میان دلیران تنگستان به رهبری رئیس علی از یک سو و نیروهای بریتانیا و خوانین متحد آنان از سوی دیگر به طور پیاپی و پراکنده تا شهریور ۱۲۹۴ خورشیدی ادامه یافت و انگلیسی‌ها نتوانستند بر رئیس علی و یارانش برتری یابند. رئیس‌علی در محلی به نام «تنگک صفر» هنگام شبیخون به قوای بریتانیا توسط فردی نفوذی به نام غلامحسین تنگکی، از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و در سن ۳۳ سالگی کشته شد.»

?لازم به توضیح است فیلم تهیه شده مربوط به کانال شخصی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور است با چندین کانال زیر مجموعه. اگر جستجوی ساده‌ای در گوگل داشته باشید متوجه می‌شوید که ایشان به نظریه‌پردازی دربارهٔ تئوری‌های توطئه شهرت دارد. این روزها هر کس بخواهد خودی نشان دهد و خودش یا کانالش را معروف کند دروغی به مصدق می‌بندد وگرنه ممکن بود ما تا آخر عمر هم اسم علی‌اکبر رائفی‌پور را نمی‌شنیدیم حتی ممکن بود نام محمود کاشانی را هم نمی‌شنیدیم.

مطلبی در باب مصدق و تنگستانی‌ها از کانال بسیار خوب «ممالک محروسه»

حکومت مصدق در ایالت فارس و تنگستانی ها
شهادت رییسعلی دلواری و قیام‌تنگستانی ها علیه نظامیان متجاوز انگلیسی در زمان جنگ جهانی اول رخ داده و شهادت رییسعلی به تاریخ ۱۲۹۴ خورشیدی است اما بدیهی است منطقه فارس و دشتستان و تنگستان از مناطق پر آشوب ایران بوده و نقل قول دکتر مصدق در مجلس چهاردهم در مورد آرام کردن تنگستان مربوط به ناآرامی های پس از پایان جنگ جهانی اول و‌در دوره حکومت مصدق در فارس یعنی در سال ۱۲۹۹ خورشیدی است. این نقل قول مصدق در واقع تلاش وی برای جلوگیری از دخالت انگلیس ها در امور ایران است. باتوجه به پایان جنگ جهانی اول ، تنها توجیه استمرار حضور نظامی انگلیس در ایالت فارس ، وجود آشوب ها و شورش های محلی بود ، شورش های محلی برای دولت مشروطه ایران به سان سمی مهلک بود و وجود و‌حیات این دولت ضعیف را تهدید می کرد ، مصدق در نقل قول خود اشاره می کند که مانع دخالت نظامی انگلیس ها در امور ایران شده و‌به آنان گفته اگر از شورش تنگستانی ها نگران هستید خود دولت به این امر می پردازد ، توقع از مقام مسول دولتی آن هم در شرایط پس از جنگ جهانی اول ، چیست؟ انگلیس تنها قدرت بین المللی موجود است و بر سرتاسر خاورمیانه و شبه قاره هند حکومت می کند المان شکست خورده ، عثمانی و اتریش به تاریخ پیوستند و‌روسیه تزاری ساقط شده است ، آیا مصدق به عنوان والی فارس باید تفنگ حسن موسی در دست می گرفت و با چند نفر عشیره ای در مقابل امپراتوری بریتانیا می جنگید و بدین ترتیب زمینه ساز حضور دوام دار انگلیس در جنوب ایران و چه بسا تجزیه بعدی فارس و‌خوزستان می شد و یا خیر با تدبیر و‌اعمال حاکمیت دولت از سویی و زبان سیاست و‌متقاعد ساختن انگلیس ها از سویی دیگر ، به مداخله نظامی انگلیس در ایران پایان می داد و‌بدین سان زمینه را برای اضمحلال پلیس جنوب و اخراج انگلیس ها فراهم‌می کرد مصدق راه حل دوم‌را برگزید و‌ چون اقدام او ملی و میهن پرستانه و شرافتمندانه بود جایی برای سانسور آن نبود و‌تا آخر عمر خود چه در مجلس و چه در خاطرات خویش به صراحت به این موضوع اشاره کرده و‌از آن دفاع می نمود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

۱۶ نظر

 1. این حرکت مصدق را می‌شود با همکاری گاندی با قوای انگلیس طی جنگ جهانی مقایسه کرد.
  تنها با این تفاوت که احتمالا هندی‌ها به اندازه‌ی ایرانی‌ها شخصیت‌های ملی و تاریخی خودشان را تخریب نمی‌کنند.
  تخریب مفاخر ملی و خائن جلوه دادن آن‌ها تلاش مذبوحانه‌ایست برای پوشاندن خیانت‌های واقعی

  مضاف بر اینکه راهزنی و غارت و حتی تجزیه طلبی در بین بسیاری از اقوام مسبوق به سابقه است و نباید با وجه میهن‌پرستی و بیگانه‌ستیزی خلط شود.
  همه این صفات خوب یا بد وجود داشته

