تأکید آلمان و بریتانیا بر حفظ توافق اتمی با ایران

دوشنبه, ۲۴ام اردیبهشت, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

وزیر خارجه آلمان “کاملا خوش‌بین” است که برجام به شکست نمی‌انجامد. نخست‌وزیر بریتانیا نیز در عین درخواست آزادی زندانیان دوتابعیتی در ایران و محکوم کردن حمله موشکی به اسرائیل، بر پایبندی اروپا به برجام تأکید کرده است.

نخست‌وزیر بریتانیا بر پایبندی اروپا به برجام تأکید کرده است. صدراعظم آلمان نیز پیش‌تر اطمینان داده بود که آلمان به برجام پایبند خواهد ماند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، اندک‌زمانی پیش از دیدار با نمایندگان جمهوری اسلامی نسبت به ماندن ایران در توافق هسته‌ای موسوم به برجام ابراز خوش‌بینی کرد.

این سیاستمدار حزب سوسیال دمکرات آلمان روز یکشنبه (۱۳ مه/ ۲۳ اردیبهشت) در یکی از برنامه‌های شبکه دوم تلویزیون آلمان (ZDF) گفت: «تلقی ما این است که نه تنها ما، بلکه ایران نیز خواستار حفظ این توافق اتمی است».

به گفته وزیر خارجه آلمان، ایران نیازمند یک چشم‌انداز اقتصادی است؛ اروپایی‌ها یک بار دیگر نیز برای این کشور روشن کرده‌اند که خواهان حفظ توافق هستند و دیگر طرفین قرارداد نیز همین پیام را داده‌اند، «به همین خاطر من کاملا خوش‌بین هستم که توافق با ایران به شکست نمی‌انجامد».

هایکو ماس می‌خواهد بر سر این موضوع روز سه‌شنبه (۱۵ مه) در بروکسل با همتایان فرانسوی و بریتانیایی و ایرانی خود، با حضور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار کند.

وزیر خارجه آلمان هم‌زمان بر اهمیت موضع مشترک اروپایی‌ها در این رابطه تأکید کرد؛ امری که به گفته او، خود را در جریان گفت‌وگوها بر سر برجام نشان خواهد داد. هایکو ماس گفت: «حتی آلمان نیز به اندازه کافی چنان قدرتمند نیست که بتواند به تنهایی در برابر آمریکا، یا در برابر روسیه و یا چین مقاومت کند».

تضمین بریتانیا به ایران در مورد پایبندی اروپا به برجام

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا نیز شامگاه یکشنبه بر حفظ برجام تأکید کرد. او در گفت‌وگویی تلفنی با حسن روحانی، به رئیس جمهوری ایران تضمین داد که شرکای اروپایی تهران کماکان به تعهدات خود نسبت به توافق هسته‌ای با آن کشور پایبند هستند.

خود روحانی نیز روز گذشته گفته بود که چنانچه منافع ایران تضمین شود، جمهوری اسلامی نیز در برجام، به‌رغم خروج آمریکا از آن، خواهد ماند.

البته ترزا می، به گفته دفتر نخست‌وزیری بریتانیا، در گفت‌وگوی خود با روحانی همچنین خواستار آزادی زندانیان ایرانی−بریتانیایی شده و “حمله موشکی ایران” به نیروهای اسرائیل را نیز محکوم کرده و ضمن تأکید بر ضرورت “پرهیز از اقدامات تحریک‌آمیز”، از جمهوری اسلامی خواسته است تا از چنین حملاتی خودداری کند.

جامعه جهانی در توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۵ میلادی متعهد شده است که تحریم‌ها علیه ایران را در قبال محدودیت شدید غنی‌سازی اورانیوم در این کشور متوقف کند.

گرچه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به تعهدات‌اش در برجام را تأیید کرده است، اما رئیس جمهوری آمریکا از یک‌سو برجام را “بدترین توافق” می‌دانست و از سوی دیگر معتقد بود که جمهوری اسلامی “روح” همین توافق را نیز از جمله با برنامه موشک‌های بالستیک خود و نیز “فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده”اش در منطقه خاورمیانه نقض کرده است.

دونالد ترامپ که برجام را مانعی همیشگی برای دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی نمی‌دانست، در نهایت روز ۸ ماه مه گذشته فرمان اجرایی خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران را امضا کرد و تحریم‌ها علیه این کشور را دوباره به جریان انداخت.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.