فرمانده سپاه به سفارت آمریکا پناهنده شد، بررسی دلایل واقعیت این خبر

پنجشنبه, 5ام اردیبهشت, 1398
اندازه قلم متن

چهارشنبه, ۴ام اردیبهشت, ۱۳۹۸

به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه  سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه منتشر شده است که تاکنون واکنش‌های بسیاری از سوی وبسایتهای امنیتی نشان داده‌اند. بنابر اخبار منتشر شده این سردار سپاه پس از برکناری بدون اطلاع وی از ایران خارج شده و به یکی از سفارت‌خانه‌های ایالات متحده آمریکا پناه برده است و درخواست پناهندگی سیاسی کرده است! این خبر در حالی منتشر شد که وبسایت سراج ۲۴ که یک وبسایت شناخته شده‌ای نیست با سردار نصیری مصاحبه کرده است که همین امر به شایعات متواری شدن وی دامن زده است. بسیاری معتقدند در حالی که خبرگزاری تسنیم و فارس متعلق به سپاه است چطور یک فرمانده سپاه حفاظت سپاه با این وبسایت کمتر شناخته شده مصاحبه کرده است؟

روزنامه ایران نیز در توییتر خود بدون مصاحبه با این سردار سابق سپاه از مصاحبه نصیری با وبسایت سراچ ۲۴ سخن گفته است

روزنامه ایران

@IranNewspaper

واکنش سردار علی نصیری به یک شایعه / آیا ماجرای فرار و پناهندگی فرمانده حفاظت سپاه صحت دارد؟http://www.ion.ir/News/464872 

آیا ماجرای فرار و پناهندگی فرمانده حفاظت سپاه صحت دارد؟

واکنش سردار علی نصیری به یک شایعه: فرمانده‌ی محترم این‌طور تصمیم گرفتند که بنده از مسئولیت فعلی تودیع و در جای دیگر بکارگیری شوم/ مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است

ion.ir

See روزنامه ایران’s other Tweets

این اخبار در حالی از سوی وبسایت‌های جمهوری اسلامی تکذیب شده که تعدادی از چهره‌های شناخته شده و تحلیل‌گر مسائل نظامی و امنیتی در جهان اعلام کردند که علی نصیری در یکی از کشورهای خلیج فارس به سفارت آمریکا پناه برده و اعلام پناهندگی کرده است.

مرتضی اسماعیل پور، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی نیز با انتشار رشته توییت مدعی شد که اعلام پناهندگی نصیری دور از واقعیت نیست و معتقد است مصاحبه خبرگزاری تسنیم با نصیری نیز یک دروغ است چرا که تصویر استفاده شده در خبر تسنیم مرتبط با عکسی است که یک سال پیش وبسایت تهران تایمز استفاده کرده است. این روزنامه نگار معتقد است که دلایلی مبنی بر پناهندگی وی بیش از تکذیب پناهندگی‌ش وجود دارد.

morteza esmailpour@mortezaesmilpor

احتمال درست بودن پناهندگی علی نصیری فرمانده سابق حفاظت‌سپاه بالاست. یقینا نمی‌توان صددرصد بود اما به این دلایل باورپذیر است.
۱- نصیری با هیچ رسانه داخل کشور مصاحبه نکرده و تنها یک وبسایت بسیار سطح پایین، نسبت به رسانه‌های داخل کشور مدعی مصاحبه با نصیری شده است.

See morteza esmailpour’s other Tweets

خبرگزاری فارس تلاش می کند تا متواری شدن نصیری از شایعه قلمداد کند که به همین دلیل نیز تصویری از حضور وی در معارفه فرمانده جدید سپاه پاسداران انتشار داده که این عکس برخلاف نظر کسانی که می‌گویند نصیری فرار کرده نیست و به طور مثال واشنگتن فری بیکن نوشته است که پس از معارفه سلامی به همراه مدارک سری ونظامی ایران را ترک و به سفارت پناه برده است.

Rezass258@rezass258

خبرها حاکی از فرار علی نصیری فرمانده حفاظت سپاه پاسدارن به یکی از کشورهای خلیج فارس و پناهندگی به سفارت آمریکاست گویا مدارک بسیار مهمی همراه وی بوده است.

See Rezass258’s other Tweets
خبرگزاری فارس

@FarsNews_Agency

سردار سلامی: در گام دوم انقلاب باید حاکمیت اسلام را به تمدن تبدیل کنیم و سپاه باید ظرفیت نقش آفرینی در گام دوم انقلاب را در خود ایجاد کند. ما باید قلمرو اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم تا نقطه امنی برای دشمن در سراسر جهان وجود نداشته باشد.

خبرگزاری فارس

@FarsNews_Agency

سردار نصیری، فرمانده سابق حفاظت در مراسم معارفه فرمانده جدید سپاه pic.twitter.com/bAL1MMAkKp

See خبرگزاری فارس’s other Tweets

البته علی جوانمردی نیز در توییت خود نوشته: #علی_نصیری فرماندە پیشین حفاظت سپاە جزو ١۵ افسری است کە توسط حفاظت اطلاعات سپاە در ظاھر تحت عنوان مسایل مالی بازداشت شدە ولی در اصل بدلیل درز اطلاعات سری در تابستان گذشتە و رسوایی امنیتی خروج سە مقام اطلاعاتی #سپاە پس از برکناری از مقامش مورد بازجویی قرار گرفتە.

Ali Javanmardi@Javanmardi75

فرماندە پیشین حفاظت سپاە جزو ١۵ افسری است کە توسط حفاظت اطلاعات سپاە در ظاھر تحت عنوان مسایل مالی بازداشت شدە ولی در اصل بدلیل درز اطلاعات سری در تابستان گذشتە و رسوایی امنیتی خروج سە مقام اطلاعاتی پس از برکناری از مقامش مورد بازجویی قرار گرفتە.

۳۶ people are talking about this


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.