  من حتی نسبت به روش رضاشاه هم در جهت حفظ تمامیت ارضی و جلوگیری از هرج‌ومرج -با وجود تفاوت بنیادینش از لحاظ شخصیتی و خواستگاه سیاسی با مصدق- بدگمان نیستم، چرا که اگر این کاراکتر تاریخی نبود شاید ایران ما امروز پاره پاره شده بود؛ همانطور که هندوستان به این سرنوشت دچار شد.
  از این زاویه سیاست مماشات مصدق با انگلیس -اگر این نام‌گذاری درست باشد- و حتی سیاست سرکوب رضاشاه نسبت به تجزیه‌طلبان، بسیار مفیدتر از سیاست خشونت‌گریزی گاندی بود

 2. مصدق می فرماید: «سیاست انگلیس در انتصاب من به ایالت فارس اختیار تام داشت.»
  همچنین در سخنرانی در مجلس چهاردم می فرماید:
  «یک روز ماژور هور، قنسول انگلیس در شیراز آمد، به من که والی بودم گفت: ما حکم داده‌ایم تنگستانی‌ها را تنبیه کنند. من حالم بهم خورد. او گفت: شما چرا حالتان بهم خورد؟ گفتم: شما از پلیس جنوب شکایت دارید و می‌گویید که پلیس جنوب در شیراز منفور است؛ پس وقتی که شما پلیس جنوب را مامور تنبیه تنگستانی‌ها کنید بر منفوریت آنها افزوده می‌شود. تنگستانی‌ها اگر شرارت می‌کنند، من تصدیق می‌کنم. اگر بعضی از آنها راهزنی می‌کنند من تصدیق دارم، ولی اگر آنها را پلیس جنوب تنبیه کند، آنها جزو شهدا و وطن‌پرست‌ها می‌شوند و من راضی نیستم. ولی اگر من که والی هستم آنها را تنبیه کنم به وظیفه خودم عمل کردم و کار صحیحی است…

  بعد از چند روز من تنگستان را امن کردم و ماژور هور آمد از من تشکر کرد.»

  به بقیه اش کاری ندارم ولی از اینکه مصدق راضی به منفور شدن انگلیسی ها نمی شود، راضی نمی شوم. بالاخره مصدق می دونسته که انگلیسیها اشغالگر هستند، ولی خوب خودش گفته که انگلیسی ها اونو به ولایت فارس گماشته اند، انتظار دیگه ای نباید داشت.

 3. سلام و درود خدا بر روح بزرگ شادروان دکتر محمد مصدق، انسان خداترس و مردم‌نواز و وطن‌دوستی که کماکان معرض آماج حسودان است!⚘
  سلام و درود خدا بر روح بزرگ شادروان رئیسعلی دلواری.⚘

  ننگ بر بازماندگان امثال غلام‌حسین تنگکی و ابوالقاسم کاشانی و شیخ فضل‌الله نوری و نواب صفوی تروریست که وقتی نمیتونن چهره‌ی تابناک محمد مصدق را از قلب مردم خارج کنن دست به تحریف و تفاسیر ناجوانمردانه تاریخ میزنن…!

 4. ادعاهای بی معنی و
  پوچی است

 5. فردی مثل مصدق السلطنه بدون دیپلم میره اروپا و ۲ سال و ۱۱ ماه به مدرک دکترا بر میگرده ، تو اینترنت هست مراجع کنید. در زمان مستوفی گری در خراسان ۳۵۰۰ سکه حلبی را آب طلا میده وبه جای سکه های اصلی( مالیات مردم ) بی مامور مرکز تحویل میدهد که مچش رو میگیرند کار حتی به قطع دست می‌رسد در آنزمان قوانین شرع رایج بوده خلاصه چون ایشان شازده قاجار بود مسئله لاپوشانی میشود، بعد هم چون فرمانفرما دایی ایشان فرماندار فارس بوده و کثافت کاری و جنایت بی اندازه داشته با اصرار کنسول انگلیس در شیراز مصدق جای دایی میشود والی فارس. وقتی انسان کمی تحقیق میکنه میبینی چه شیاد ها و خائنین را به عنوان ناجی و وطن پرست غالب کردند وبه درجه قداست رسانیدند .وقاهت بی اندازه است یعنی هرچه راجع به دکتر تقلبی زاویه داشته می‌گویند دروغ است.

 6. من فکر می کنم این کار بخشی از پروژه همکاری سپاه با رضا پهلوی و همچنین نبش قبر رضا شاه ولی به ظاهر تصادفی بوده است. لطفا کامنت مرا منتشر کنید. فضای سیاسی حاکی از سقوط جمهوری اسلامی و بازگشت پهلوی و باز هم نرسیدن به دموکراسی است.

