آغاز کار وبسایت «موزه جنبش زنان ایران»

سه شنبه, 21ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن


پایان نمایشگاه از اوین با عشق و آغاز کار وبسایت موزه جنبش زنان

مراسم اختتامیه نمایشگاه دست‌سازهای زنان زندانی اوین درروز چهارشنبه ۴ آپریل با محوریت موضوعی «جنبش زنان و جنبش دختران خیابان انقلاب» در خانه بشریت شهر لاهه برگزار شد.

این نمایشگاه برای اعلام موجودیت «موزه جنبش زنان ایران» در ماه مارس به مناسبت روزجهانی زن افتتاح شد و دست سازهای زنانی را به نمایش گذاشته بود که طی ده سال گذشته در زندان اوین بودند.

مراسم با پخش پیام ویدیویی مهرانگیز کار وکیل مدافع حقوق بشر به زنان زندانی آغاز شد، با میزگردی با حضور هاله قریشی‌، منصوره شجاعی، نیلس مولما از سازمان عفو بین‌الملل و کارولین ادگرتون از وکلای دادگاه بین‌المللی لاهه ادامه یافت، و با پخش ویدیوی کوتاهی از سرودخوانی دختران جوان در متروی تهران به مناسبت روز جهانی زن در اعتراض به حجاب اجباری پایان یافت. طراحی و اجرای مراسم اختتامیه از سوی سازمان عفو بین‌الملل و خانه بشریت شهر لاهه انجام شد.

لازم به یاد آوری است که مراسم افتتاحیه با محوریت پیشینه شکل‌گیری موزه جنبش زنان و با سخنرانی چهره‌های شناخته شده در حوزه حقوق بشر و حقوق زنان از جمله شیرین عبادی، پرستو فروهر، هاله قریشی، رها بحرینی، مونا هولم و مارخا مارتن ، و نیز پیام ویدیویی نسرین ستوده و پیام‌هایی از نرگس محمدی و مهوش شهریاری برگزار شد. طراحی و اجرای این مراسم از سوی دانشگاه آزاد آمستردام، موزه جنبش زنان ایران و سازمان عفو بین‌الملل انجام شده بود.

در میان میهمانان مراسم افتتاحیه و مراسم اختتامیه چهره های نام آشنای حقوق زنان و حقوق بشر،‌ چهره های سیاسی، ادبی و هنری، و نیز چهره هایی از روزنامه‌نگاران شناخته شده حضور داشتند. از جمله می‌توان به افرادی چون فرح کریمی، رضا معینی، مهناز پراکند، نسیم خاکسار، خدیجه مقدم، شهران طبری، رضا علامه‌زاده، شیوا بدیهی، صبری نجفی، علیرضا کاظمی، مریم سطوت، مهدی فتاپور، مائده سلطانی، حماد شیبانی، عفت گوهری، حمید آقایی و … اشاره کرد.

مجموعه دست‌سازهای زنان زندانی، همراه با عکس و ویدیوهایی شامل روایت منصوره شجاعی از جمع‌آوری کارهای دستی، پیام نسرین ستوده، نامه نرگس محمدی، شعری از مهوش شهریاری و فیلم کامل مراسم افتتاحیه و اختتامیه در وبسایت موزه قابل دسترسی است:
https://www.irwmm.org

وبسایت موزه زنان در دو بخش انگلیسی و فارسی از ششم آپریل راه اندازی شده است. در بخش کتابخانه، نسخه دیجیتالی کتاب بهار جنبش زنان (بیست سال کار علنی) نوشته احمدی خراسانی رونمایی شده و در اختیار خوانندگان قرار گرفته است. این کتاب که نسخه چاپی آن در ایران نیز کمیاب است، با توجه به تقاضاهای مکرر دانشجویان و محققان مطالعات زنان در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

موزه جنبش زنان ایران، یک پروژه تحقیقاتی است که از سوی منصوره شجاعی، پژوهشگر وفعال جنبش زنان ایران طراحی شده و درحال حاضر با همکاری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه آزاد آمستردام در دست اجراست.

ایده تاسیس موزه زنان ایران، با الهام از موزه زنان شهر«مرانو» در ایتالیا در سال ۱۳۸۶ توسط «شیرین عبادی» برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، به منصوره شجاعی پیشنهاد شد. مراحل اولیه این طرح درسال ۱۳۸۷، با همکاری گروهی از زنان اکتیویست، آرتیست و دانشگاهی به اسامی نوشین احمدی خراسانی، منصوره اتحادیه، نسرین ستوده، سهیلا شهشهانی، آزیتا شرف‌جهان، رزیتا شرف‌جهان و پرستو فروهر آغاز شد.

در سال ۱۳۸۹، منصوره شجاعی پس از ترک ایران، از طریق «انجمن بین‌المللی موزه‌های زنان» در اروپا با بهره گیری از دوره‌های آموزشی کوتاه مدت در موزه زنان نورنبرگ، کونگسوینگر، بن، مرانو، و دو سال همکاری با موزه زنان شهر فورت/نورنبرگ آلمان تلاش برای تحقق این طرح را پی گرفت.

این تلاش در نهایت منجر به اجرای مرحله اول تحقیقی شد که از ماه سپتامبر ۲۰۱۷ به عنوان یک طرح مشترک با دانشگاه آزاد آمستردام دردست اجراست.

موزه جنبش زنان ایران، عضو ایرانی انجمن بین المللی موزه های زنان است.

http://iawm.international

از: ایران امروز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.