چهاردهم اسفند ماه سالروز درگذشت بزرگمرد تاریخ ایران زمین دکتر محمد مصدق

یکشنبه, 13ام اسفند, 1391
اندازه قلم متن

drmossadegh

چهل وشش سا ل پیش دکتر محمد مصدق بزرگمرد تاریخ ایرانزمین چشم از جهان فرو بست و به جهان ابدیت پیوست. بزرگمردی از تبار سیاوش که زندگی پر بار خود را در راه آزادی و استقلال ایران گذرانید تا ملت در بند ایران آزاد گردد و برسرنوشت خویش و کشورش حاکم گردد. جنبش ملی کردن صنعت نفت به رهبری مصدق بزرگ، دست استعمار ” بریتانیای کبیر” را ازروی نهادهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی ، نظامی وتا اندازه ای دینی کشورمان کوتاه نمود و همچنین موجب بیداری ملت های آسیا و آفریقا بویژه خاورمیانه گردید. استعمارگران که منافع نا مشروع خود را از دست رفته و در خطر نابودی می دیدند دست به دست هم داده وتوسط عوامل و مزدوران داخلی خود با کودتای ننگین بیست و هشت مرداد دولت ملی را ساقط و حکومت استبداد سلطنتی را بمدت بیست و پنجسال بر ایران حاکم نمودند. پس از کودتا، مصدق بزرگ در بیدادگاه نظامی به سه سال حبس محکوم و بقیه عمر با ارزش خود را در روستای احمدآباد به تبعید گذراند و وصیت نمود که پس از مرگش درکنارمزارجانباختگان راه آزادی سی تیردرابن بابویه دفن شود

ولی پس از درگذ شت این بزرگمرد ایرانزمین، محمد رضا شاه اجازه نداد تا به وصیت او جامه عمل پوشیده شود، فرمان داد
” زنده و مرده مصدق همان احمدآباد ”

نام مصدق بزرگ همواره موجب وحشت خودکامگان و وطن فروشان بوده و خواهد بود چه در زمان حیات و چه پس از مرگ. محمد رضا شاه تا زنده بود از هرفرصتی استفاده نموده و خزعبلاتی را سرهم کرده و علیه او بکار میبرد. آیت الله کاشانی مصدق را ملحد و مستحق کشتن می دانست. آیت الله خمینی حتا ازبردن نام اوپروا داشت چنانچه در یک سخنرانی علیه ملت گرائی چنین گفت :

” نگذارید نامش را ببرم اومسلم نبود می خواست به اسلام سیلی بزند ولی خداوند سیلی را به او زد ”
که در این مورد روحانیون باید از آمریکا سپاسگزار باشند که دست خدا از آستین آنها درآمد و با
کودتا خود سیلی را به مصدق زد حال چگونه آمریکا شیطان بزرگ نامیده میشود سئوالی است که

که آقایان روحانی باید خود به آن پاسخ دهند.

مصدق نه بت است و نه یک تابو بلکه او نماد اندیشه سیاسی یک ملت در راستای مردمسالاری است، مصدق سمبل سده ها مبارزات ملت ایران برای رسیدن به آزادی و عدالت اجتماعی است، مصدق مظهر روح دموکراسی و اخلاق در جهان سیاست است، مصدق شرف یک ملت کهنسال است که برای حقوق پایمال شده خود قرن ها مبارزه کرده و بهترین فرزندان خود در این راه فدا نموده است. مصدق مکتبی را پایه گذاری نمود که هدف و آرزوی هر ایرانی پاک نهاد بوده و هست

آن کسانی که می گویند : دکتر مصدق به بن بست رسیده بود سخت در اشتباه بوده و یا از روی غرض می گویند. اگر چنین بود دیگر نیازی نبود که تا بزرگترین قدرت های جهان علیه او بسیج شوند و با بی شرمی تمام، برنامه کودتای ننگین بیست و هشت مرداد را طرح ریزی کرده و توسط عوامل داخلیشان به اجرا در آورند. عده ای هم می گویند با ادامه دولت مصدق، ایران در دام کمونیست ها می افتاد که باید در پاسخ آنها نیزگفت : شما یا خودتان را فریب می دهید و یا اینکه می خواهید خیانت طراحان و مجریان کودتا را موجه جلوه دهید. با مرگ استالین دیکتاتور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و اعدام بریا رئیس ” کا گ ب” اوضاع سیاسی روسیه سخت بحرانی شده بود.