 7. متاسفانه ادعای شما از روی بی اطلاعی است.
  اگر تاریخچه فعالیت سیاسی دکتر مصدق را میشناختید چنین ادعایی نمیکردید.
  مازیار

 8. درسته مصدق با انگلیس مخالف بود اما خود از دوست داران کمونیست و استالین بود، به نظر من هرکسی را باید با اعمالش سنجید، پهلوی بزرگترین خدمات را به کشور انجام داد و میتوان گفت که از عملشان معلوم میشود انسانهای درستی بودند و هرکس با پهلوی مخالف باشد میتواند خایین به ملت و کشور باشد. مصدق کم خیانت نکرد به ایرانیها، مراسم ختم استالین خونخوار عصر جدید گناهیست نابخشودنی.

 9. برو کلیپ بهرام مشیری در سال ۲۰۱۸ را ببین که چطور نویسنده کتاب فراماسونری با کلک از مصدق امضا گرفت. مصدق پاک بود و نیاز به تطهیر ندارد ولی شاه اللهی ها و حزب اللهی ها دشمن خونی اش هستند.

 10. فقط میتوانم بگویم که صحبت شما از روی نادانی است. اگر شما قدری مطالعه داشتی و آگاه بودی چنین ادعاهایی را نمیکردی.
  مازیار

 11. کل اسطوره اینها مصدق است بایدم سعی کنن با تقطیع چهره اش رو پاک کنن
  گیرم که این دروغهای که گفتی راست
  عضویتش در لژ فراماسونری چی؟
  گند زدن به قیام ملی شدن نفت چی؟

 12. سلام،اولا شما تلاش نکن چهره استاد رائفی پورو خراب کنی،ایشون اثبات شده اند و روش شما برای تخریب قدیمی شده،درضمن لطف کنید متن کامل نطق اقای مصدقو.قرار بدید و قضاوت رو به مخاطبین.واگذار کنید.

 13. این گزارشگر عزیز که از شدت هیجان داشت میمرد اسم رئیسعلی رو اصلا نیاورد و به عمد هم اینکار رو کرد و متاسفانه برای تهیه خبر سوژه‌هایی رو امتخاب کرده که کمتر از تاریخ مطلع بودن و اگه ینفر اهل مطالعه سر راه این جناب قرار میگرفت مطمئنا چنان جوابی بهش میداد که صدای مشتش عین صدای توپ تا بیت رهبری برسه..
  سپاس از شما و از همه تنگستانیای دلیر..

 14. سلام و درود بر شما⚘
  تردید ندارم اینایی که علیه مرحوم دکتر مصدق می‌نویسند؛ از جنس همان غلام‌حسین‌ های تنگکیِ خائن به مرحوم رئیسعلی هستند و امروزه نیز کماکان سر در آخور انگلستان خبیث دارند وگرنه هیچ انسان عاقل یا باشرفی نمیره بگرده و اسطوره‌های راستین و ملی کشورش را با تحریف تاریخ خراب کنه…

 15. بنده خود اهل تنگستانم و می دانم بعد از مرگ رئیس علی تنگستان پر شد از مهمات به گونه ای که حتی در دلوار افرادی بودند که در خانه خود توپ جنگی می داشتند با وجود این همه مهمات افرادی بودند که قبل از جنگ تنگستان با انگلیس با راهزنی امرو معاش می کردند و از ان طرف قیامی بعد از فوت دلیر مرد رئیس علی اتفاق افتاد بر علیه انگلیس در بوشهر سبب بهانه برای انگلیس شد تا نیرو هایش را وارد استان کند و از ان طرف مصدق به خوبی می دانست نه دولت مرکزی توان کمک نظامی را دارد و نه دیگر المانی که با اتمام جنگ جهانی تضعیف شده و همین طور مردم تنگستان هم انگیزه ای برای جنگیدن نداشتند و تمام این عوامل باع شد مصدق با تدبیر راهی را برگزیند که به نفع مردم‌ منطقه و کشور باشد و این گونه تحریف تاریخ کار تازه ای نیست

 16. من اون کلیپی که گفتید ساخته شده رو ندیدم و استدلالتون که شهید شدن رئیس علی دلواری مربوط به ۱۲۹۴ بوده ماجرای مصدق مربوط به ۱۲۹۹ یعنی ۵ سال بعد و جناب مصدق به جای پلیس جنوب راهزنان را سرکوب کرده اصلا درست نیست. اولا در تاریخ همیشه شاهد این هستیم که انگلیسی ها بعد از استعمار یک منطقه و استقرار کامل به تنبیه گروههای مقاومت میپرداختند که درس عبرتی برای دیگران شود دوما اون گروهی که شما تحت عنوان راهزن یاد میکنید و مزاحم نقل و انتقالات نیروهای انگلیسی بودن احتمالا گروههای مقاومت بر علیه انگلیسی ها بودن . و این درست نیست برای تطهیر یک چهره که خدماتی هم برای کشور داشته مقاومت مردم را راهزنی معرفی کنید .