دستگیری ۱۴۰ نفر در خوزستان و اصفهان در رابطه با اعتراضات سراسری

شنبه, 23ام آذر, 1398
اندازه قلم متن

فرمانده انتظامی خوزستان خبر دستگیری ۱۳۶ نفر در این استان را اعلام کرد. به گفته او دستگیرشدگان “از عاملان تیراندازی” بوده‌اند. چهار نفر نیز در اصفهان به اتهام همکاری با “شبکه سلطنت‌طلبان” دستگیر شده‌اند.

    
عکس تزئینی

روز جمعه، ۲۲ آذر (۱۳ نوامبر) خبرگزاری ایرنا به نقل از حیدر عباس زاده، فرمانده انتظامی خوزستان نوشت که ۱۳۶ تن از “عاملان تیراندازی و دارندگان اسلحه غیرمجاز” در استان خوزستان دستگیر شد‌ه‌اند.

بر اساس گزارش ایرنا، در بازرسی از “مخفیگاه متهمان” ۲۱ قبضه اسلحه جنگی و ۱۹۰ قبضه اسلحه شکاری به همراه ۹۹۰ عدد انواع فشنگ کشف شده است.

عباسزاده روز ۱۳ آذر از دستگیری ۱۴۵ نفر که به گفته او “از عاملان اصلی، محرکان و لیدرها” در ناآرامی‌های خوزستان بوده‌اند خبر داد.

او در ادامه گفته بود که از محل زندگی این افراد شماری “سلاح جنگی و شکاری غیرمجاز” کشف شده و تااکید کرده بود که آنها “در برخی مناطق به صورت مسلحانه اغتشاشگران را پشتیبانی می کردند”.

همان روز اداره حفاظت محیط زیست خوزستان هم خبر شناسایی و دستگیری “۵۵ متخلف شکار و صید” را اعلام کرد. گفته شد که از این افراد ۱۵ قبضه سلاح شکاری مجاز و غیرمجاز کشف و ضبط گردیده است.

پیش‌تر اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفته بود که در نیمه نخست سال جاری شمسی ۴۱۲ شکارچی و صیاد غیرمجاز در خوزستان دستگیر شد‌ه‌اند.

ناآرامی‌های خوزستان پیش از اعتراضات سراسری آبان‌ماه و به مناسبت مرگ مشکوک حسن حیدری، شاعر عرب‌زبان اهوازی آغاز شدند.

دستگیری چهار عضو “شبکه سلطنت‌طلبان” در اصفهان

وبسا‌یت‌های خبری ایران به نقل از سرهنگ علی قومیان، مسوول روابط عمومی “سپاه صاحبالزمان” استان اصفهان از دستگیری چهار نفر به اتهام عضویت در “شبکه سلطنت طلبان” خبر داد.

به گفته قومیان، این افراد روز گذشته برای برگزاری جلسه‌ای “با موضوع موج دوم اغتشاشات” در منزل یکی از دستگیرشد‌گان جمع شده بودند.

این مقام سپاه پاسداران گفته است که در بازرسی از محل تجمع دستگیرشدگان شماری “شب‌نامه، پرچم شیروخورشید، ابزار شعارنویسی و شیشه‌های بمب‌های آتش‌زا” کشف شده است.

مقامات جمهوری اسلامی اعتراضات سراسری آبان‌ماه را به طرفداران سلطنت، مجاهدین خلق و کشورهای خارجی نسبت می‌دهند.

در مقابل، شخصیت‌های فعال در جنبش اصلاح‌طلبی ایران، “فقر، فساد و تبعیض” را انگیزه اصلی اعتراضات مردم می‌دانند.

در رابطه با اعتراضات اخیر هزاران نفر دستگیر شده‌اند. نهادهای رسمی تاکنون هیچ آماری از کشته‌شدگان، زخمی‌ها و دستگیرشدگان اعتراضات منتشر نکرد‌ه‌اند.

منابع خارجی به نقل از شاهدان عینی و آمارهای سازمان‌های حقوق‌بشری، شمار دستگیرشدگان را تا هفت هزار نفر اعلام کرده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.