مستند “در جستجوی فریده” نماینده ایران برای اسکار ۲۰۲۰ شد

دوشنبه, ۲۸ام مرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

برای نخستین بار یک فیلم مستند به عنوان نماینده ایران برای اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان معرفی شد. مستند “در جستجوی فریده” از میان ۷۰ فیلم اکران شده برای رقابت بر سر جایزه اسکار سال ۲۰۲۰ انتخاب شده است.

    
Iran Film Finding Farideh (IRNA)

روابط عمومی بنیاد فارابی اعلام کرده که هیئت معرفی نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار از میان ۷۰ فیلم اکران شده ابتدا به بررسی ۱۰ فیلم که دارای شرایط لازم برای شرکت در این مراسم بودند پرداختند و پس از “رأی‌گیری و تجمیع نظرات” به فهرستی شامل سه فیلم رسیدند.

این سه فیلم عبارتند از دو فیلم سینمایی قصر شیرین به کارگردانی رضا میرکریمی، و متری شش و نیم ساخته سعید روستایی و مستند در جستجوی فریده ساخته آزاده موسوی و کوروش عطایی که در نهایت برای معرفی به جایزه اسکار انتخاب شده است.

به این ترتیب هیئت انتخاب بنیاد فارابی هیچ یک از آثار سینمایی اکران شده امسال را شایسته معرفی به مراسم اسکار تشخیص نداده و برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران یک فیلم مستند را برای رقابت بر سر جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان معرفی می‌کند.

خبرگزاری ایرنا روز یک‌شنبه ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) گزارش داد که هیئتی متشکل از فرشته طائرپور (تهیه کننده)، فاطمه معتمدآریا (بازیگر)، ابوالحسن داودی (کارگردان)، تورج منصوری (فیلمبردار)، رسول صدرعاملی (کارگردان)، امیر اثباتی (طراح صحنه)، مرتضی رزاق کریمی (تهیه کننده) و مهرزاد دانش (منتقد) کار انتخاب نهایی نماینده ایران را بر عهده داشته‌اند و نیمه شب گذشته پس از نشستی با رائد فرید‌زاده، معاون بین‌الملل بنیاد فارابی مستند در جستجوی فریده را معرفی کردند.

ماجرای بازگشت کودک سرراهی از هلند

بنابر این گزارش مستندی که قرار است سینمای ایران را در اسکار ۲۰۲۰ نمایندگی کند ماجرای زنی است به نام فریده که چهل سال پیش در حرم امام هشتم شیعیان در مشهد رها شده و پس از انتقال به شیرخوارگاه به وسیله یک زوج هلندی به فرزندی پذیرفته و به این کشور منتقل می‌شود.

فریده در این سال‌ها به خاطر مخالفت خانواده و وحشت خودش از شرایط حاکم بر جمهوری اسلامی تمایلی به سفر به ایران نداشته اما از چند سال پیش جست‌وجو برای یافتن پدر و مادر واقعی خود را از راه دور آغاز کرده است.

فرزند سرراهی چهل سال پیش در جست‌وجوهای خود با سه خانواده آشنا می‌شود که ادعا می‌کنند خانواده واقعی او هستند. فریده سرانجام تصمیم می‌گیرد برای نخستین بار به ایران سفر کند و با این خانواده‌ها و زادگاهش آشنا شود. ماجراهای این سفر در مستندی که قرار است سال ۲۰۲۰ نماینده ایران در اسکار باشد دنبال می‌شود.

اصغر فرهادی، تنها سینماگر ایرانی که تا کنون دوبار جایزه اسکار را برده است

اصغر فرهادی، تنها سینماگر ایرانی که تا کنون دوبار جایزه اسکار را برده است

آزاده موسوی و کوروش عطایی به جز کارگردانی تهیه‌کنندگی مستند در جستجوی فریده را نیز بر عهده داشته‌اند. این مستند تا کنون از جمله برای کارگردانی، تدوین، موسیقی و صداگذاری جایزه‌های فراوانی از جشنواره‌ها و رویدادهای سینمایی داخل ایران دریافت کرده است.

سابقه سینمای ایران در اسکار

سابقه معرفی نماینده‌ای از سینمای ایران در جایزه اسکار به سال ۱۳۵۶ و فیلم دایره مینا ساخته داریوش مهرجویی بازمی‌گردد. با انقلاب ۵۷ این کار برای حدود ۱۵ سال متوقف شد. از آن زمان تا کنون به جز سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۱۱ سینمای ایران هر سال نماینده‌ای به اسکار معرفی کرده است.

از ۲۳ فیلم ایرانی که تاکنون برای شرکت در رقابت‌های بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان اسکار معرفی شده‌اند تنها سه فیلم به بخش مسابقه راه یافته‌اند؛ فیلم بچه‌های آسمان مجیدی مجیدی که موفقیتی به دست نیاورد و دو فیلم جدایی نادر از سیمین و فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی که هر دو برنده اسکار شدند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.