وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات با اروپایی‌ها درباره آینده برجام ادامه دارد

جمعه, 14ام اردیبهشت, 1397
اندازه قلم متن

هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت از تداوم مذاکرات بین ایالات متحده و سه کشور اروپایی بر سر آینده توافق هسته ای با ایران، برجام خبر داده و گفته است، اروپایی ها در جریان مذاکرات برای رفع «نقایص» برجام به طور قابل توجهی نگرانی های آمریکا را مورد رسیدگی قرار داده اند.

هدر نائورت در کنفرانس خبری خود اظهار داشت: ما-وزارت امور خارجه آمریکا- همچنان به مذاکرات خود با سه کشور عضو اتحادیه اروپا درباره نگرانی هایمان در خصوص برجام ادامه می دهیم. من جزییات مشخصی از این مذاکرات اکنون ندارم که در اختیار شما بگذارم، اما می توانم به شما بگویم گفت وگو در جریان است و به طور متناوب روی می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه گفته است: به دلیل این که در مذاکرات حضور ندارم همه اطلاعات در خصوص جزییات این گفت وگو هارا در اختیار ندارم، اما می توانم به طور کلی بگویم، نگرانی‌های ما در مورد برجام به صورت قابل توجه مورد رسیدگی قرار گرفته‌اند و روش های تقویت برجام را مورد بررسی قرار داده ایم.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر ضرب الاجل ۲۲ اردیبهشت ماه را برای اصلاح توافق هسته ای با ایران تعیین کرد و قرار است در این روز تصمیم خود را در خصوص باقی ماندن در این توافق اعلام کند.

رئیس جمهور آمریکا، چهار شرط را برای ادامه همراهی آمریکا با برجام تعیین کرده است که عبارتند از«دسترسی فوری» بازرسان بین‌المللی به تمامی مکان‌ها و تاسیسات ایران، دائمی شدن محدودیت‌ها برای برنامه هسته‌ای ایران، تضمین به عدم نزدیک شدن به سلاح هسته‌ای، و محدودیت برنامه موشک‌های بالیسیتک ایران.

رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان سه قدرت اروپایی در هفته‌های اخیر در دیدار بار مقام‌های آمریکایی ضمن تاکید بر حفظ برجام، از گفت‌وگوهای بیشتر برای ایجاد تغییرات در برجام استقبال کرده‌اند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز روز چهارشنبه ضمن تاکید دوباره بر پایبندی کشورش به برجام، افزود این توافق «کافی» نیست و «ما باید خود را برای مذاکرات ‎و توافق فراگیرتر با ایران آماده کنیم چرا که من فکر می‌کنم هیچکس خواهان جنگ در منطقه نیست.»

تداوم تلاش اروپایی ها

رویترز به نقل از شش منبع آگاه می گوید، سه کشور اروپایی در حالی که درتلاشند تا دونالد ترامپ را قانع کنند که از توافق هسته ای با ایران خارج نشود، همزمان در حال رایزنی برای محافظت از روابط تجاری خود با ایران در صورت خارج شدن آمریکا از برجام، هستند.

این منابع نسبت به موفقیت تلاش رهبران سه کشور اروپایی برای قانع کردن آمریکا ابراز بدبینی کرده و گفته اند، کشور های اروپایی اکنون درصدد هستند تا به راه حلی برای محدود کردن زیان های احتمالی خروج آمریکا از برجام دست یابند.

یک منبع به رویترز گفته است: ما هنوز یک هفته فرصت داریم تا با آمریکایی ها مذاکره کنیم و به توافق برسیم، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که در این خصوص خوش بین باشیم.

یک دیپلمات ارشد اروپایی نیز گفته است، ما در تلاشیم تا به فرمول درستی دست یابیم که بر اساس آن بتوانیم انتظارات آمریکایی‌ها را برآورده کنیم و در عین حال علیه توافق هسته‌ای اقدامی نکرده باشیم.

این دیپلمات اضافه کرده است: شانس برای دست یابی به یک توافق وجود دارد، اما حتی اگر چنین توافقی را به دست بیاوریم، به نظرم برای جلوگیری از خروج آمریکا کافی نخواهد بود.

این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی درباره برجام مذاکرهِ دوباره انجام نخواهد داد و درباره موضوعاتی مانند برنامه موشکی و اقدامات منطقه‌ای خود نیز با غرب وارد مذاکره نخواهد شد.

با استفاده از وب سایت وزارت امور خارجه آمریکا و گزارش های رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.