دولتمردان روسیه برای محکم کردن پایه های لرزان حکومت خود نمی خواستند بهانه ای به دست آمریکا بدهند. از آن گذشته ادامه رهبری دکتر مصدق موجب بیداری ملت های خاورزمین شده و منافع نامشروع امپریالسیتهای را بخطر انداخته بود. بهمین جهت سران شوروی در خفا با انجام کودتا موافق بودند چنان که پس از پیروزی کودتا بلافاصله یازده تن طلای بدهی خود به ایران را از بابت جنگ جهانی دوم به دولت کودتا پرداختند.

درخاتمه به گوشه ای از دفاعیات پیشوای بزرگ نهضت ملی ایران در بیدادگاه نظامی اشاره می شود تا ایران دوستان و آزادیخواهان با توجه به آن برای رهائی از زیر سلطه استبداد و بیدادگری نظام ولایت فقیه، زمینه یک همبستگی ملی را بوجود آورند :

«به من گناهان زیادی نسبت داده اند، ولی من خود می دانم یک گناه بیشر ندارم و آن این است که تسلیم تملایات خارجیان نشده و دست آنان را از منابع ثروت ملی کوتاه کردم و در تمام مدت زمامداری خود از لحاظ سیاست داخلی و خارجی فقط یک هدف داشته ام و آن این بود که ملت ایران بر مقدرات خود مسلط شود و هیچ عاملی جز اراده ملت در تعیین سرنوشت مملکت دخالت نکند.

پس از پنجاه سال مطالعه و تجربه به این نتیجه رسیدم که جز تأمین آزادی و استقلال کامل ممکن نیست که ملت ایران بر مشکلات و موانع بیشماری که در راه سعادت و عظمت خود دارد غلبه کند و برای نیل به این منظور تا آنجا که توانستم کوشیدم.

ولی من مطمئنم که نهضت ملی ایران خاموش نشدنی است و هرگز فراموش نمی شود و سرنوشت افراد در مقابل حیات و استقلال ملل بی ارج و بی ارزش است.

تنها آرزویم این است که ملت ایران عظمت و اهمیت نهضت خود را بخوبی درک کند و به هیچ صورت از تعقیب راه پرافتخاری که رفته است دست نکشد. امیدوارم که تمام طبقات و آحاد و افراد از پیر و جوان، پیرو هر مسلک و مذهب و دین، در هر شغل و مقام این معنی را بخوبی درک کنند» .

دست اندر کاران نظام ولایت فقیه با نادیده گرفتن حقوق ملت، جور و ستم و بی عدالتی، فقر و فساد را بشدت تمام در سراسر کشور رواج داده اند جز اقلیتی وابسته به حکومت که در ناز و نعمت بسر می برند اکثریت ملت ایران گرفتار فقر، رنج و عذاب و بی عدالتی هستند. همانگونه که پیشوای بزرگ نهضت ملی ایران گفته اند : برای رسیدن به سعادت و عظمت، نخست باید آزادی و استقلال را تأمین نمود. برای رسیدن به این هدف مقدس، نخست باید با هر عقیده و مسلک و آئینی که داریم دریک صف گرد آئیم دست به دست هم داده جنبش نوینی را آغاز کرده تا بکمک هم حقوق پایمال شده خود را بدست آوریم و شرنظام استبدادی جنایتکار ولایت فقها را برای همیشه از سرزمین نیاکانمان پاک نمائیم

درود به روان پاک دکتر مصدق پیشوای بزرگ نهضت ملی ایران
درود به روان پاک دکترحسین فاطمی جان باخته راه آزادی ودادگری
درود به روان پاک جانباختگان راه آزادی و استقلال ایرانزمین
یکشنبه سیزدهم اسفندماه یکهزار و سیصد و نود و یک خورشیدی

مهران ادیب


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.