اعتراضات در شهر نفتی ماهشهر در جنوب ایران؛ فرماندار: تعداد کشته‌ها را بعدا اعلام می‌کنیم

سه شنبه, ۲۸ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

ماهشهر دومین شهر بزرگ استان خوزستان است و پیش از گرانی اخیر بنزین، صحنه اعتراضات شهروندان به مشکلات مربوط به آب آشامیدنی، معیشتی و اقتصادی بوده

ماهشهر دومین شهر بزرگ استان خوزستان است و پیش از گرانی اخیر بنزین، صحنه اعتراضات شهروندان به مشکلات مربوط به آب آشامیدنی، معیشتی و اقتصادی بوده

چهار روز پس از افزایش قیمت بنزین در ایران، اعتراضات در شهر بندری ماهشهر که یکی از مراکز مهم نفتی و پتروشیمی در جنوب این کشور است، ادامه داشته است.

فرماندار ماهشهر گفته است که اعتراضات از شب گذشته متوقف شده و شرایط شهر و فعالیت پتروشیمی ها امروز سه‌شنبه ۲۸ آبان “عادی است”. ماهشهر دومین شهر بزرگ استان خوزستان است و پیش از گرانی اخیر بنزین، صحنه اعتراضات شهروندان به مشکلات مربوط به آب آشامیدنی، معیشتی و اقتصادی بوده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از فرماندار ماهشهر گفته است که او درباره تعداد کشته‌ شدگان اعتراضات در این شهر “تنها به این جمله بسنده کرد که بعدا در این زمینه اطلاعات خواهد داد”.

پیشتر سخنگوی دولت ایران گفته بود که اعلام تعداد معترضان کشته شده در شهرهای مختلف به زمان احتیاج دارد. گزارش ها حاکی از ده‌ها کشته و صدها زخمی است.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان از تجمعات اعتراضی در ۱۵ شهر این استان خبر داده بود. منابع رسمی روز گذشته دستگیری ١٨٠ نفر را در استان خوزستان تأیید کرده بودند.

بر اساس گزارش‍‌ها نیروهای مسلح در ایران در برخی از شهرها به روی معترضان آتش گشوده اند. در برخی از تصاویری که از محل درگیری‌ها ارسال شده، شلیک مستقیم تیر به شهروندان دیده می‌شود. مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا، از تلفات انسانی ناشی از سرکوب اعتراضات به شدت ابراز نگرانی کرده و در پاسخ، همتای ایرانی او این اظهارات را “وقیحانه” خوانده است.

حکومت در ایران با قطع سراسری اینترنت مانع دسترسی شهروندان به تحولات داخلی شده و تلاش کرده جلوی اطلاع‌رسانی از آنچه در ایران می گذرد را به طور کامل مسدود کند.

اعتراضات در ایران پس از آن آغاز شد که از نیمه شب ۲۴ آبان بنزین به طور غیرمترقبه ای سهمیه بندی شد و نرخ آن از ۱۰۰۰ تومان برای هر لیتر به ۱۵۰۰ برای بنزین سهمیه بندی و سه هزار تومان به نرخ آزاد افزایش یافت. این تصمیم مصوبه سران سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه بوده و آیت الله علی خامنه ای از آن قویا حمایت کرده است.

حسن روحانی هفته گذشته اعلام کرده بود که به دلیل تحریم های شدید، صادرات نفت و گاز ایران کم شده و دولت برای اداره کشور در شرایط “غیرعادی” احتیاج به منابع مالی دارد.

پس از شروع اعتراضات شهروندان در شهرهای مختلف ایران، دولت اعلام کرد که از منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین برای پرداخت کمک‌های معیشتی به ۱۸ میلیون خانواده که ۶۰ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی این کشور را در بر می گیرد، آماده شده است.

رسانه های ایران می گویند بخشی از وعده مالی داده شده شب گذشته به حساب سرپرست خانواده ها واریز شده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.